A koronavírus sem állítja meg a klímaváltozást

A koronavírus-járvány miatti kényszerű korlátozások következtében jelentősen csökkent a világ nemzeteinek szén-dioxid-kibocsátása. A klímaváltozás megállításához azonban ez is nagyon kevésnek tűnik.

Kóros-e, ha félünk a klímaváltozástól? Részletek itt.

Egy átfogó, a korábbiaknál is kiterjedtebb módszertant alkalmazó kutatás szerint április elejére 17 százalékkal csökkent az üvegházhatású gázok kibocsátása az előző év azonos időszakához képest - írta meg az Index . Hasonló visszaesésre nem volt példa egészen a második világháború óta, még a 2008-as gazdasági világválság sem okozott ekkora kilengést. A korlátozások csúcsán Kína 24, az Európai Unió 27, az Egyesült Államok szén-dioxid-kibocsátása pedig közel 32 százalékkal esett vissza. A magyar adatok nagyjából megegyeznek az uniós számokkal, jelentősen meghaladva a világátlagot.

A koronavírus-járvány miatt szinte teljesen üres autóút New Yorkban április 21-én
A koronavírus-járvány miatt szinte teljesen üres autóút New Yorkban április 21-én. Fotó: Getty Images

A csökkenés legfőbb oka a felszíni közlekedés forgalmának visszaesése, valamint az ipari és energiatermelés csökkenése. Ugyancsak jelentős hatással volt a kedvező folyamatra a légi közlekedés szinte teljes leállása. A kutatók szerint 2020 az üvegházhatású gázok kibocsátására vonatkozó visszaesés éve lesz, hiszen függően attól, hogy meddig maradnak érvényben a korlátozások, akár 4-7 százalékkal kevesebb fosszilis tüzelőanyagot égethet el idén az emberiség tavalyhoz képest.

A klímaváltozás szempontjából ezek a folyamatok kétségkívül pozitív irányúak, mindazonáltal bármennyire is történelmi a visszaesés, a kutatásról megjelent tanulmány vezető szerzője, Corinne Le Quéré szerint összességében nem sokat nyomnak a latba. Visszaesés ide vagy oda, az emberi üvegházhatásúgáz-kibocsátás még így is az eddigi csúcsérték 83 százaléka marad. Ennek minimális, és könnyen lehet, hogy mindössze átmeneti hatása lesz a bolygó éghajlatára. A levegőbe került szén-dioxid 50-200 évig is a légkörben marad. Az ipari forradalmak óta felgyűlt mennyiséghez pedig ugyan kevesebbet teszünk idén hozzá, de a koncentráció ettől még tovább emelkedik.

Számítások szerint minden évben (!) nyolc százalékkal kellene csökkenteni a kibocsátást, hogy elérhető legyen a klímaváltozás megállítására vonatkozó legfőbb célkitűzés, azaz hogy a globális átlaghőmérséklet növekedése 1,5 Celsius-fok alatt maradjon az ipari forradalom előtti időkhöz képest. Márpedig úgy tűnik, ezt a nyolc százalékot még a koronavírus-járvány hatására sem sikerül elérni.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

A fátyol- és átmenetileg megnövekvő gomolyfelhőzet mellett legalább több órára kisüt a nap. Csapadék nem valószínű. A délnyugati, déli szelet élénk, a nyugati országrészben erős, főként az Északnyugat-Dunántúlon helyenként viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet többnyire 18 és 24 fok között várható. Késő estére általában 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Időjárási frontra az előrejelzések szerint nem kell számítani, így az időjárásra érzékenyek tünetei várhtóan csillapodnak majd.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra