Koronavírus: a vártnál is hatékonyabb lehet az orosz vakcina

Újabb adatokat hoztak nyilvánosságra az új típusú koronavírus ellen kifejlesztett, Szputnyik V nevű orosz vakcina hatékonyságával kapcsolatban.

A Szputnyik V nevű vakcina kifejlesztője, a Gamaleja Központ korábbi időközi adatai szerint a koronavírus elleni első orosz vakcina a második adag beadása után egy héttel 91,2 százalékos hatékonyságú. A friss adatok pedig arra utalnak, hogy a második oltás után három héttel már több mint 95 százalékos arányban alakul ki a védettség. Ezt mintegy 19 ezer önkéntes tesztalany adatai alapján közölték - írta meg a Gamaleja Központ sajtóközleménye nyomán az InfoStart .

koronavírus, koronavírus hírek, koronavírus elleni vakcina, koronavírus elleni védőoltás, koronavírus elleni oltás, koronavírus elleni oltóanyag
Az egészségügyi dolgozókat már októberben beoltották. Fotó: Getty Images

Nincs súlyos mellékhatása

Az új típus koronavírus ellen kifejlesztett vakcinát egyébként összesen 40 ezer önkéntes bevonásával tesztelik. A klinikai vizsgálat kétszeresen vak, randomizált, placebóval kontrollált kísérlet során zajlik. Az első dózist már legalább 22 ezren megkapták, a második adagot pedig nagyjából 19 ezer önkéntesnek adták be eddig. Beszámolójuk szerint semmilyen súlyos mellékhatást nem tapasztaltak, mindössze kisebb panaszok - láz, fejfájás, gyengeség, fáradékonyság, az oltás helyén pedig fájdalom - jelentkeztek. A központ szerint hosszabb távú mellékhatások felmerülésére nincs esély, ugyanis alaposan kutatott humán adenovírus-vektorokat használnak fel a vakcinához.

39 önkéntes fertőződött meg

Féreghajtóval a COVID-19 ellen? Veszélyre figyelmeztet a Nébih - kattintson!

Eddig 39 megbetegedés adatait hozták nyilvánosságra a kísérlet idején. A COVID-19 -es személyek közül 8-an voltak beoltva, a maradék 31 személy a placebót kapta meg. A kísérleti oltást egyébként háromszor annyi embernek adták be, mint amennyinek a placebót. A következő adatközlés akkor várható, ha a kísérleti alanyok között már 78 esetet regisztráltak. A harmadik klinikai fázis lezárását követően pedig - az ígéretek szerint - a teljes dokumentációt nyilvánosságra fogják hozni.

Mutálódik a koronavírus, de ettől nem terjed gyorsabban - a részletekért olvassa el társportálunk, az nlc.hu cikkét!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +2 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 17 fok között valószínű. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra