Így javíthat a tudomány a sportolók teljesítményén

Az olimpiai és paralimpiai játékok a sportteljesítmények csúcsát jelentik, ahol a világ sportelitje mutatja be tudását. Nem mindegy azonban, hogy agyban mennyire képesek jelen lenni.

A modern sportolók a legszínvonalasabb edzés, az optimális táplálkozás és a regenerációs stratégiák előnyeit élvezik. Néhányan azonban a versenyelőny megszerzéséhez még ennél is különlegesebb módszerekhez folyamodnak, hogy agyban is a legjobb teljesítményüket hozzák egy-egy versenyen.

sportoló, sport, úszás, verseny
Fontos része a sportteljesítménynek a koncentráció. Fotó: Getty Images

A fókuszálást is erősíteni kell

Az optimális agyműködés sportágaktól függetlenül az egyik alapja a sportsikereknek, ami így az olimpia alatt különösen fontos. A sportolók már évek óta kísérleteznek a neurofeedback-el, amely a koncentrációban, a fókuszálásban segítheti őketírja a Science Alert.

A neurofeedback technológia alapja az elektroenkefalográfia (EEG), mely során kis érzékelőket helyeznek a fejbőrre, hogy valós időben rögzítsék az agyhullámokat.

A cél az, hogy segítsenek a sportolóknak felismerni és előállítani azokat az agyhullám-mintázatokat, amelyek fokozzák a fókuszt, a relaxációt, vagy személyre szabottan érhetik el a számukra optimális agyi állapotot. A módszert számos sportágban használják aktívan, de a valódi eredményeit most egy friss kutatás vizsgálta meg közelebbről.

A Wales északi részén található Bangori Egyetem Pszichológiai Intézetének 2023-as kísérlete elég meggyőző volt: hat darab 30 perces neurofeedback edzés mind a 14 résztvevő biatlonosnak segített abban, hogy szabályozni tudják agyhullámaikat, és így növeljék fókuszukat a döntőben. A technika azonban továbbra is tudományos igazolásra vár, mert a kontrollcsoport tagjai  vagyis akiknél nem alkalmazták a módszert  hasonló eredményeket produkáltak. 

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +16 °C
Minimum: +7 °C

A vastagabb felhőzet lassan terjeszkedik észak, északnyugat felé, hazánk délkeleti felén, kétharmadán erősen felhős vagy borult lesz az ég, ezzel szemben az északi megyékben vékonyabb, szakadozottabb lesz a felhőzet, ott várható a legtöbb napsütés. Az ország déli, délkeleti felén fordulhat elő időszakos eső, zápor, estétől csökken a csapadékhajlam. Főként a Nyugat-Dunántúlon és az Északi-középhegység tágabb térségében megerősödik, a nyugati határvidéken viharossá is fokozódik az északi, északkeleti szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 15 és 20 fok között valószínű, de a tartósan borult déli, délnyugati tájakon ennél hűvösebb is lehet. Az orvosmeteorológiai helyzet kedvezően alakul, nem kell ma fronthatással számolni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra