Idősekhez költöznek a bécsi egyetemisták

Egy bécsi vállalkozás 2015 óta közvetít ki egyetemistákat idősekhez és idősotthonokba. A fiatalok a lakhatásért cserébe vállalják, hogy segítenek a főbérlőiknek, így jutányos áron jutnak szálláshoz, az idősek pedig társaságot kapnak. Az együttélést szerződés szabályozza.

Az osztrák fővárosban sincsenek könnyű helyzetben azok az egyetemisták, akik albérletet keresnek. A legtöbbjük havonta kevesebb mint 870 euróból él, miközben kevés az olcsó szoba. Sok idős ember ugyanakkor egyedül lakik egy nagy lakásban. Mint azt Bécs Város Külképviseleti Irodája írja közleményében, nagyjából ez az alapötlete a bécsi Wohnbuddy üzleti modelljének, amely egyetemistákat közvetít ki házinénis (-bácsis) albérletekbe, illetve idősotthonokba.

Bécs, társbérlet, egyetemista, nyugdíjas nő, Wohnbuddy
Bécsben jól működik a generációkon átívelő társbérlet. Fotó: Wohnbuddy

A szállásadók és -keresők internetes platformon, valamint személyes tanácsadás keretében is megadhatják, hogy mit kínálnak és mit keresnek, a Wohnbuddy algoritmusa és munkatársai pedig segítenek megtalálni a tökéletes lakótársat. Így történt, hogy a 31 éves Valentin, aki a Bécsi Agrártudományi Egyetem hallgatója, már másfél éve albérlő a Vondrak házaspárnál. Mivel a feleség egy betegség miatt kerekesszékbe kényszerült, Valentin besegít az asszonynak és férjének a mindennapi teendőkben, a feleség pedig cserébe főz a fiatalemberre. Valentinnek eleinte meg kellett szoknia ugyan a család két kutyáját, de ma már boldogan vakargatja őket.

A 26 éves Ayman szíriából menekült két évvel ezelőtt, és nemrég még anyagi okokból egy menekültszálláson lakott. Ayman most a Bécsi Műszaki Egyetemen tanul. Szeretne minél előbb megtanulni németül, ezért boldogan költözött be a 3. kerületi idősotthonba, ahol egész nap németül beszélnek vele a lakók. Ráadásul egy nyugdíjas tanárnő a szárnyai alá vette és németül tanul vele. „Először azt hittem, hogy majd olyan munkát kell végeznem a lakhatásért cserébe, mint a többi dolgozónak. Helyette kirándulni megyek a lakókkal, kávézunk és meghallgatom az élettörténetüket” – meséli Ayman.

A Wohnbuddyt bárki megkeresheti, aki szállást keres vagy kínál, nem számít a kor, a származás és a szakmai háttér sem. Ezeknek csak később, a megfelelő lakótárs kiválasztásakor van jelentősége. Fontos ugyanakkor, hogy a szállást kereső hajlandó legyen segíteni idős szállásadójának a mindennapokban, illetve ne legyen mogorva. A szállásadónak cserébe kulturált, megfizethető szállást kell biztosítania a bérlő számára, amelynek ára arányban van a szállás méretével és minőségével, valamint a nyújtott segítség mértékével. A Wohnbuddy munkatársai nemcsak a lakótárskeresésben segítenek, hanem utána is folyamatosan az újdonsült lakótársak rendelkezésére állnak, hogy segítsék az együttélés szabályainak kialakítását.

ITT MEGOSZTHATOD:

Ajánlott videó

Heti top cikkek

Ekkor kell átállítani az órákat – idén könnyű eltéveszteni
gyógyszerfelírás
Eldőlt, nagy változás jön a gyógyszerfelírásban – Hivatalosan is kihirdették
A 10 legjobb kutyafajta kisgyerekes családoknak – Kistestűtől a nagytestűig
magas rosttartalom
Ugyanolyan rostdús, mint az útifűmaghéj, de negyedannyiba kerül – ez a 3 legjobb alternatíva
grapefruit
Ez a kedvelt gyümölcs többet árthat, mint használ
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +12 °C
Minimum: +5 °C

Általában erősen felhős vagy borult időre számíthatunk többfelé esővel, záporesővel. A Dunántúlon és északkeleten sokfelé erős, előbbi térségben nagy területen viharos lesz az északias irányú szél, a Balaton térségében akár erősen viharos lökések is előfordulhatnak.A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 10 és 16 fok között várható, a tartósan borult, viharos széllökésekkel jellemzett vidékeken ennél több fokkal hidegebb maradhat az idő. Az orvosmeteorológiai előrejelzés szerint még érezhetjük a szombati hidegfront utóhatásait, így az időjárásra érzékenyek továbbra is változatos panaszokkal küzdhetnek.

Partnerünk a

Töltsd ki kvízünket!

kvíz
Kvíz: meddig tart egy pánikroham? – Felismernéd a figyelmeztető jeleket? Heves szívdobogás, légszomj, halálfélelem – a pánikbetegség tünetei sokakat megijesztenek, mégis rengeteg tévhit kering róla. Teszteld, mennyire ismered!
kvíz
Kvíz: mi történik az agyban alvás közben? – Teszteld a tudásod! Agyunk irányítja a gondolatainkat, döntéseinket és még azt is, hogyan tanulunk vagy emlékezünk. De vajon mennyit tudunk róla valójában? Teszteld a tudásod ebben az izgalmas kvízben!