Felnőttkori fertőző betegségek

Az emberi szervezet legtöbb megbetegedését baktériumok, vírusok, illetve egysejtűek okozhatják. A mindennapi életben számtalan mikroorganizmus van jelen körülöttünk, amelyek szervezetünkbe is bejutnak. Az, hogy a fertőzés valóban bekövetkezik-e, a mikroorganizmus természetétől és az emberi test védekezésétől függ. A fertőzés kimenetele többféle lehet. Ha a kórokozónak sikerül elszaporodnia, az a betegség teljes kifejlődéséhez vezet. Kialakulhat egyensúlyi állapot a védekező mechanizmusok és a kórokozó szaporodása között, ekkor idült fertőzésről beszélünk. Ha az immunrendszer győz, akkor a betegség gyógyul, és a szervezet védetté is válhat.

Haemophilus baktérium-fertőzés tünetei és kezelése

Mi a Haemophilus baktérium-fertőzés?

A Haemophilus influenzae egy olyan kórokozó, mely a szervezetben normál állapotban is előfordulhat: megtalálgató a torokflórában, nagyon sokszor kimutatható a hörgőkben.

Tünetek

Betegséget főleg időseknél, dohányosoknál okoz: esetükben ismételten hörghurut, elhúzódó, krónikus bronchitis jelentkezhet. Gyerekeknél, különösen csecsemőknél és kisdedeknél az is előfordul, hogy a garatflórából a baktérium bejut az agykörüli folyadéktérbe, és agyhártyagyulladást okoz.

A Haemophilus baktérium-fertőzés előfordulása és okai

A kiváltó ok maga a Haemophilus influenzae baktérium. A kórokozó főként cseppfertőzés útján terjed emberről emberre, az orr- és torokváladékban hetekig, akár hónapokig is jelen lehet anélkül, hogy tüneteket okozna. Gondot főképp akkor okoz, ha bejut a véráramba vagy az agyhártyákra, a tüdőbe, esetleg egyéb szervekbe. A krónikus hörghurutoknak 30-40 százalékát okozza ez a kórokozó.
Magyarországon 1999-ben vezettek be ellene védőoltást. Azt megelőzően a fertőzés főként az 5 év alatti gyerekeknél okozott súlyos, életveszélyes betegséget. Mivel a gyermekek átoltottsága jelenleg több mint 98 százalékos, a megbetegedés csak szórványos előfordulású, az oltatlanokat, valamint a súlyos alapbetegségben, immunhiányban szenvedőket fenyegeti.

A Haemophilus baktérium-fertőzés diagnózisa

A Haemophilus jelenléte tenyésztéssel igazolható, vagy vérből, vagy köpetből, vagy agyvízből nyert minta felhasználásával. A baktérium nehezen tenyészthető ki a szokásos táptalajon. Míg ugyanis egy átlagos baktérium pár nap, vagy maximum egy hét alatt megmutatja magát, addig a Haemophilus csak két-három hét után azonosítható. Emiatt speciális laboratóriumi gondosság szükséges a kimutatásához. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy gyanú esetén az orvos megkéri a mikrobiológust, hogy a tenyésztést hosszabb ideig végezze, megfelelő táptalajt használjon.
Pusztán a tenyésztés nem elegendő a diagnózis felállításához, mert például Haemophilus úgy is kimutatható lehet krónikus hörghurutos beteg köpetében, hogy azt nem érdemes külön kezelni. Utóbbira csak akkor van szükség, ha a beteg fullad, romlik az életminősége, belázasodik. Ugyanígy nem feltétlen kezelendő a torokflórában kimutatott Haemophilus. Ez esetben is igaz: a betegség és a kórokozó jelenléte nem egy és ugyanaz, a betegség kimondásához nem elég pusztán a kórokozó azonosítása, ahhoz a szervezet válaszreakciója, azaz gyulladásos folyamat, illetve a tünetek megjelenése is hozzátartoznak.

A Haemophilus baktérium-fertőzés tünetei, kórlefolyása

Több betegséget okozhat a Haemophilus baktérium, ezek tünetei mindig attól függnek, mi az érintett szerv. A baktérium okozta ismételt hörghurut, elhúzódó, krónikus bronchitis miatt fennálló tartós gyulladás több hónapon át fennálló köhögést okozhat. A betegség gennyes köpetürítéssel is jár. A hörgő fala idővel elpusztul, heges, kötőszövetes átalakuláson megy át. Utóbbi miatt már felköhögni sem könnyű a váladékot, hörgőtágulat alakulhat ki. Ez a panasz gyakran jelentkezik dohányosoknál.
Egy másik, inkább gyerekekre jellemző, de felnőttekben is előforduló kórkép úgy alakul ki, hogy a garatflórából a baktérium feljut az agyat körülölelő folyadéktérbe, és speciális, bakteriális agyhártyagyulladást okoz. Ennek tünetei megegyeznek a gennyes agyhártyagyulladáséval. A Haemophilus fertőzés következménye tüdőgyulladást is lehet, ennek szimptómái azonosak a bakteriális tüdőgyulladásokéval.
A kórokozó bekerülhet a véráramba is, ott vérmérgezést okoz, aminek tünetei az elesettség és a láz, a hidegrázás, a fáradékonyság és a gyengeség.
A baktérium a szívbillentyűn megtapadva szívbelhártya-gyulladást is kiválthat. Ilyenkor a szív belhártyáján a baktériumok tömegéből egy csomószerű képlet jön létre, ez speciális szívultrahang-vizsgálattal ki is mutatható. A műbillentyűvel élő betegek különösen veszélyeztetettek, náluk az átlagnál gyakrabban okoz ilyen betegséget a Haemophilus.

A Haemophilus baktérium-fertőzés kezelése

A Haemophilus okozta betegség antibiotikummal jól kezelhető. Ennek módja mindig attól függ, milyen kórképről van szó: a hörghurut miatt egy-két hétig kell orális antibiotikumot szedni, de ha sürgős ellátásra és nagy koncentrációra van szükség - mert például szívbelhártya-gyulladásról van szó - akkor négy-hat hetes vénás infúzióban adják az antibiotikumot. Erre azért van szükség, mert a baktériumcsomó közepe kezdetben érintkezni sem tud a hatóanyaggal átitatott vérrel. Az ilyen kezelés értelemszerűen kórházi ellátást igényel.
Ha a csecsemőknek agyhártyagyulladása lesz, a Haemophilus-fertőzés lehetősége alapesetben felmerül. Esetükben meg sem várják a mikrobiológiai eredményt, hanem mihamarabb megkezdik a kezelést.
Vénás infúzióban adják az antibiotikumot
Vénás infúzióban adják az antibiotikumot

A Haemophilus baktérium-fertőzés gyógyulási esélyei

A gyógyulási esély minden esetben attól függ, milyen állapotban van az immunrendszer, el van-e nyomva a szervezet védekező képessége, illetve kialakult-e a fertőzés következtében maradandó károsodás. Például limfómás vagy HIV-fertőzött beteg esetében a fertőzés nagyon súlyos, életkilátásokat veszélyeztető állapotot eredményezhet. Alapesetben, ha a beteg egyéb okokból nem veszélyeztetett - nem cukorbeteg, nem leukémiás - a betegség jól kezelhető.

A Haemophilus baktérium-fertőzés megelőzése

A Haemophilus-fertőzés védőoltással megelőzhető. A csecsemők oltásán túl, felnőttek esetében beadása különösen immunhiányos, léphiányos, COPD-s, műbillentyűs, limfómás és daganatos betegeknek ajánlott. A vakcina nem feltétlenül védi ki magát a fertőzést, de az általa okozott szisztémás kórképeket enyhíti. Hörghurut például kialakulhat, de az nem vezet vérmérgezéshez, agyhártyagyulladáshoz.

A Haemophilus baktérium-fertőzés szövődményei

A baktérium okozta betegség a hörgőt teljesen tökre is teheti, ekkor a hörgőben fölgyülemlő gennytől a beteg tartósan már nem is tud természetes úton megszabadulni. Az agyhártyagyulladás epilepsziához vezethet, maradandó tüneteket okozhat. A szívbillentyűn képződő baktériumcsomó a billentyűt pusztíthatja el.

A baktérium ellen nem alakul ki immunitás, az érintettek többször is áteshetnek általa okozott betegségen.
Történeti érdekesség, hogy a baktérium azért kapta a Haemophilus influenzae nevet, mert régen azt gondolták, ez az influenza kórokozója. Ahhoz ugyanakkor semmi köze, vele összefüggésbe talán azért hozhatták, mert az influenzafertőzés mellett gyakori a Haemophilus fertőzés is.
A cikk elkészítéséhez nyújtott segítséget köszönjük dr. Kádár János infektológus, belgyógyász és immunológus szakorvosnak.

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +5 °C
Minimum: +0 °C

Közepesen és erősen felhős időszakokra egyaránt számíthatunk, a legtöbb felhő északkeleten és délnyugaton ígérkezik. Elvétve fordulhat elő zápor, hózápor, havas eső zápor. Az északnyugati szél nagy területen élénk, több helyen erős lesz, ugyanakkor északkeleten és délnyugaton szélcsendes idő várható. A csúcshőmérséklet 2 és 8 fok között alakul, északkeleten és délnyugaton mérhetik az alacsonyabb értékeket. 5 megyére figyelmeztetést adtak ki