Reumatológiai megbetegedések

Reumatológiai betegségeknek a mozgásszervek fájdalmával, mozgáskorlátozottságával és alakváltozásával járó, az ízületeket, csontokat és porcokat, illetve az izomzatot érintő betegségeket nevezzük. Jellemző tüneteik az ízületi fájdalom, a derékfájás, a nyakfájdalom és a fájdalmas mozgás, melyet többek között ízületi sérülés, kopás, csontritkulás, ízületi gyulladás , porckorongsérv, gerincsérv vagy reumathoid arthritis okozhat.

Vállfájdalom tünetei és kezelése

Mi a vállfájdalom?

Vállfájdalom egy tünet, alatta a váll területén jelentkező fájdalmat értjük, ami kisugározhat a nyakból, de lehet önálló fájdalom is.

Tünetek

A vállfájdalom előfordulása

A vállfájdalom nem kifejezetten időskori tünet, mivel pedig többféle oka is lehet, sőt ez sokszor nem is ismert, fiatalabbak is gyakran felkeresik az orvosokat ilyenek panaszokkal, méghozzá egyik napról a másikra. A nemek közt érdemi különbség nincs, férfiak és nők egyaránt érintettek lehetnek. Tartósabban inkább a krónikus reumatológiai betegségeket kíséri ez a probléma.

A vállfájdalom diagnózisa

A diagnózis első lépése a fizikai vizsgálat, illetve az anamnézis felvétele. Ezzel általában ki lehet deríteni, mi okozza a vállfájdalmat. Ha a panasz tartós, és gyulladáscsökkentő gyógyszerekre nem enyhül, akkor röntgenre is szükség lehet (nem szükséges azonnal készíteni). Egyéb vizsgálatra csak akkor van szükség, ha például fölmerül szalagszakadás gyanúja. Ilyenkor indokolt lehet az ultrahang, esetleg az MR-vizsgálat.

A vállfájdalom kórlefolyása

A vállfájdalom gyakran egyik pillanatról a másikra érkezik: este még semmilyen tünet nincs, reggelre viszont már alig tudják mozgatni a vállukat az érintettek. Ilyenkor jellemzően azonnal orvoshoz fordulnak a betegek. Van, hogy a panasz fokozatosan alakul ki, a váll egyre jobban fáj. Ezzel jellemzően az a gond, hogy a betegek hajlamosak elhanyagolni, nem törődnek a tünettel, a válluk pedig emiatt fokozatosan "beáll" és merev lesz. Ez egészen odáig elmehet (ilyenkor emlegetnek "befagyott vállat"), hogy utána gyógytornával és kezelésekkel hónapokig kell dolgozni azon, hogy ez a testtáj újra normálisan működhessen.

A vállfájdalom okai és tünetei

Nem mindig ismert a vállfájdalom oka. Tipikusan ilyen, amikor valakinek minden előzmény nélkül, reggelre fájdul meg a válla. Ez esetben nagyon nehéz konkretizálni, hogy pontosan mi váltja ki a tünetet. Meghúzódhat a hátterében egy rossz mozdulat, huzat vagy légkondicionáló berendezés hatása.
A szervezet gyulladásai szintén kihathatnak az ízületekre, okozhatják azok fájdalmát, és ugyan ritkán, de a vállét is. Ha a fájdalom a vállból már a karba is kisugárzik, állhat a hátterében ideggyulladás. A vállfájdalom több reumatológiai kórképnek is lehet tünete. Tipikusan ilyen az arthrózis (porckopás), ha az erősen érinti a vállízületeket, tehát azok nagyon el vannak kopva. Ilyenkor jellemzően tompa, állandó fájdalom érezhető. Jelentkezhet rheumatoid arthritisnél (sokízületi gyulladás) is ilyen tünet.
A vállfájdalom oka nem mindig ismert, ezért forduljunk orvoshoz!
A vállfájdalom oka nem mindig ismert, ezért forduljunk orvoshoz!
Ritka kórkép, de 60-70 év fölötti időseknél előfordul a polymyalgia reumatika nevű betegség, amely jellemzően kétoldali váll- és csípőfájdalommal jár, mellette pedig nagyon magas vérsüllyedéssel. Okát nem ismerik, de nagyon nagy fájdalommal járó gyulladásos kórkép. Keletkezhet vállfájdalom valamilyen sérülés következtében is: ilyenkor a csontok, a porcok és a szalagok is érintettek lehetnek. Ilyen például a szalagszakadás, ami önállóan is jelentkezhet.
Nagyon ritkán, de egy daganattípus (az egyik gyomordaganat) is adhat olyan áttétet, amely vállfájdalmat okoz.

A vállfájdalom kezelése

A vállfájdalmak kezelése minden esetben a kiváltó okoktól függ. Ha azt valamilyen alapbetegség, például rheumatoid arthritis okozza, akkor azt kell kezelni, illetve enyhíteni kell az egyéb gyulladásokat. Szükség lehet gyógytornára, fizikoterápiára is. Fontos, hogy az érintettek otthon is naponta tornázzanak aszerint, ahogy azt a gyógytornász megtanítja nekik.
A hirtelen jelentkező vállfájdalmak többsége gyulladáscsökkentőkkel rendbe hozható, de kezeléséhez általában elengedhetetlen a gyógytorna is. Erre azért van szükség, mert az izmok a fájdalom és a mozgás beszűkülése miatt nagyon letapadhatnak. Hasznos lehet a masszázs is, amely a nyakra is kiterjedhet, lévén a fájdalom gyakran a nyakból sugárzik ki. Segíthet a taping-technika is, ami azért hasznos, mert az összezsugorodott, összehúzódott izmokat is nyújthatja, jó helyen tarthatja.
Hasznosak az ízületi panaszokra készült gyulladáscsökkentő krémek, kenőcsök és tapaszok is. Az enyhébb problémákra ilyesmi is elég lehet, ám ha ezek pár hét alatt nem hoznak javulást, mindenképpen orvoshoz kell fordulni.

A vállfájdalom megelőzése

Érdemes kerülni a huzatot, óvni a testet a légkondicionáló berendezés direkt hatásától. A vállfájdalmat is okozó alapbetegségeket kezelni kell, nem szabad őket elhanyagolni.

A vállfájdalom szövődményei

Ha a vállfájdalmat elhanyagolják, akkor az krónikussá válhat, miatta a mozgásfunkciók nagyon beszűkülhetnek.
A cikk elkészítéséhez nyújtott segítséget köszönjük dr. Podlovics Ágota, reumatológus főorvosnak.

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +5 °C
Minimum: +0 °C

Jobbára közepesen és erősen felhős időszakokra számíthatunk, elvétve zápor, hózápor nem kizárt. A jellemzően északnyugati irányú szél több helyen megerősödik, sőt a hegyvidéki tájakon viharos széllökések is lehetnek. Késő este -1 és +4 fok közötti értékek várhatók. Orvosmeteo: melegfront miatt lehetsz ma nyugtalan