Az éjszakás műszak ennyire ártalmas

Az éjszakai műszakban dolgozók melatoninszintje alvás közben is alacsonyabb a normálisnál. Ez pedig - új kutatási adatok szerint - károsítja a DNS-javító képességet, ami további károkat okozhat.

Egy 2016-ban megjelent kutatás szerint a nők átlagosan 30 perccel többet alszanak éjszakánként, mint a férfiak. Részletek itt.

Az éjszakai műszakban dolgozóknak aludniuk kell a nap folyamán. Testünk azonban olyan cirkadián ritmust alakított ki, amely a fényjelekre támaszkodva szabályozza az alvást és más testi funkciókat a melatonin nevű hormon segítségével. Emiatt az éjszakai műszakban dolgozók gyakran alvászavarokkal küszködnek, mivel megváltozik a melatoninszintjük, hiszen cirkadián ritmusuk nincs szinkronban a munkájuk ütemezésével. A melatonin szabályozza az oxidált molekulák által okozott DNS-károsodás javítását. A túl nagy DNS-károsodás gyorsabb öregedéshez és a rák kockázatának növekedéséhez vezethet. Ha megértjük, hogy az éjszakai műszak milyen hatást gyakorol ezekre a javítási mechanizmusokra, akkor olyan kezeléseket alakíthatunk ki, amelyek csökkentik a negatív hatásokat.

Az éjszakai műszak miatt csökkenhet a dolgozók szervezetének DNS-javító képessége
Az éjszakai műszak miatt csökkenhet a dolgozók szervezetének DNS-javító képessége

A seattle-i Fred Hutchinson Rákkutató Központ kutatói 50 többműszakos dolgozót figyeltek meg, akik melatoninszintje jelentősen eltért egy nagyobb, 223 tagú, nappal dolgozó munkavállalói csoport tagjainak értékeitől. Ezután megmérték egyes páciensek vizeletében az egyik legfontosabb DNS-oxidációs termék, a 8-OH-dG szintjét. Ha a magas melatoninszintű személyek szervezete az éjszakai alvás során sok 8-OH-dG-t választ ki, akkor ez jelzi, hogy a DNS-javítás jól működik. A kutatók ezután összehasonlították a 8-OH-dG szinteket minden egyénben, amikor nappali műszakban voltak (ekkor tehát éjszaka aludtak), és amikor éjszakaiban (ekkor pedig nappal).

A vizsgált emberek átlagosan 7,5 órát aludtak éjszaka, míg nappal csak átlagosan 5,5 órát. Amikor éjszakai műszakban dolgoztak, 8-OH-dG kiválasztásuk csak 20 százalékát érte el annak, amit a nappali műszakos időszakban mértek. Ez pedig szignifikáns különbség. A csökkent 8-OH-dG-kiválasztás az éjszakai műszakban dolgozó egyéneknél arra utal, hogy DNS-javító mechanizmusaik nem működnek jól, ami a DNS károsodásához vezet.

Mindemellett ezeket a hatásokat befolyásolhatja az étkezés is, amely eltérhet a nappalos és az éjszakai műszakokban. Erről azonban a kutatók nem gyűjtöttek információkat. Összességében tehát további kutatások szükségesek az eredményeknek megerősítéséhez annak érdekében, hogy az éjszaka vagy több műszakban dolgozók lehetséges megelőző kezeléseit kialakíthassák.

Forrás: medicalnewsbulletin.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Tumormarkerek a laborleleten: biztosan rákot jeleznek?

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +15 °C
Minimum: +10 °C

Nagyrészt erősen felhős, borult idő várható országszerte kiadós esővel, záporral. Az ország keleti harmadán zivatarok is kialakulhatnak. Délnyugat felől fokozatosan szűnik a csapadék. Az északnyugati szelet a Dunántúlon erős, az Észak-Dunántúlon viharos, sőt helyenként erősen viharos lökések kísérhetik, míg az ország keleti felén a keleties szél csak helyenként élénkül meg, ott zivatarok mentén lehet erős széllökés. A legmagasabb nappali hőmérséklet hazánk keleti harmadában 20, 29, míg másutt általában 10, 19 fok között alakul, de a nyugati, északnyugati tájakon csak 10 fok alatt marad a csúcsérték. Késő estére 8 és 18 fok közé hűl le a levegő. Egy ciklon örvénylik felettünk, az előrejelzés szerint napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra