Koronavírus: így hat az alkohol az orosz vakcinára

Anna Popova orosz tisztifőorvos szerint összesen majd 2 hónapig nem lehet alkoholt fogyasztani az oroszok koronavírus elleni oltásának beadása előtt és után. Alekszandr Gincburg, a vakcinát fejlesztő intézet igazgatója azonban cáfolja ezt. Mutatjuk, szerinte mennyit lehet még inni a Szputnyik V mellett.

Korlátozni kell, nem pedig teljesen felfüggeszteni az alkoholfogyasztást a COVID-19 elleni védőoltás idején - jelentette ki a Szputnyik V vakcinát kifejlesztő intézet igazgatója, Alekszandr Gincburg akadémikus az orosz sajtónak szerdán adott nyilatkozataiban. "Természetesen nincs szó semmilyen totális alkoholtilalomról. A fogyasztás észszerű korlátozásáról van szó, addig, amíg a szervezetben ki nem alakul az immunválasz a koronavírusos fertőzésre" - nyilatkozott Gincburg.

Csökkentheti a védőoltás hatékonyságát

"Fontos szem előtt tartani, hogy a túlzott alkoholfogyasztás képes jelentősen legyengíteni az immunitást, ami azt jelenti, hogy képes csökkenteni a védőoltás hatékonyságát, vagy azt értelmetlenné tenni. Hasonlóképpen az alatt a 42 nap alatt, amíg kialakul a koronavírussal szembeni védettség, nem ajánlott az immunrendszert elnyomó gyógyszert szedni. Ezek standard ajánlások vakcináció esetén, a legnagyobb hatékonyság biztosítása érdekében" - mondta az akadémikus. A RIA Novosztyi hírügynökségnek azt hangoztatta, hogy ez nemcsak a Szputnyik V-re, hanem minden vakcinára vonatkozik. "Ettől függetlenül nyomatékosan tanácsoljuk, hogy mindegyik oltás után három napig tartózkodjanak az alkoholfogyasztástól" - tette hozzá.

Egy fiatal tengerészgyalogost oltanak az orosz Szputnyik V névre keresztelt COVID-19 elleni vakcinával Kalinyingrádban. Fotó: Vitaly Nevar/TASS/Getty Images
Egy fiatal tengerészgyalogost oltanak az orosz Szputnyik V névre keresztelt COVID-19 elleni vakcinával Kalinyingrádban. Fotó: Vitaly Nevar/TASS/Getty Images

A két hónapos "alkoholtilalomról"

Gincburgot Anna Popova tisztifőorvosnak, az orosz fogyasztóvédelmi felügyelet (Roszpotrebnadzor) vezetőjének arra a keddi, külföldön is jelentős visszhangot kiváltó nyilatkozatára reagáltatta az orosz média, amelyben a szakember azt mondta, hogy az új koronavírus elleni védőoltásra készülőknek csaknem két hónapig - az immunizáció előtt két hétig, valamint az első injekció után 42 napig - le kell mondaniuk az alkoholfogyasztásról. Popova ezt részletezve elmondta, hogy a két összetevőből álló vakcina két oltása között 21 napnak kell eltelnie, és a második injekció után újabb 21 napig tart az immunitás kialakulása. Mint mondta, az első dózis beadását megelőzően legkevesebb két héttel semmiképpen sem szabad alkoholt fogyasztani. Rámutatott, hogy az alkoholfogyasztás megterheli a szervezet méregtelenítési rendszerét, ami akadályozza a védettség kialakulását.

Már a második orosz vakcina dokumentációja is a WHO-nál van

Egy Oroszországban élő magyar szakember már beadatta magának az új típusú koronavírus ellen kifejlesztett, Szputnyik V elnevezésű vakcinát. Egy tévéinterjúban elmesélte, mit tapasztalt az oltás után. Részletek itt.

Popova egy moszkvai orvostudományi tanácskozáson szerdán elmondta, hogy a novoszibirszki Vektor kutatóközpont elküldte az általa kifejlesztett második orosz vakcina , az EpiVacCorona dokumentációját az Egészségügyi Világszervezetnek (WHO). Korábban a Gamaleja Intézet azt kérte a WHO-tól, hogy oltóanyagát, a Szputnyik V-t vegye fel a sürgősségi alkalmazásához ajánlott vakcinák listájára. A tisztifőorvos elmondta, hogy két orosz vakcina "nagyon sikeres" tesztelése folyik 60 évesnél idősebb önkénteseken, és egy hónapon belül lehetővé válik ezeknek a korosztályoknak az oltása. Popova beszámolója szerint Oroszországban 17 tudományos intézet a COVID-19 elleni vakcina 27 változatát hozta létre. Ezek közül eddig kettő kapott ideiglenes regisztrációt, és lépett a tömeges tesztelés stádiumába.

Csütörtökig mindenhová eljut a vakcina

Mihail Misusztyin miniszterelnök egy Oroszországban gyártott termékeket bemutató kiállításon nem zárta ki annak lehetőségét, hogy "robbanásszerűen" megnőjön a kereslet a világon a COVID-19 elleni orosz vakcinák iránt, ami elősegítené a nem nyersanyagalapú export fejlesztését. Megjegyezte ugyanakkor, hogy az oltóanyaggal elsősorban az orosz igényeket fogják kielégíteni. Mihail Murasko orosz egészségügyi miniszter kedden azt mondta, hogy az orosz régiók felében már van Szputnyik V oltóanyag a kiterjedt országos vakcináció elkezdéséhez, és csütörtökre minden régióba ki fogják szállítani.

A szerdán közzétett hivatalos adatok szerint egyébként Oroszországban az igazolt új koronavírusos fertőzöttek száma az elmúlt napon 26 190-nel 2 541 199-re emelkedett. A terjedés mértéke 1 százalékos, az új esetek 18,1 százaléka tünetmentes. Az aktív esetek száma 488 689, a halálos áldozatoké 559-cel 44 718-ra, a felépülteké pedig 26 266-tal 2 007 792-re emelkedett. Az országban a járvány kezdete óta több mint 80 és fél millió, az elmúlt napon pedig mintegy 427 ezer laboratóriumi tesztet végeztek el. Koronavírus-fertőzés gyanújával mintegy 545 691 embert tartanak orvosi megfigyelés alatt.

Covid-részleg nyílt a Nyírő kórházban, betegeket küldenek haza az addiktológiáról. További részletket társportálunk, az nlc.hu cikkében olvashat.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +18 °C
Minimum: +9 °C

Nagyrészt erősen felhős időre számíthatunk több helyen - nagyobb eséllyel az ország északi felén - esővel, záporesővel, elvétve zivatar is kialakulhat. Az éjszaka második felében megszűnik a csapadéktevékenység, ezzel együtt a felhőzet is felszakad, és hajnalra kiderül az ég. A nyugati, délnyugati szelet erős, főként a front mentén az átmenetileg északnyugatira forduló szelet viharos lökések kísérhetik, majd hajnaltájt veszít erejéből a légmozgás. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet többnyire 4 és 9 fok között alakul, de a tartósabban derült és szélcsendes hidegre hajlamos helyeken ennél alacsonyabb értéket is mérhetünk. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra