Koronavírus: majdnem megúsztuk a járványt

Több balszerencsés fordulat kellett ahhoz, hogy világméretűvé váljon a koronavírus-járvány. Egy friss tanulmány szerint nem sokon múlott, hogy elkerüljük a pandémiát.

A koronavírus eredetét vizsgáló kutatócsoport szerint valószínűleg 2019 októberében fertőzte meg az első embert az új koronavírus. Nem volt azonban törvényszerű, hogy a kórokozó világjárványt robbantson ki. Sőt, a CNN cikke szerint balszerencsés véletlenek sorozata kellett ahhoz, hogy végül a vírus a világ minden országában komoly egészségügyi krízist eredményezett.

Koronavírus: új felfedezés az eredetéről Valószínűsíthetően Dél-Kína vadfarmjairól indult ki a koronavírus-pandémia - véli dr. Peter Daszak zoológus, betegségökológus. A szakember maga is tagja volt az Egészségügyi Világszervezet (WHO) azon szakértői csapatának, amely a világjárvány forrását kutatta idén év elején Kínában. Kattintson a részletekért!

Talán nem lenne világjárvány, ha nem jut el a vírus a piacra

Michael Worobey, az Arizonai Egyetem evolúciós biológia professzora szerint a járvány terjedésének valószínűleg leginkább kedvező forgatókönyv valósulhatott meg, amikor a kórokozó kijutott a vuhani piacra. "Elég lett volna, ha csak egy kicsit másképp alakulnak az események. Például az első ember, aki behozta a piacra a vírust, úgy dönt, hogy aznap otthon marad, például azért, mert intenzívebb tünetei vannak. Biztosan már persze sosem tudhatjuk meg, mi történt volna ekkor" - magyarázta a professzor.

Szerencsétlen véletlenek vezettek a világjárvány kitöréséhez. Fotó: Getty Images
Szerencsétlen véletlenek vezettek a világjárvány kitöréséhez. Fotó: Getty Images

A kutatócsoport a mutációs rátát vizsgálva próbálta megsaccolni, hogy mikor kezdett terjedni a kórokozó, és mennyi ideig keringett Kínában azelőtt, hogy a világ más pontjain is feltűnt volna. Az eredmények szerint 2019 októberének közepe előtt a kórokozó a kiindulási pontnak tartott Hupej tartományon belül sem kezdhetett el terjedni. Ez némiképp árnyalja azokat a feltételezéseket, amelyek szerint a koronavírus már 2019 októberében is több embert megbetegített Olaszországban és más európai országokban.

A kutatók szerint 2019 októbere és decembere között Kínában is csupán néhány tucat megbetegedést okozhatott az új koronavírus. Ebben az időszakban a kevés fertőzött nem találkozott annyi emberrel, hogy a vírus járványos terjedésnek indulhasson. Decemberben aztán eljutott a vuhani halpiacra, ami minden szempontból ideális körülményeket biztosított a terjedéséhez. Az első megbetegedés tehát nem itt történt, de talán sosem fejlődik a betegség világjárvánnyá, ha a vírus nem jut el a piacig - vélekednek a kutatók.

Azt továbbra sem tudni biztosan, hogy melyik állat volt a koronavírus forrása. Genetikai vizsgálatok már megállapították, hogy a helyi denevérek szervezetében vannak a koronavírushoz nagyon hasonló vírusok, valószínűleg azonban egy közvetítő állaton keresztül juthatott el a kórokozó az emberbe.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +13 °C
Minimum: +4 °C

A gomolyfelhők nagyrészt összeesnek, és nagy területen kiderül az ég. Főleg az északkeleti harmadban azonban továbbra is előfordulhat záporos csapadék. Az északi, északnyugati szelet elsősorban a Dunántúlon olykor élénk lökések kísérhetik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet döntően 0 és +5 fok között valószínű, de a felhős tájakon ennél enyhébb idő, míg a hidegre hajlamos helyeken néhol gyenge fagy is lehet. Továbbra is változékony marad az időjárás.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra