Ezek az élelmiszerek állnak el a legtovább
Mik azok a termékek, amelyekből bátran beszerezhetünk nagyobb mennyiséget, mert helyesen tárolva hosszú ideig megőrzik minőségüket? Jó, ha észben tartjuk ezt a listát, amikor vásárolni indulunk.
Ezeket az ételeket ne tegyük a hűtőbe
A nagybevásárlásból hazaérve első dolgunk hűtőbe tenni a romlandó élelmiszereket. Azonban számos zöldség és gyümölcs tárolására nem a hűtőszekrény a legalkalmasabb hely. Részletek itt.
A tartós élelmiszerekről sokunknak elsőre rögtön a liszt ugrik be, pedig nem használható olyan sokáig, mint hinnénk. A fehér liszt általában mindössze 8-12 hónapig őrzi meg minőségét, a teljes kiőrlésű, vagy alternatív változatok (maglisztek) pedig jóval kevesebb ideig, mivel magasabb olajtartalmuk miatt megavasodnak. Ha a liszt szaga kellemetlen, szúrós, az minőségromlásra utal, ezért ki kell dobni. Ezenkívül ügyeljünk rá, hogy például molyok ne juthassanak bele. A következő élelmiszerek viszont valóban évekig, akár évszázadokig is elállnak.
Méz, az igazi tartós élelmiszer
A jól lezárt üvegben, páramentes helyen tárolt méz akár évszázadok, sőt évezredek után sem romlik meg. Ezt bizonyítja az is, hogy többezer éves egyiptomi sírokban is találtak már olyan mézet, amiről bebizonyosodott, hogy ehető. De ez csak akkor igaz, ha nem bontottuk meg. Bár egy idő után kikristályosodik, de ez nem jelez bajt. Ilyenkor rövid ideig tartó melegítéssel hamar visszanyerhető a méz szokásos, folyékony állaga.

Juharszirup. Örökidőkig?
Akárcsak a mézre, a kanadaiak kedvenc édesítőjére is igaz, hogy ha nem bontjuk fel, örökké eláll. Ügyeljük rá azonban, hogy a szekrény mélyén tároljuk, mert a napfény nem tesz jót neki.
Só: csak száraz helyen lesz tartós
A leggyakrabban használt ételízesítőből is lehet nagyobb készletet felhalmozni otthon, mert amennyiben nem éri nedvesség, gyakorlatilag életünk végéig felhasználhatjuk.
Cukor: hajlamos becsomósodni
Mondhatjuk, hogy a só édes párja: száraz helyen korlátlan ideig megőrzi minőségét. Ha viszont nedvesség éri, becsomósodik.
Rizs, légmentesen lezárva
Bizonyos rizsfajták (a fehér, a basmati, a jázmin, az arborio és a vadrizs) szinte korlátlan ideig eltarthatóak. De itt is fontos a tárolás: lehetőleg légmentesen lezárt üvegben, száraz, hűvös helyre kerüljenek a konyhaszekrényben vagy a kamrában.
Száraz bab. Nem veszít a tápértékéből
Tény, hogy minél régebbi egy bab, annál tovább kell főzni vagy előáztatni. Ám ennek ellenére megéri tartani otthon belőle, mert azon kevés zöldségek egyike, amelyek évek alatt sem veszítenek tápértékükből. Emellett sokféleképpen felhasználhatjuk, készülhet belőle leves, saláta, köret, mártás húshoz.
Száraztészta: tartós élelmiszer, ha nincs felbontva
Bár a legtöbb száraztészta csomagolásán található lejárati idő, ez nem jelenti azt, hogy utána nem fogyasztható. Mivel kivonják belőle a nedvességet, amíg nem bontjuk fel, megőrzi a minőségét.
Instant kávé. Fagyasszuk le
Ha lefagyasztjuk, évtizedekkel később is remek vésztartalék lehet olyan alkalmakra, amikor éppen elfogy a kedvenc, friss kávénk.
[TOP-CIKKEK-AJANLO]
Étcsokoládé, 1-2 évre
Végül egy kakukktojás. Ugyan nem áll el hosszú évtizedekig, de valószínűleg jóval tovább, mint elsőre gondolnánk, ezért szerepel a listánkon. A jó minőségű, magas kakaótartalmú étcsokoládé ugyanis általában 1-2 évig megőrzi minőségét a kamrában tárolva. A tejcsokoládé ezzel szemben csak pár hónapig, mivel tejtartalma miatt hamarabb romlásnak indul.
Forrás: USA Today, Huffington Post,