Miért van ennyi patkány Budapesten?

Szemtanúk - és az irtást végző cég szerint is - újra elszaporodtak Budapesten a patkányok. Pedig erre a 70-es évek óta nem volt példa. A főváros idén félmilliárddal is többet költ az irtásra, mint az elmúlt években.

Szinte nincs olyan kerület Budapesten, ahol az Index.hu munkatársai, vagy az ismerőseik ne láttak volna patkányt az utóbbi hónapokban. És bár reprezentatív felmérés nem történt erre vonatkozóan - legalábbis az illetékesek ilyet nem küldtek az internetes portálnak -, az irtást végző cég is elismerte, hogy "a (rágcsáló)bejelentések az elmúlt időszakban kis mértékben megszaporodtak." Ez azonban szerintük a tavaszi időszakban természetes folyamat. Nyilatkozatukkal viszont a fővárosnak is ellentmondtak, Budapest Főváros Kormányhivatala ugyanis azt a tájékoztatást adta az Indexnek, hogy "a kormányhivatalhoz érkezett bejelentések számában hónapok óta nincs növekedés."

Tudta? Egy nőstény patkány háromhavonta válik termékennyé, és egyszerre akár 10-16 utódot is a világra hozhat. Egy patkánypárnak pedig egy év alatt akár 800 utódja lehet az utódok utódjaival együtt.

Kik is az illetékesek, és mióta?

A Bábolna Bio Kártevőirtó Kft. 1971 óta irtotta a patkányokat a fővároshoz tartozó 525 négyzetkilométeren, azon belül több mint 220 ezer objektumban, valamint az azokhoz tartozó csatornahálózatban. 47, sikeresnek tekinthető év után a legutóbbi közbeszerzési eljárást egy kisebb cégekből álló, korában ismeretlen konzorcium nyerte el.

Elszaporodtak Budapesten a patkányok?
Elszaporodtak Budapesten a patkányok? Fotó: 123rf

A tavalyi tendert azonban egy másik cégcsoport, az RNBH Konzorcium nyerte - mivel aláígértek az árnak. Az átadás-átvételnek 2018 nyarán kellett volna megtörténnie, azonban - erre egyelőre nincs magyarázat - három hét is kimaradt az egyébként szaporodási szezonnak számító időszakban.

A patkányok a vizeletükkel és a nyálukkal többféle betegséget terjeszthetnek. Egyik legveszélyesebb a leptospirózis nevű baktérium, amely akár az egész szervezetet megtámadhatja. Arról, hogy pontosan mit okoz a szervezetben, korábbi cikkünkben olvashat.

Pedig a forrás is több

Tavaly decemberben Tarlós István főpolgármester kezdeményezésére a fővárosi közgyűlés egy gyors döntéssel rendelkezett arról, hogy 2019-ben 650 millió forinttal megemelik a patkánymentesítésre szánt évi 260 millió forintos keretet. Budapest első embere azonban azt állítja, hogy éppen ennek a pluszpénznek, és az ebből finanszírozott nagyarányú irtásnak köszönhető, hogy (szerinte) csökkent a rágcsálók száma.

Ez sem lesz elég?

Az internetes portál megkeresett patkány- és rágcsálóirtással foglalkozó szakembereket, akik (név nélkül) azt állítják, hogy az utóbbi hónapokban nem történt Budapesten semmiféle megelőző intézkedés. Azaz a télen beígért átfogó, nagy volumenű prevenció és patkánymentesítés vélhetően még mindig nem kezdődött el.

ITT MEGOSZTHATOD:

Heti top cikkek

mellékhatások
Sokak által szedett koleszterincsökkentőket vizsgáltak: ezek a valós mellékhatás-kockázatok
személyi kedvezmény
Közel 200 ezer forint jár vissza e betegségek után – Íme a lista
hospice
Mire gondolnak legtöbben a haláluk előtt? – Ezek a leggyakoribb utolsó mondatok
ízületi fájdalmak
Természetes gyógymód ízületi fájdalomra: ez az olcsó, de tápanyagdús étel enyhíti a panaszokat
mozgás
Nem úszás, nem gyaloglás - 60 felett ez a típusú mozgás a legjobb
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +12 °C
Minimum: +2 °C

A még kevésbé felhős tájakon is megnövekszik, majd meg is vastagszik a felhőzet. Késő délutántól délnyugat felől megnő a csapadék valószínűsége. Átmenetileg mérséklődik a légmozgás.Késő estére 1 és 10 fok közé hűl le a levegő. Kezdetben melegfronti, majd estétől hidegfronti jellegű változás valószínű - ez a kettősség különösen megterhelő lehet a frontérzékenyek számára.

Partnerünk a

Töltsd ki kvízünket!

kvíz
Mi okozhat prosztatarákot? Teszteld a tudásod! A prosztatához több betegség is kapcsolódik, mind közül a legveszélyesebb a prosztatarák. Kvízünkből sok lényeges információt megtudhatsz erről a főleg az idősebb férfiakat veszélyeztető, rosszindulatú elváltozásról.
kvíz
Evés után kell fogat mosni: igaz vagy hamis? – Teszteld a tudásod! Mennyire ismered a fogápolásról keringő tévhiteket? Tudd meg, mi az igazság, és mi a mítosz a napi fogmosás és szájápolás körül!