Újabb fertőzéseket hoz a klímaváltozás

A vadvilágot érintő, paraziták által hordozott betegségek egyre északabbra fognak terjedni a bolygó melegedésével egy új tanulmány szerint.

A klímaváltozás hatására gyakrabban csípnek meg embereket a kullancsok. Részletek itt.

A tanulmány a baktériumok, gombák, vírusok és férgek okozta vadvilági betegségek fokozott terjedését vetíti elő a következő öt évtizedre. Jason Rohr, az amerikai Notre Dame Egyetem munkatársa szerint ennek komoly hatása lehet az emberekre is. "Tudjuk, hogy az újonnan felbukkanó fertőző betegségek 75 százaléka vadvilági eredetű. Éppen ezért a saját egészségünkre is gondolnunk kell, amikor olyan tanulmányokat olvasunk, amelyek eredményei azt sugallják, hogy megszaporodhatnak a fertőző betegségek a vadállatok körében" - figyelmeztetett a szakember, a tanulmány társszerzője.

A klímaváltozás miatt a hidegvérű állatok vannak a legnagyobb veszélyben
A klímaváltozás miatt a hidegvérű állatok vannak a legnagyobb veszélyben. Fotó: Getty Images

A klímaváltozás hatására már most növekedés tapasztalható a vadvilágot érintő betegségek terén. A tanulmány szerint a hideghez szokott állatfajoknál a környezetük melegedése, míg a meleghez szokottaknál az élőhelyük lehűlése növeli a betegségek kockázatát. A szakemberek a világszerte élő csaknem 1400 szárazföldi és édesvízi állatfaj több mint 7300 vadon élő populációjára vonatkozó adatokra alapozták a tanulmányukat. Régi éghajlati adatokat és a következő öt évtized lehetséges klímaforgatókönyveit felhasználva vázolták fel a paraziták által terjesztett vadvilági betegségek várható terjedését.

A jelenlegi szén-dioxid-kibocsátás és melegedési ütem mellett a paraziták elterjedtségének "hirtelen" megugrása várható a magas földrajzi szélességeken és magas tengerszint feletti magasságokban, néhányuk akár megkétszereződhet 2070-re számos északi és hegyi területen. Amennyiben a felmelegedés lassul, akkor jóval kisebb növekedésre lehet számítani a vadvilágot érintő fertőző betegségekben. A legnagyobb veszélyben a hidegvérű állatok - köztük kétéltűek, halak és rovarok - vannak, amelyek nem tudják szabályozni a testhőmérsékletüket, hogy alkalmazkodjanak a melegedő környezethez. A hideg éghajlaton élő emlősök részben ki tudják védeni a hőstresszt a testhőmérsékletük szabályozásával. Azonban az emlősöket megfertőző olyan paraziták, mint a kullancsok , gyorsabban fognak fejlődni és szaporodni a meleg környezetben.

A tanulmányt múlt pénteken publikálták a Science című tudományos folyóiratban.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

Délelőtt nagyrészt erősen vagy közepesen felhős idő várható, majd délutánra egyre nagyobb területen szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Az ország délnyugati és középső harmadán zártabb maradhat a felhőtakaró, ott valószínű a legkevesebb napsütés. Elszórtan - főként hazánk északnyugati kétharmadán - valószínű kisebb eső, zápor, néhol zivatar sem kizárt. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, helyenként - záporok, zivatarok nyomán is - megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 17 fok között alakul. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra