Koronavírus: a lambda variáns ellenáll a vakcináknak

Laboratóriumi körülmények között a koronavírus lambda variánsa rezisztensnek mutatkozott a védőoltásokkal kialakuló immunvédelemmel szemben - közölték japán kutatók.

Az új koronavírus lambda variánsa , ami egyre több megbetegedést okoz Dél-Amerikában - és amelyet először Peruban azonosítottak - rendkívül fertőző és sokkal ellenállóbb a vakcinákkal szemben, mint a vírus eredeti, vuhani változata - számolt be róla japán kutatókat idézve a Reuters.

lambda variáns
Javában zajlik a versenyfutás: az új koronavírus egyelőre könnyen alkalmazkodik. Fotó: Getty Images

A kutatók már egy ideje valószínűsítették - sőt, preprint tanulmányban közölték is -, amit most laboratóriumi kísérletek is megerősítettek: hogy a lambda variáns tüskefehérjéjének három mutációja, az RSYLTPGD246-253N, a 260 L452Q és a F490S ellenállóvá teszi a vírust a vakcinák által kiváltott semlegesítő antitestek hatásával szemben. További rossz hír, hogy emellett ráadásul további két mutációnak - a T76I-nek és az L452Q-nak - köszönhetően a lambda variáns átviteli sebessége is fokozódik, vagyis rendkívül fertőző. Ahogy arról korábban írtunk , pontosan e két virológiai jellemzője miatt tudósok szerint ez lehet az eddigi legveszélyesebb koronavírus-variáns.

Hogy az egyes koronavírus elleni vakcinák hatékonysága százalékosan hogyan alakul a lambda variáns esetében, és a vírus terjedése mennyire gyorsul fel - vagyis pontosan mennyivel fertőzőképesebb a korábbi variánsoknál -, arról egyelőre nem közöltek adatokat.

Egy kutatásból kiderül, hogy az Egyesült Államokban a teljesen beoltottak közül egyre többen küzdenek áttöréses fertőzéssel, és ők ugyanúgy át tudják adni a koronavírust másoknak, mint az oltatlanok. Részletek!

Mit tudunk a lambda variánsról?

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) június 14-én sorolta az érdeklődésre számot tartó változatok közé. Vagyis jelenleg nem tartozik az aggodalomra okot adó változatok közé, noha egyre több jel utal arra, hogy járványügyi szempontból világszerte komoly gondokat okozhat. A GISAID adatbázisa alapján múlt hétig 26 országban mutatták ki. Aggasztó, hogy az átoltottság szempontjából viszonylag jól álló Chilében - ahol a lakosság 60 százaléka van túl legalább az első részoltáson - a lambdának köszönhetően drasztikusan emelkedik a fertőzöttek száma.

Bár egyelőre nem teljesen világos, hogy ez a variáns veszélyesebb-e, mint az egész világon elterjedt, újabb járványhullámot generáló delta variáns , de a Reuters által idézett Kei Sato, a Tokiói Egyetem vezető kutatója úgy véli, hogy "a lambda potenciális veszélyt jelenthet az emberi társadalomra".

Mi jöhet még?

De nem csak a delta-, és a lambda variáns miatt aggódnak a kutatók, hanem a jövőben esetlegesen kialakuló, új mutációk miatt is. Brit kutatók arra hívták fel a figyelmet, hogy az Egyesült Királyságban a korlátozások július 19-ei feloldása miatt a vírust valószínűleg a jól haladó oltási kampánnyal sem sikerül visszaszorítani, az ugyanis alkalmazkodhat a vakcinákhoz és az eddigieknél veszélyesebb mutációkat eredményezhet.

Hasonló félelmek merültek fel az olimpiával kapcsolatban is: japán orvosok attól tartanak, hogy az ötkarikás játékokra érkező több tízezer sportolóval és kíséretükkel a különféle koronavírus-változatok is Tokióba "gyűlnek", és esetleg keverednek, új, "olimpiai" vírustörzset hozva létre. Hogy ez valóban bekövetkezik-e, arra hamarosan fény derülhet.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, és általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 16 fok között valószínű. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra