Csapdahelyzet negyven felett. Van remény!

Az oszteoporózis nagyon sok embert érint, zömüket pedig arra inti, hogy óvatosabban és kevesebbet terheljék törékeny csontjaikat. Ám ez csapdahelyzet: éppenhogy mozgással, sporttal erősíthetnénk csontjainkat.

Testünk 212 csontja stabilitást és hatalmas teherbírást ad szervezetünknek. Ám negyvenedik életévünktől kezdve az addig stabil csonttömegünk csökkenni kezd. Egyeseknél sokkal gyorsabban történik ez. Ilyenkor már a legkisebb terhelésre is törnek a csontok, az oszteoporózisban szenvedők ezzel a bajjal küzdenek.

Most viszont új tudományos eredmények születtek, amelyek sokaknak reményt adhatnak. Sokáig úgy gondolták, hogy a csontok átvitt értelemben is merevek, rugalmatlanok. Azaz nem függenek a külső hatásoktól. Ám a berlini sebész, Julius Wolff és a pfalzi építészmérnök, Karl Culmann majdnem százötven éve komoly felfedezést tett. Mérföldkőnek számított a kutatásban az 1871-es esztendő tehát, amikor felismerték, hogy a csonttömeg a valóságban sokkal alkalmazkodóképesebb, mint azt addig hitték - írja a német Spiegel Online .

Ma már tudjuk, hogy a csontvázunk állandó egyensúlyt tart fenn a csontfelépítő és a csontlebontó sejtek között. Meghatározott érzékelősejtek, oszteociták mérik a csontban, hogy a különböző irányú terhelések során milyen erők lépnek fel. Ha kicsi a terhelés, akkor a test a felesleges ballasztot kidobja, azaz csökkenti a csonttömeget. Nagyobb terhelésnél viszont a felépítő folyamatok dominálnak.

Éppen ezért csontjaink megóvása sokban függ a helyes terheléstől is. Az oszteoporózis megelőzése szempontjából ezért a mozgás a legfontosabb tényező.

De fel lehet-e tartóztatni a túlzott csontritkulást? Jon Tobias, a Bristoli Egyetem reumatológia professzora úgy véli, hogy a csonttömeg csak a nehézségi gyorsulás négyszerese, azaz 4g gyorsulás fölötti terhelés esetén gyarapodik. (1g = 9,81 m/s2, azaz egy másodperc alatt a Föld gravitációs mezője 9,81 m/s sebességgel gyorsítja a tárgyakat bolygónk felszínén.) A 3g-nél kisebb terhelés viszont a csonttömeg veszteségéhez járul hozzá, 2g alatt pedig súlyossá válik a helyzet. Minél nagyobb erők hatnak, annál erősebb a csontfelépülés – nyilatkozta Georg Duda, aki a Julius Wolff Biomechanikai és Vázizom-regenerációs Intézet munkatársa a berlini Charité Klinikán.

Duda ugyanakkor úgy véli, hogy óvatosan kell bánni a számokkal: egyénileg nagy különbségek lehetnek. Nem az abszolút erők döntenek, hanem inkább a terhelés hirtelen változása. Minél gyorsabb a váltás, annál erősebb a csontfelépülés. Ezt igazolja szerinte az a vizsgálat, amelyet 255 menopauza előtti sportolónőnél végeztek el. Ha a puszta erő számított volna, akkor a súlyemelőnőknél kellett volna a csonttömegnek a legnagyobbnak lennie. Ám ez nem így volt: a röplabdázónők testét rendkívül hirtelen erőhatások érik, ezért nekik voltak a legerősebb csontjaik.

Még nyilvánvalóbb bizonyítékot szolgáltatott a hatékony csontnövelésre egy átlagembereken végzett teszt. Hatvan nőt kértek fel egy kísérletre, akik 25 és 50 év között jártak. 16 héten át naponta rendszeres ugrógyakorlatokat kellett végezniük. Kiderült, hogy a kontrollcsoporthoz képest (akik nem csináltak ilyen gyakorlatot), az ugrótréningezők csontjai gyarapodtak jobban. A csúcsterhelés ilyenkor a 7g-t is elérhette.

Ám ezzel a módszerrel van egy nagy probléma: ha valaki ezt kezdődő oszteoporózissal csinálja, sokat árthat magának és csontjainak. A hirtelen csúcsterhelésnél mikrofraktúrák, apró törések keletkezhetnek, amelyek összekapcsolódhatnak, és végül komolyabb problémákhoz vezethetnek. Így ez ördögi kör is lehetne, hiszen a súlyos csontritkulásban szenvedők végképp nem ugrálhatnak.

Ám van egy másik folyamat is, ami mégiscsak reményt adhat. Időskorban a szenzorsejtek is veszítenek érzékenységükből, így kisebb terhelés is előnyös hatással járhat. Éppen ezért a szakértők a futást és a mérsékeltebb terheléssel járó erősítést ajánlják, mert már az is javíthat a páciensek állapotán. Nem kell tehát ugrálni, a lényeg mozgás - összegezhető a specialisták véleménye.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

A fátyol- és gomolyfelhők mellett általában sok napsütés várható. Elszórtan záporok, jégdara záporok előfordulhatnak, egy-egy zivatar sem kizárt. Az északi szél nagy területen megélénkül, a Bodrogközben és a Bakonyban, valamint záporok, zivatarok környezetében erős széllökések is előfordulhatnak. Késő estére 4 és 9 fok közé hűl le a levegő. Továbbra is változékony marad az időjárás.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra