A buborékok íze miatt szeretjük az üdítőket?

A szénsavas italok nemcsak a nyelvet csiklandozzák, hanem felpörgetik az ízlelőbimbókat is, amelyek érzékelik az italban a buborékokat képző szén-dioxid jelenlétét.

Bár az állítás alapjául szolgáló kutatást egereken végezték, a kutatók szerint az ő érzékelésük nagyon is hasonlít az emberekéhez. A Science hasábjain megjelent tanulmány szerint az eddig ismerteken kívül képesek vagyunk a szén-dioxid érzékelésére is.

A kutatók egyes egértörzseknek kiütötték különböző ízlelőreceptor-génjeit, majd szódavizet vagy szén-dioxidot adtak nekik. A savanyú ízt érzékelő sejtekkel nem rendelkező egerek nem reagáltak, ami arra utal, hogy nem érezték a szénsavasságot.

A kutatók azonosítottak egy enzimet, amely az egerek savanyú ízt érzékelő sejtjeiben fordul elő és összehangolja az egész folyamatot. Az enzim a szén-dioxid lebontását végzi, miközben többek közt protonok képződnek. Ezek aktiválják a savanyú ízt érzékelő sejteket, amelyek a savanyú íznek megfelelő jeleket küldik az agy felé. Az enzimmel nem rendelkező egerek kisebb választ produkáltak a szénsavas víz és a szén-dioxid gáz esetében is.

Hogy miért nem érezzük akkor a szénsavas italokat savanyúnak? A kutatók szerint azért, mert a szénsavasság érzetét az ízérzeten kívül mechanoreceptorok is közvetítik, amelyek a nyelven szétrobbanó buborékok okozta csiklandozást érzékelik. Valószínű, hogy az agy másképpen értelmezi a savanyú ízt, mikor ezzel az érzettel együtt jelenik meg.

Lehet, hogy az állatok számára ez a képesség a rothadó élelmiszerek elkerülését tette lehetővé, hiszen abból gáz szabadul fel. Erre utal, hogy a muslicák is képesek felismerni a szénsavasságot, amelynek révén el tudják különíteni a - számukra ideális - részben rothadt gyümölcsöt a teljesen rothadtaktól.

Forrás: Medipress hírszolgálat

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

A fátyol- és átmenetileg megnövekvő gomolyfelhőzet mellett legalább több órára kisüt a nap. Csapadék nem valószínű. A délnyugati, déli szelet élénk, a nyugati országrészben erős, főként az Északnyugat-Dunántúlon helyenként viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet többnyire 18 és 24 fok között várható. Késő estére általában 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Időjárási frontra az előrejelzések szerint nem kell számítani, így az időjárásra érzékenyek tünetei várhtóan csillapodnak majd.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra