A stroke egyik biztos előjele

Diplomások vagyunk, de memóriaproblémákkal küszködünk nap mint nap? Nagyobb esélyünk van a stroke-ra, mint másoknak - állítja egy holland kutatás.

A Stroke szaklapban publikált tanulmány szerint 39 százalékkal nagyobb esélyünk van az agyérgörcsre, ha diplomások vagyunk, mindez pedig azért történik, mert az agy kognitív hanyatlás elleni védelmei már nem működnek bennünk.

1. Kerüljük a zsíros és cukros ételeket! 2. Szokjunk le a dohányzásról! 3. Legyünk optimisták és kerüljük a stresszt! 4. Mérsékeljük az alkoholfogyasztást! 5. Mozogjunk naponta legalább fél órát! A kutatók az elmúlt 20 évben mintegy 9 ezer ember egészségi állapotát figyelték Rotterdamban: a tesztcsoport tagjai mindannyian 55 év felettiek voltak és jó egészségnek örvendtek. 2012-re a csoportból 1134 embernek lett stroke-ja. Az adatok összesítése során az Erasmus University Rotterdam kutatói megállapították: azoknál esélyesebb a stroke , akik korábban már számoltak be memóriazavarokról. Az esély pedig szorosan kapcsolódott az iskolázottsághoz: minél magasabb volt, annál nagyobb esélyük volt a stroke-ra az érintetteknek.

Arfan Ikram, az Erasmus University kutatásban résztvevő professzorhelyettese szerint az iskolázottság jó indikátora annak, hogy az agy mennyire képes felvenni a küzdelmet a kognitív sérülésekkel. A kognitív tartalékként is ismert képesség a gyermekkor és a kora felnőttkor során épül ki: ezen mechanizmus védi az agyat a sérülésektől. Ikram szerint minél iskolázottabb valaki, annál több időbe telik, hogy az agy károsodjon és a demencia bekövetkezzen. Ha észlelhetők a memóriaproblémák, akkor a mechanizmus már nem funkcionál, ez jelzi nekünk és környezetünknek, hogy agyunk eljutott arra a szintre, ahol a kognitív tartalék már nem kompenzál.

Azoknál esélyesebb a stroke, akik korábban már számoltak be memóriazavarokról

A stroke akkor következik be, amikor az agyba oxigént és tápanyagokat szállító véredény útjába akadály kerül - ilyenkor az agy érintett részei nem kapják meg a szükséges vért és oxigént, az agysejtek pedig elhalnak. A cukorbetegség, a magas vérnyomás, a magas koleszterin-szint pedig tovább emelhetik a stroke esélyét, így kifejezetten fontos az, hogy mind fizikailag, mind szellemileg a legjobb állapotban legyünk: így nem csak a szív- és érrendszeri problémákat tudjuk elkerülni, hanem szellemi képességeinket is a lehető legjobb formában tudjuk tartani.

ITT MEGOSZTHATOD:

Heti top cikkek

A-vitamin
A-vitamin-hiány a háttérben: a szemünk, a bőrünk és az immunrendszerünk is jelez
házimunka
Még ma végezd el ezeket a házimunkákat, a babona szerint ugyanis karácsonykor tilos
labor
Alacsony eGFR: mikor kell komolyan venni a laboreredményt?
A töltött káposzta a hasnyálmirigy ellensége - gasztroenterológusok az ünnepi menüről
nem alkoholos zsírmáj
Nem alkoholos, mégis durván pusztítja a májat – Sokan napi szinten isznak belőle
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +3 °C
Minimum: -4 °C

A szakadozott frontális felhőzet dél felé levonul, mögötte csak kevés felhő zavarhatja időszakosan a napsütést. Hózápor helyenként előfordulhat. Az északnyugati szelet több helyen kísérik élénk, olykor erős lökések, de a magasabban fekvő helyeken, illetve hózáporok környezetében viharossá is fokozódhat a szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +5 fok között alakul. Fronthatással ma nem kell számolni.

Partnerünk a

Töltsd ki kvízünket!

teszt
A narancsban vagy a gránátalmában van több C-vitamin?

Szerinted melyikben van több C-vitamin: a céklában vagy a kelkáposztában? A narancsban vagy a gránátalmában? A mandarinban vagy a citromban? Teszteld tudásodat!

kvíz
Mennyi kalóriát tartalmaz egy szelet bejgli vagy egy adag töltött káposzta?

A december nem csupán az advent időszaka, hanem a forralt boré, a bejglié, a mézeskalácsé és a töltött káposztáé is. Azt mindenki tudja, hogy ezek isteni finomságok – de vajon a kalóriatartalmuk is ismert? Teszteld tudásodat!