Agresszívvá tesz a győzelem

Világunkban győztesek és vesztesek élnek, és saját biztonságunk érdekében az a legjobb, ha óvakodunk a győztesektől.

Egy új kutatás szerint a győztesek, akik valamilyen versenyfeladatban jobban teljesítettek másoknál, agresszívabban viselkednek a legyőzöttekkel szemben, mint a vesztesek a győztesekkel szemben. A Social Psychological and Personality Science szaklapban közzétett tanulmány társszerzője arról számolt be, hogy az emberek hajlamosak eltiporni azokat, akiket legyőztek, hogy teljes legyen a siker. A vesztesek viszont nem viselkednek a normálisnál agresszívabb módon az őket legyőzőkkel szemben.

Az első kísérletben 103 amerikai főiskolai hallgatót állítottak párba, a párok két feladatban versenyeztek egymással. A feladatok elvégzése után közölték a résztvevőkkel az eredményeiket. A hallgatók felének azt mondták, hogy jobban teljesítettek párjuknál, a másik felének pedig azt, hogy gyengébb eredményt értek el párjuknál. Tehát a fele győztes, a másik fele vesztes volt.

A második feladatban a reakcióidő vizsgálatával mérték az . A résztvevőknek azt mondták, hogy korábbi párjuknak meg kell nyomnia egy gombot a lehető leggyorsabban, és aki lassabb, hangos zajt hall a fejhallgatójából. A zaj hangerejét és hosszúságát a feladat nyertese határozza meg. Az eredmények azt mutatták, hogy az első feladat győztesei hosszabb és hangosabb zajt határoztak meg párjuk számára, mint azok, akik az első feladat vesztesei voltak.

Felmerült azonban az a kérdés, vajon tényleg a győztesek agresszívabbak, mint a vesztesek, vagy a vesztesek kevésbé agresszívak a normálisnál a győztesekkel szemben. Ennek tisztázására újból elvégezték a kísérletet 72 francia főiskolás részvételével, de ezúttal egy kontrollcsoportot is hozzáadtak a kutatáshoz. Ennek a kísérletnek az eredményei is megerősítették azonban, hogy a győztesek agresszívabban viselkedtek a vesztesekkel szemben, a vesztesek pedig körülbelül ugyanolyan agresszívan viselkedtek a győztesekkel szemben, mint a kontrollcsoport tagjai.

A kutatás következő lépéseként azt kell majd kideríteni, hogy a győztesek mindenkivel szemben ilyen agresszívak, vagy csak azokkal szemben, akiket legyőztek.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

Délelőtt nagyrészt erősen vagy közepesen felhős idő várható, majd délutánra egyre nagyobb területen szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Az ország délnyugati és középső harmadán zártabb maradhat a felhőtakaró, ott valószínű a legkevesebb napsütés. Elszórtan - főként hazánk északnyugati kétharmadán - valószínű kisebb eső, zápor, néhol zivatar sem kizárt. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, helyenként - záporok, zivatarok nyomán is - megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 17 fok között alakul. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra