Nagy bajt jelezhet a fájdalmas székelés

Bár a székelés közben jelentkező fájdalom rendkívül kellemetlen, sőt igen ijesztő lehet, nem minden esetben jelez komoly bajt. Lássuk, mi minden állhat a tünet hátterében!

Valójában a székelés közbeni fájdalomérzet gyakoribb, mint gondolnánk, a legtöbben ugyanakkor nem mernek orvoshoz fordulni a panasszal, mert szégyellik. Pedig nincs ebben semmi szégyellnivaló, ha pedig még idejében szakemberhez megyünk, megakadályozhatjuk, hogy később rosszabbá váljon az állapotunk – figyelmeztetett korábbi cikkében a Women's Health.

A fájdalmas székletürítés komoly betegségekre is felhívhatja a figyelmet
A fájdalmas székletürítés komoly betegségekre is felhívhatja a figyelmet

A leggyakoribb kiváltó ok egy népbetegség

Az egyik leggyakoribb kiváltó ok az aranyér. Ez egy igen gyakori betegség, amely főként túlsúlyos embereknél és kismamákkal fordul elő, illetve amely a vénákra irányuló fokozott terhelés nyomán jön létre. Kijöhet akár nagyobb erőlködés, tartós székrekedés vagy hasmenés hatására is. A végbélben található véna ilyenkor túlságosan kitágul, ez okozza a kellemetlenséget.

Rendszerint a külső aranyér a fájdalmasabb, a belsőt néha nem is érezni, viszont utóbbi is okozhat vérzést. Szerencsére az aranyér általában nem veszélyes, illetve krémekkel, helyi hatású készítményekkel is jól kezelhető, műtéti kezelésre csak ritkán van szükség.

Sokan szégyenletes dologként tekintenek az aranyeres panaszokra, pedig a magyar felnőtt lakosság zöménél előbb-utóbb fellépnek különböző eredetű végbélproblémák. A megfelelő kezelés ráadásul nem csupán a kellemetlen tüneteket szüntetheti meg, de akár életveszélyes betegségektől is megóvhatja az érintetteket.

Székrekedéstől az IBS-ig

Ugyancsak fájdalmassá teheti a székletürítést a székrekedés, amely leginkább olyankor alakul ki, amikor a széklet a rost- és folyadékszegény táplálkozás következtében túlságosan megkeményedik. Ennél fogva a kiürítése is sokkal nehezebb, erőlködéssel és fájdalommal jár. Okozhat továbbá ilyen jellegű panaszt proktitisz, vagyis végbélgyulladás, egyebek mellett Crohn-betegség, szifilisz, chlamydia vagy egy rosszul sikerült beöntés következményeként. A gyulladt rész értelemszerűen érzékenyebb, amikor pedig áthalad rajta a széklet, fájdalmat okoz.

Az irritábilis bél szindróma szintén fájdalmas székeléshez vezethet, aminek oka ebben az esetben a nagyon gyakori hasmenés. Amennyiben menzesz alatt jelentkezik a fájdalmas székletürítés, úgy elképzelhető, hogy endometriózis áll mögötte.

Amikor vérzéssel is jár

Szintén fájdalmat okozhat székelésnél az anális fisszúra, vagyis a végbélrepedés, amely általában a területet ért valamilyen trauma nyomán lép fel, amilyen például a túl kemény széklet áthaladása vagy az anális szex. A fájdalomérzet mellett ilyenkor friss vért is láthatunk a toalettpapíron. Kezeletlenül nagyon sokáig kínzó panaszokat okozhat, így mindenképpen érdemes vele orvoshoz fordulni.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

Délelőtt nagyrészt közepesen vagy erősen felhős idő várható, majd délutánra egyre nagyobb területen szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Az ország délnyugati és középső harmadán zártabb maradhat a felhőtakaró, ott valószínű a legkevesebb napsütés. Elszórtan - főként hazánk északnyugati kétharmadán - valószínű kisebb eső, zápor, néhol zivatar sem kizárt. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, helyenként - záporok, zivatarok nyomán is - megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 17 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra