Férfiklimax: mítosz vagy valóság?

Meglepő lehet, de klimax nemcsak a nőknél, hanem férfiaknál is kialakulhat, sőt, a panaszok akár bosszantóbbak is lehetnek az erősebbik nemnél. Nem kell azonban elkeseredni: ha néhány dologra odafigyelünk, sokat javíthatunk állapotunkon.

Habár sokáig nem volt benne a köztudatban, hogy a klimax a férfiakat is érintheti, ma már tudjuk, hogy a szervezetben bekövetkező változások mindkét nemre hatással vannak. Így a változókor és az azzal járó számos panasz sem csak a nőkre jellemző, esetükben csupán egyértelműbb jelei vannak a hormonális átalakulásnak a menopauza miatt. Ennek ellenére a 45 év feletti magyar férfiak legalább egyharmadát érintő férfiklimax, vagy más néven andropauza sokban hasonlít a női klimaxhoz, sőt, talán még kellemetlenebb is: fizikai, szellemi és szexuális teljesítménycsökkenéssel jár együtt. Ám, ha a rendszeres urológiai szűrővizsgálatok során diagnosztizálják a problémát, szakorvosi javaslatokkal enyhíthetők a tünetek.

A férfiklimax hét legjellemzőbb tünete:

  • az erekció gyengülése;
  • a szexuális vágy mérséklődése;
  • nagyobb alvásigény, nappali aluszékonyság;
  • szédülés, fejfájás, rossz közérzet;
  • kevesebb lelki és fizikai energia;
  • a megszokottnál alacsonyabb munka- és sportteljesítmény;
  • gyakori rosszkedv, lehangoltság, amely akár depresszióvá is válhat.
  • "Az életkor előrehaladtával a férfiaknál és a nőknél egyaránt csökken a szervezetben lévő nemi hormonok mennyisége, ami a természetes öregedési folyamat része. Van, akinél ez lassan, fokozatosan, minden észlelhető külsődleges jel nélkül zajlik le, de a többség esetében kellemetlen fizikai és lelki változásokkal is együtt járhat. Például a 40 évesnél idősebb férfiak mintegy fele küzd funkcionális szexuális zavarokkal, amihez a férfiklimax is hozzájárulhat. Számos tényezőtől függ, hogy hány éves korban kezdődik el a nemihormonszint-csökkenés: többnyire 45 éves kor felett jelentkezik, ám egyre gyakrabban érint fiatalabbakat is. A klimax idejét az örökletes genetikai, alkati tényezőkön túl a körülmények és az életmód is jelentősen befolyásolja. Az egészségtelen életmód nemcsak elhízáshoz vezet, de gyorsítja a hormonális öregedést is" - mondta el dr. Thoman András, a Budai Egészségközpont urológus szakorvosa.

    A klimax nemcsak a nőket, hanem a férfiakat is érintheti.
    A klimax nemcsak a nőket, hanem a férfiakat is érintheti. Fotó: Getty Images

    Ördögi kör - hogyan lépjünk ki belőle?

    A klimax a nőknél és a férfiaknál egyaránt sajátosan öngerjesztő problémákat idéz elő: ha valaki a változásokat észlelve kétségbeesik, akkor a hormonhiányos állapot miatt egyébként is borongós hangulata tovább romlik. A rosszkedvű, morózus viselkedésre a család, a környezet is hasonlóan reagál, ami még inkább rontja a helyzetet. Aki pedig a szexuális teljesítőképessége első hanyatlását észlelve pánikba esik, "rágörcsöl a kudarcra", csak fokozza a gondokat. Ilyen esetekben rengeteget segíthet a helyzet tisztázása, a természetes élettani folyamat felismerése, az érintett pozitív hozzáállása és a környezet elfogadó támogatása. Sok férfi frusztráló kudarcként éli meg ezt az időszakot, vagy betegségtől tart, pedig ez egy természetes testi folyamat.

    Vajon mit szól majd a partner?

    Ön tudja, melyek a leggyakoribb férfibetegségek? Cikkünkből kiderül.

    A szexuális élet terén különösen fontos, hogy a férfi ne próbálja titkolni a partnere előtt, ha a változókorhoz érkezett. A nők ugyanis általában elfogadóak és segítőkészek az aktus során felmerülő problémákat illetően - ha tudják, miről van szó. Ellenkező esetben azonban úgy gondolhatják, hogy a partnerük már nem kívánja, nem találja őket eléggé vonzónak, vagy esetleg más nő is belépett az életébe, és ezért nem működik úgy a szex, mint korábban. A titkolózás tehát félreértések, sértődések sorához vezethet, míg ha megbeszéljük a gondokat, azonnal enyhül a légkör. Ez már önmagában segíthet, de szükség esetén együtt könnyebb megtalálni az adott helyzetre a megoldást. Az egyéni szexuális kultúra is sokat nyom a latban: aki az aktusok mennyiségét tartja férfiassága fokmérőjének, az andropauza idején ezek aggasztó csökkenését élheti meg. Aki azonban tisztában van vele, hogy a szex minősége nem számszaki kérdés, annál kevésbé alakulhatnak ki önértékelési zavarok.

    A férfiak klimaxa nehezebben felismerhető, mint a nőké, mert tünetei kevésbé egyértelműek és egyénenként eltérő módon jelentkeznek. Ezért gyakran a kimerültség, a túlterheltség és a túl sok stressz számlájára írják a jelentkező panaszokat. Ezek önmagukban is okozhatnak a klimaxhoz hasonló fizikai és lelki változásokat, és fokozhatják a tüneteket akkor is, ha az eredeti ok valójában a klimax. Ha azonban 40 éves kor felett tartósan több, az andropauzára jellemző tünet tapasztalható, nagy valószínűséggel a férfiklimax áll a háttérben. Bármennyire természetes folyamat is, amikor a panaszok az életminőséget befolyásolják, érdemes orvoshoz fordulni.

    "Életmódváltással, egészséges és kiegyensúlyozott táplálkozással, megfelelő minőségű és mennyiségű folyadék bevitelével, továbbá rendszeres testmozgással, az elhízás elkerülésével, illetve a dohányzás, a koffein- és az alkoholfogyasztás elkerülésével vagy minimalizálásával nagyban enyhíthetjük a nem kívánatos változókori tüneteket" - hangsúlyozta dr. Thoman András.

    A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

    Olvassa el aktuális cikkeinket!

    Orvosmeteorológia
    Fronthatás: Hidegfront
    Maximum: +18 °C
    Minimum: +9 °C

    Délnyugat felől tovább folytatódik a felhősödés, ezzel együtt a csapadékhajlam is fokozatosan növekszik. A délnyugati szelet országszerte erős, több helyen viharos lökések kísérik. Késő estére 9 és 15 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

    Hogy érzed magad?

    Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


    Hogy érzed most magad fizikailag?

    Hogy érzed magad?

    Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


    Milyen most a lelkiállapotod?

    Hogy érzed magad?

    Legjobban:
    Legrosszabbul:
    Kezdjük újra