A legjobb ételek terhességi cukorbetegségre

A megfelelő táplálkozás terhességi cukorbetegség esetén kiemelt jelentőséggel bír. Lássuk, milyen szempontokat kell figyelembe venni a diéta összeállítása során.

Terhességi cukorbetegség, avagy gesztációs diabétesz az összes terhesség körülbelül mintegy 7 százalékában fordul elő. Általában a várandósság második felében jelentkezik, és legtöbbször a szülést követően meg is szűnik. Fontos ugyanakkor, hogy a terhességi cukorbetegséget idejében, megfelelően kezeljék, mivel komplikációkat okozhat mind a babánál, mind az anyukánál. A kezelés fontos mozzanata az étrend módosítása, hogy ezáltal el lehessen kerülni a vércukorszint-ingadozást. Mindemellett a diétát úgy kell összeállítani, hogy se a beteg, se a baba ne szenvedjen semmiben sem hiányt – foglalta össze Drégely Anikó , a Cukorbetegközpont dietetikusa.

Az étrend célja, hogy az ételeket a fehérje, az egészséges zsírok és a rostok köré építse fel. Tartalmazzon sok friss ételt, illetve kerülje a feldolgozott élelmiszerek bevitelét. Fontos, hogy szénhidrátokat is vigyünk be, ám nem mindegy, hogy mikor és mennyit. A várandósokra más szabályok vonatkoznak az adagokat illetően, mint más esetben. Mivel a diéta személyre szabott, ezért mindenképpen javasolt, hogy kérjük dietetikus segítségét. Több tényezőtől is függ ugyanis, miként szükséges táplálkoznunk. A többi között egyaránt kihatással van erre a testtömegindex (BMI), az aktuális vércukorszint, az egészségi állapot, egyéb betegségek és szedett gyógyszerek, akárcsak az, hogy hányadik hetében jár a terhesség.

terhességi cukorbetegség, gesztációs diabétesz
terhességi cukorbetegség a terhességek mintegy 7 százalékánál fordul elő. Fotó: Getty Images

Hasznos tanácsok terhességi cukorbetegség esetén

Ne hagyjunk ki étkezést! A vércukorszint egyenletes szinten tartása érdekében törekedjünk arra, hogy körülbelül 3-4 óránként étkezzünk. A tápanyagban gazdag ételek rendszeres fogyasztása segíthet a jóllakottság megőrzésében és a vércukorszint stabilizálásában. Ezen felül gondosan válasszuk meg, milyen szénhidrátokat fogyasztunk. A szénhidrátok befolyásolják a vércukorszintet, ezért ismerni kell, hogy mely élelmiszerek tartalmaznak szénhidrátot (például a tej ás tejtermékek, gabonák, zöldségek, gyümölcsök, pékáruk).

Cseréljük le:

  • a fehér kenyeret rostban gazdag teljes kiőrlésű, zab vagy magas rosttartalmú maglisztekre;
  • a fehér lisztet teljes kiőrlésű, zab-, mandula- vagy kókuszlisztre;
  • a fehér rizst barnarizsre, vagy egyéb, magas rosttartalmú gabonafélére, mint a bulgur, hajdina, quinoa.

Igyekezzünk továbbá csökkenteni cukorbevitelünket. Ez eleinte nehézkes feladat lehet, főként a rejtett cukrok esetén. Hasznos lehet, ha a cukros italokat vízre, házilag készített limonádéra cseréljük, valamint ha a cukor helyett természetes vagy mesterséges édesítőszereket használunk. Ugyancsak fontos, hogy ismerjük meg a cukor különféle elnevezéseit az élelmiszercímkéken. E körbe tartozik például a szacharóz, glükóz, dextróz, fruktóz , laktóz, maltóz, invertcukor, szirup, kukorica édesítőszer, melasz.

Fontosak a fehérjék

Igyekezzünk rendszeresen, hetente kétszer halat enni, mivel ez jót tesz a kismama egészségének és a baba fejlődésének. A tengeri halakkal viszont érdemes csínján bánni magas higanytartalmuk miatt, amely egészségügyi kockázatot jelenthet. Általánosságban elmondható, hogy a fehérjék igen fontosak a táplálkozásban, és terhességi cukorbetegség esetén javasolt a sovány fehérjéket előnyben részesíteni. Ilyen célra ideális választást jelent a halak mellett a csirke- és a pulykahús, a tojás, illetve az alacsony zsírtartalmú tejtermékek. Reggelire bártan ehetünk fehérjéket, hiszen hosszan tartó teltségérzetet biztosítanak, ráadásul a reggeli rosszullét csökkentésében is segíthetnek – mondta el Drégely Anikó.

Egészséges zsírok a tányéron

Az egészséges zsírok szintén segítenek a hosszas teltségérzet elérésében, emellett pedig előnyösek a szív-érrendszer egészségére is. A mennyiségeket illetően érdemes dietetikus véleményét kikérni, de összességében elmondható, hogy az avokádó, az olívaolaj és az olajos magvak is kiváló forrásnak számítanak.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +10 °C
Minimum: +4 °C

Szakadozik a felhőzet, egyre kevesebb helyen eshet. A Dunántúlon az északnyugati, a délkeleti tájakon a délnyugati szelet élénk széllökések kísérik. Késő estére 4 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra