Az Európai Klinikai Onkológiai Társaság (ESMO) új betegtájékoztató összefoglalója magyar nyelven a Gyógyulj Velünk Egyesület kiadásában, a Belügyminisztérium támogatása révén 20 ezer példányban készült el, így széles körben, ingyenesen elérhető az érintett családok számára. Ezzel daganatos betegek tízezreinek fájdalomcsillapítását segítik.
„A fájdalomcsillapítás minden ember alapvető joga”
„A daganatos betegeknek fájdalmat okozhat maga a daganat, de a fájdalom lehet a daganatellenes kezelések – mint a műtét vagy az onkológiai kezelések – következménye is. A fájdalom az esetek többségében hatékonyan csökkenthető, abba nem szabad belenyugodni: az útmutató kiadásával abban szeretnénk segíteni, hogy mind az érintett betegek, mind a segítő családtagok tisztában legyenek egyrészt az orvosi lehetőségekkel, másrészt azzal, hogy önmaguk mit tehetnek a javulás érdekében” – fogalmazott Kapitány Zsuzsanna, a Gyógyulj Velünk Egyesület elnöke. „A fájdalomcsillapítás minden ember alapvető joga, és minden olyan orvosnak kötelessége, aki a beteggel találkozik, függetlenül attól, hogy milyen szakterületen vagy milyen egészségügyi intézményben dolgozik” – tette hozzá.
A tájékozottság és a tudatosság növelése a cél
Mint írták, a betegtájékoztató kiadvány közérthetően magyarázza el a fájdalom kialakulásának okait, a különféle fájdalomtípusokat és azok kezelésének lehetőségeit. Részletesen tárgyalja továbbá a különböző fájdalomcsillapító hatóanyagokat, azok adagolási módját és a lehetséges mellékhatásokat is.
Kitér arra is, hogy a fájdalomcsillapításban a gyógyszerek mellett milyen szerepe lehet a sugárkezelésnek, az idegsebészeti beavatkozásoknak, a betegek önmegfigyelésének és a hozzátartozók érzelmi támogatásának. Kapitány Zsuzsanna elmondása szerint a kiadvány célja a betegek tájékozottságának és tudatosságának növelése a fájdalomcsillapítással összefüggő döntésekben. A kiadványt a Gyógyulj Velünk Egyesület a következő hetekben országszerte eljuttatja a daganatos betegeket kezelő kórházi és klinikai osztályokra, valamint az országos és területi betegszervezetekhez. De az útmutató az internetről is szabadon letölthető, mégpedig innen.