Sikeresen klónoztak két beagle kiskutyát

Dél-koreai tudósok sikeresen klónoztak két beagle kiskutyát genetikailag módosított sejtekből. A kutatók szerint technikájukat arra lehetne használni, hogy kiküszöböljék a fajtatiszta kutyákban a káros genetikai tulajdonságokat.

A tudósok, akik a BMC Biotechnology című folyóiratban jelentették be eredményeiket, tanulmányukban leírták, hogyan használták a CRISPR génszerkesztési technológiát a kutyapár egy bizonyos tulajdonságának manipulálására, illetve közölték, hogy 14 hónapos korukban egyik kutyánál sem észleltek rendellenes tulajdonságokat – olvasható az IFL Science  oldalán.

A kutatók eredetileg olyan kutyákat akartak létrehozni, amelyekből hiányzott a DJ-1 nevű fehérje. Az ennek előállításáért felelős gén olyan neurodegeneratív rendellenességgel hozható összefüggésbe, mint a Parkinson- és az Alzheimer-kór. Ehhez először egy beagle magzatból fibroblasztoknak nevezett sejteket vontak ki, és CRISPR segítségével eltávolították belőlük a DJ-1-ért felelős gént. A módosított fibroblasztokat sejtmag nélküli beagle petesejtekkel olvasztották össze, majd nőstény kutyákba ültették őket. Összesen 68 embriót ültettek 6 kutyába, amelyek közül csak 1 lett vemhes, majd két klónnak adott életet.

kutya, klónozás
Sikeresen klónoztak két beagle kiskutyát. A fotó illusztráció, forrás: Getty Images

Noha korábban is hoztak létre szomatikus sejtmagátültetéssel (SCNT) kutyákat, ez az első alkalom, hogy célzott tulajdonságokkal rendelkező, klónozott kutyáknak adtak életet. A konkrét kísérlet elsősorban kutatási célokat szolgált, de a tudósok szerint a módszerrel a jövőben kiküszöbölhetők lesznek a fajtatiszta kutyák káros genetikai tulajdonságai. A fajtatiszta kutyáknál ugyanis eleve nagyobb a genetikai rendellenességek kockázata, mint bármely más fajnál. Gondoljunk például a nagyobbrészt vak angol vérebre, a dalmaták süketségére vagy a mopszok súlyos légzés- és tüdőproblémáira. A következtetés tehát az, hogy ez az új technika felhasználható ezeknek a specifikus hibáknak a kijavítására anélkül, hogy más tulajdonságokat befolyásolna.

Egyelőre egészségesnek írják le a kutatók a megszületett beagle kiskutyákat. Mivel azonban a DJ-1 fehérje számos, az életkorral összefüggő betegségben játszik szerepet, ennek genetikai törlése, illetve a kutyák egészségére gyakorolt teljes hatása csak idősebb korukban válhat nyilvánvalóvá.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +17 °C
Minimum: +2 °C

Napos, gomolyfelhős idő várható. Legfeljebb néhol fordulhat elő kisebb záporeső. A délire, délnyugatira forduló szél az ország nyugati felén megélénkül, melyhez Sopronnál olykor erős széllökések is társulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 20 fok között valószínű. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra