Koronavírus: nincs elég teszt a járvány követéséhez

A hazai tesztelési kapacitás elérte a felső határát, így önmagában a laboratóriumi vizsgálattal kimutatott új esetek száma nem tükrözi hűen a járványhelyzet alakulását - véli Oroszi Beatrix epidemiológus, a Semmelweis Egyetem munkatársa.

Hogyan zajlik a gyakorlatban a koronavírus-fertőzés kimutatása? Részletek itt.

A tesztelések száma elérte a kapacitási korlátot, heti 70 ezer körül értékről nem nőtt tovább az elmúlt hetekben - mutatott rá a szakember a portfolio.hu-nak adott interjúban. Hozzátette, ennek nem az az oka, hogy a járvány terjedése lassult volna, hiszen a pozitív tesztek aránya folyamatosan emelkedik, és immár meghaladja a 10 százalékot. Márpedig az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ajánlása úgy fogalmaz, hogy 5 százalék feletti pozitivitási arány esetén a tesztkapacitások elégtelenségéről beszélhetünk.

koronavírus, COVID-19, tesztelés, PCR-teszt
A hazai tesztelési kapacitás nem tudja tartani a lépést a járvány terjedésével. Fotó: Getty Images

"A járványgörbét a laboratóriumi vizsgálattal megerősített napi új esetek száma rajzolja ki, ezekből a vizsgálatokból azonban kevesebb van, mint amennyire szükség volna ahhoz, hogy az új eseteket azonosítani tudjuk. A surveillance rendszerünk tehát elérte a felső határát" - fogalmazott Oroszi Beatrix. Hozzátette, éppen ezért nem tudhatjuk, hogy amennyiben rendelkezésre állna a kellő kapacitás, úgy nem mutatnának-e ki akár napi 1500 vagy még több új fertőzést az országban.

Ezzel együtt az epidemiológus leszögezte, nem igaz, hogy egyáltalán ne ismernék a járványügyi helyzetet. Egyfelől ugyanis a kapacitási hiányosságok miatt valóban óvatosan kell kezelni a tesztekkel igazolt új esetek számának alakulását, másfelől akadnak viszont más mutatók is, amelyek segítséget nyújthatnak a koronavírus terjedésének követéséhez. Ezek között említette a kórházi kezelést igénylő esetek gyakoriságának növekedését és a halálozás alakulását. Mindazonáltal ezek az indikátorok már csak a folyamat végét mutatják meg. "A folyamat elejéről, a járvány terjedéséről a leggyorsabb és legjobb információt a napi új esetek száma jelentené továbbra is, ha ez az információ megbízható adatokon alapulna" - hangsúlyozta a szakértő.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

A Nyugat-Dunántúlon döntően borult lesz az ég, másutt a kezdeti közepesen vagy erősen felhős időt követően délutántól borul be dél felől. Délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra