Botrány a Nobel-díj bizottságban

Lemondatják az orvosi Nobel-díjat odaítélő bizottság két tagját a hamisítással és bűnös hanyagsággal vádolt olasz őssejtkutató, Paolo Macchiarini botrányával összefüggésben.

Az 50 fős testület vezetője, Thomas Perlmann kedden jelentette be, hogy távozásra szólítják fel Harriet Wallberget és Anders Hamstent, a stockholmi Karolinska Intézet volt vezetőit, mert szerepük volt a sokáig agyonsztárolt, de most súlyos vádakkal illetett őssejtkutató szerződtetésében.

Macchiarini vezetésével végezték el 2008-ban a világ első olyan légcsőátültetését, amelyhez a páciens őssejtjeiből a testen kívül kitenyésztett szövetekkel borított donorszervet használtak fel, így nem volt szükség kilökődést gátló gyógyszerekre.

Gondatlanságból elkövetett emberölés miatt emelhetnek vádat az őssejtkutató ellen

A neves svéd intézet által megbízott független szakértői testület múlt héten közzétett jelentése szerint azonban „nem megfelelő” tudományos alapokra támaszkodva és a pácienseinek műtéti beleegyezését nem egyértelműen tiszta módszerekkel megszerezve dolgozott Macchiarini, akinek munkáját egykor forradalmiként ünnepelte a szakma.

A svéd ügyészség idén júniusban jelezte, hogy gondatlanságból elkövetett emberölés miatt emelhetnek vádat az őssejtkutató ellen, miután két páciense is életét vesztette, akiken légcső-transzplantációt hajtott végre.

A kutatót márciusban elbocsátották a Karolinska Intézetből súlyos etikai visszaélések és az intézmény hírnevének csorbítása miatt, miután olyan vádak merültek fel ellene, hogy meghamisította a szakmai önéletrajzát és elferdítette tudományos eredményeit.

Egy 32 éves, örökletes cukorbetegségben szenvedő nő esetében sikerült először az őssejt-klónozás. A kutatók a nő örökítőanyagát kivonták az egyik sejtjéből, majd egy sejtmagjától megfosztott donor petesejtbe ültették be azt. Ezután a svájci Dieter Egli által vezetett kutatócsoport a klónozott petesejtből embrionális őssejteket tenyésztett ki. Részletek!

A szakértői testület magát az intézményt is elmarasztalta a páciensek biztonságával összefüggő problémák miatt. A Nobel-díj bizottság távozásra felszólított két tagja a botrány miatt már korábban megvált a Karolinska Intézetben viselt magas tisztségétől.

Forrás: MTI

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

Derült lesz az ég, azonban főleg a Dunántúlon maradhatnak felhős körzetek, de csapadék nem valószínű. Párássá válik a levegő, helyenként - nagyobb eséllyel délnyugaton, nyugaton és északkeleten - köd is képződhet. A légmozgás gyenge vagy mérsékelt lesz. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában 0 és +6 fok között alakul, de helyenként gyenge fagy is lehet. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra