A munkavállaló, aki veszélyes lehet a cégre

Az énközpontú és túlzott önbizalommal bíró munkavállalók gyorsabban juthatnak fel a ranglétrán, mint a többség. Vajon mi lehet ennek az oka?

A gazdasági válsághelyzetek, illetve nagy vállalatok bedőlése után több elemzés is születik arról, hogy az adott krízisben főszerepet játszó személyek közül ki tekinthető nárcisztikus személyiségnek, annak minden üzletvezetési hibájával együtt: individualista, felelőtlen és kockázatvállaló irányítás, ami akár bűnözői tevékenyéggel (adóelkerülés, sikkasztás) is párosulhat. Ehhez képest meglepően kevés tudományos kutatás foglalkozik azzal, hogy ezek az emberek hogyan kerültek vezetői pozícióba - ennek járt utána egy új olasz kutatás, amelyet a BBC szemlézett .

Így születnek a "sztárok"

Az átlagos munkavállaló inkább szerénykedik, ezzel szemben a nárcisztikus dolgozó szüntelen veregeti a vállát: kiválóan ért a saját teljesítményének felnagyításához, még ha nincs is oka ennyi önfényezésre. Már egy 2017-es kutatás is megállapította, hogy a nárcisztikusok objektíven mért eredményét messze felülmúlja annak dicsérete.

Ezért vonzódunk a nárcisztikus személyiségekhez Bár sokféle szempontot figyelembe veszünk a párválasztás során, szinte mindannyiunkra igaz, hogy bizonyos típusú férfiak vagy nők jobban tetszenek nekünk. Lehet, hogy adott személyiségjegyek vonzanak minket, vagy egyes külső tulajdonságok bűvölnek el, de tény, hogy a zsánernek nagy a hatalma. Normális esetben ez egyáltalán nem baj, vannak azonban helyzetek, amikor meg tudja nehezíteni az életet. Ilyen például, ha a nárcisztikus személyiségeket kedveljük.

Mivel a nárcisztikus személy önmagát sokkal alkalmasabbnak véli szinte minden feladatra, ezért tele van ambiciózus tervekkel a jövőre nézve, amivel a főnökét és a HR-osztályt is lenyűgözheti. A világ, különösen a munkahely világa nem mindig igazságos. Ha az volna, akkor nem az arrogáns önimádó kapná meg az előléptetést, hanem a visszafogott viselkedésű, keményen dolgozó kolléga. Mint Ezópusz (és La Fontaine) meséjében, amelyben a lassú, de kitartó teknős megelőzi a hetvenkedő, ám lusta nyulat.

Szélsőséges önértékelés

Az olasz kutatók kétszász vállalatvezető válaszait elemezték ki, akik egy korábbi felmérésben nyilatkoztak a munkahelyi irányításról. Utána a cégvezetőket felkérték, hogy töltsenek ki egy nárcisztikus személyiségtesztet, amely negyven állításpárból áll, például:

  • az emberek befolyásolásában jó vagyok/nem vagyok jó;
  • ha megdicsérnek, néha zavarba jövök/tudom, hogy jó vagyok, mert mindenki mondja;
  • ha én irányítanám a világot: már a gondolatától kiráz a hideg/jobb hely volna a világ;
  • ragaszkodom ahhoz, hogy megkapjam a megérdemelt tiszteletet/általában megkapom azt a tiszteletet, ami megillet.

Mint látható, e párok egyike mindig nagyobb önértékelésre utal, mint a másik. Az alapján, hogy egy személy hányszor választja a nárcisztikus választ, előre jelezhető, hogy a valós életben hogyan viselkedik hasonló helyzetekben. Az olasz kutatók a válaszokat összevetették az igazgatók önéletrajzával, benne a végzettségükre, szakmai gyakorlatukra és előmenetelükre vonatkozó adatokkal.

Az énközpontú munkavállalók gyorsabban juthatnak fel a ranglétrán, mint a többség. Fotó: Getty Images
Az énközpontú munkavállalók gyorsabban juthatnak fel a ranglétrán, mint a többség. Fotó: Getty Images

Veszélyes a cégre

Mint kiderült, 29 százalékkal gyorsabban érték el az igazgatói státuszt azok a dolgozók, akiknél nagyobb arányban fedeztek fel nárcisztikus személyiségjegyeket. Érdekes részlete a kutatásnak, hogy a családi vállalkozásokra is igaznak bizonyult ez a feltevés. Vagyis a rokonok iránti lojalitás nem állhat az egoista személyek útjába, akik kitartóan menetelnek céljuk megvalósítása felé.

A nárcisztikus személy érvényesülését a neme is befolyásolhatja: a nők körében az olasz kutatók eleve alacsonyabb mértékben tapasztaltak nárcisztikus személyiségjegyeket, mint a férfiaknál. Emellett a nagyobb ambíciókkal rendelkező férfiakkal szemben a HR-esek is megértőbbek lehetnek, míg egy hasonló habitusú nőt kevésbé tolerálnak.

A nárcisztikus munkavállalók gyors előrejutása azért lehet veszélyes a cég számára, mert hiába bíznak a saját képességeikben, mégsem rendelkeznek kellő tapasztalattal, így könnyebben hozhatnak rossz döntéseket. Segíthet, ha a munkaerő-toborzás során minél szélesebb látókörű HR-es gárdát alkalmaznak, akik kiszűrhetik az alkalmatlan jelölteket. A beszélgetés során érdemes a jelentkező véleményét kikérni más pozíciókban dolgozó kollégákról is, így fény derülhet a nárcisztikus vonásokra.

ITT MEGOSZTHATOD:

Heti top cikkek

mellékhatások
Sokak által szedett koleszterincsökkentőket vizsgáltak: ezek a valós mellékhatás-kockázatok
fogyást segítő gyógyszer
Új fogyasztó gyógyszer jön: a vércukorszintet is hatékonyabban csökkenti
koleszterinszint csökkentése
5 gyógyszermentes tipp magas koleszterinre – Egyszerűen lépésekkel is csökkenhetnek az értékek
máj
Meddig képes meggyógyítani magát a máj? – A szervezet legnagyobb túlélője
máriatövis
Mire jó a máriatövis? – Jó hatással lehet a májra, de vannak veszélyei
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +8 °C
Minimum: +1 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő valószínű, estétől azonban nyugat felől már vékonyodhat a felhőzet. Továbbra is az ország több pontján várható időszakos gyenge eső, záporeső, de az északnyugati és délkeleti tájakon még kicsi a csapadék esélye. A délies szél fokozatosan veszít erejéből.Késő estére 1 és 9 fok közé csökken a hőmérséklet. Szerdán melegfronti hatással számolhatunk.

Partnerünk a

Töltsd ki kvízünket!

kvíz
Mi okozhat prosztatarákot? Teszteld a tudásod! A prosztatához több betegség is kapcsolódik, mind közül a legveszélyesebb a prosztatarák. Kvízünkből sok lényeges információt megtudhatsz erről a főleg az idősebb férfiakat veszélyeztető, rosszindulatú elváltozásról.
kvíz
Evés után kell fogat mosni: igaz vagy hamis? – Teszteld a tudásod! Mennyire ismered a fogápolásról keringő tévhiteket? Tudd meg, mi az igazság, és mi a mítosz a napi fogmosás és szájápolás körül!