Mikor kezdődik a gerinc kopása?

A gerinckopás nem csak az időseket érinti, a panaszok egyre fiatalabb korban jelentkeznek. Mely tényezők gyorsítják fel a kopásos folyamatokat, és hogyan enyhíthetőek a tünetek?

A gerincbántalmak világszerte a leggyakoribb betegségek közé tartoznak, az emberek kilencven százalékát élete során legalább egyszer kínozza a hát- és derékfájás bizonyos formája. Különösen a fejlett országokban jelent nagy gondot a mozgásszegény, ülő életmód miatt. Ha azt gondoljuk, hogy a panaszok elsősorban az idős embereket érintik, tévedünk: a gerincgyógyászati rendeléseket egyre nagyobb arányban látogatják fiatal felnőttek, sőt még tinédzserek is.

Bár a hátfájásos esetek jelentős része mögött - főleg a fiatalok esetében - a helytelen testtartás vagy a stressz miatti izomfeszülés áll, a korral a gerinc természetes öregedési folyamata is felgyorsul. Ez a csigolyákat összekötő puha, gumiszerű szövetek leépülésével jár, ami idővel nemcsak kellemetlen panaszokat okoz, de a mozgásunkat is korlátozza. A folyamatot csigolyameszesedésnek, orvosi szakkifejezéssel spondilózisnak hívjuk. Leggyakrabban a deréktájon alakul ki (ilyenkor beszélhetünk lumbágóról), de nagyon gyakran érinti a nyaki gerinccsigolyákat is.

Porckorongsérv: mi segíthet? A porckorongsérv szinte népbetegségnek számít, és aki átélte, tudja, hogy megkeserítheti a mindennapokat. Sekk Patrícia gyógytornász a műtéten túli segítség lehetőségét ismertette - kattintson a részletekért!

Egyre több fiatalt érint

Hogy a porckorongok kopása mikor kezdődik meg, azt befolyásolja az életmódunk, genetikai hátterünk, illetve bizonyos környezeti tényezők is. Sokaknál a folyamat már a húszas évei végén elkezdődik, míg a szerencsésebbeknél a harmincas évek derekán figyelhetőek meg először a változások. Ekkorra a porckorong vízkötő képessége csökkenni kezd, a csigolyák "olajozott" mozgását segítő, zselés anyag elkezd száradni, egyre rugalmatlanabbá, így sérülékenyebbé is válik. Hirtelen terhelésre, például egy bemelegítés nélküli vagy túl intenzív edzés hatására a gyűrűk átszakadhatnak.

A gerinckopás nem csak a fiatalokat érinti (Fotó: 123 RF)
A gerinckopás nem csak a fiatalokat érinti (Fotó: 123 RF)

A porcok kopásában közrejátszik az is, hogy korral a gerinc stabilitásáért felelős izmok egyre gyengülnek, ezzel egyenes arányban pedig a csigolyákon is megnő a terhelés. Emellett a csontok ásványianyag-tartalma is csökken az évekkel, ami a gerinccsigolyákat is gyengíti. A porckopás folyamatát felgyorsíthatják bizonyos fejlődési rendellenességek (például a porcszövet fejlődési rendellenessége, a csigolyák deformációja), a csontot érintő betegségek (az imént említett csontritkulás) illetve a gerinc sérülései is. Szintén korábban jelentkeznek a problémák azoknál az embereknél, akik fiatalkoruk óta túlsúlyosak, ezért a csigolyák az átlagosnál is nagyobb terhelésnek vannak kitéve. Kutatások szerint bizonyos pszichés betegségek is összefügghetnek a gerinc korai kopásával.

A porckorong kopása nem jár azonnali fájdalommal, a meszesedési folyamatok sokáig tünetmentesek, az elváltozásra pedig csak a röntgenfelvétel, illetve CT vagy MR-vizsgálat hívhatja fel a figyelmet. Az elsődleges panasz a fájdalom, ami a kopás által leginkább érintett területeken jelentkezik. A nyaki gerinccsigolyák kopására izomgyengeség és érzékzavar is figyelmeztethet, ilyenkor a fájdalom a karok felé sugárzik ki.

Hogyan enyhíthetőek a panaszok?

A tünetek gyorsan enyhíthetőek nemszteroid gyulladáscsökkentők, illetve izomlazítók szedésével, a gyógyszerek azonban elsősorban tüneti kezelésre szolgálnak. A kopásos folyamatok megelőzésében és kezelésében is fontos szerepe van a rendszeres testmozgásnak, már egy könnyebb séta is felpezsdíti a vérkeringést, és segíthet enyhíteni a panaszokat. A gerincet mozgató-stabilizáló izmok megerősítéséhez érdemes egy gyógytornász segítségét kérni, a szakember gyakorlatait otthon magunk is rendszeresen elvégezhetjük.

Bizonyos gyógyvizek is segíthetnek enyhíteni a tüneteket. A hőhatás önmagában is izomlazító hatású és segít oldani az izmokban lévő görcsöket , de a vízben lévő oldott anyagok (szulfát, klorid, fluorid) is csökkentik a gyulladás mértékét. Javasolni szokták a súlyfürdőt is, amely a víz felhajtó erejét kihasználva húzza szét a gerinccsigolyákat.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Tumormarkerek a laborleleten: biztosan rákot jeleznek?

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +23 °C
Minimum: +11 °C

A frontális felhőzet csak lassan halad kelet felé, ezért az ország keleti felén alapvetően száraz és napos idő várható a fátyolfelhők mellett, míg a Dunántúlon nyugat, északnyugat felé haladva egyre több és vastagabb lesz a felhőzet. A Nyugat-Dunántúlon tartós eső várható, ott kiadós mennyiség is hullhat, az összefüggő csapadékzóna lassan araszol kelet felé. Előterében kialakulhatnak záporok, emellett a déli, délnyugati országrészben egy-egy helyen az ég is megdörrenhet. Az ország nyugati felén megélénkül, a nyugati tájakon megerősödik az északnyugatira forduló szél, míg keleten döntően mérsékelt marad az alapvetően déli légáramlás. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 22 és 29, de a Dunántúl északnyugati felén ennél jóval alacsonyabban, 14 és 20 fok között alakul, a nyugati határ mentén reggel, délelőtt áll be a maximum-hőmérséklet. Napközben melegfronti hatás dominál, amely főként a keleti országrészben érezteti majd hatását.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra