Nagy baj van a CT-vizsgálatokkal

Több kiemelt intézmény aggasztó eszköz- és orvoshiánnyal küzd, és ezen a kormány nyilatkozatai sem segítenek.

Lázár János arról beszélt, hogy 2010 óta megduplázták a CT - és az MR-készülékek számát, az Emmi államtitkára, Rétvári Bence pedig azzal dicsekedett, hogy a kormány másfél éve 50 milliárd forintot költött a képalkotó diagnosztikai eszközökre. Kár, hogy a diagnosztikai géppark nem a kormánynak, hanem az uniós támogatásoknak és a magánberuházóknak köszönhetően javult - írja a hvg.hu.

A lap azt írja, meglehet, hogy azok a számok sem feltétlenül igazak, amelyeket az Emmi a berendezésekről említ, mivel ezek egy része nem állami működtetésű rendelőkben, hanem a magánvállalkozásokban működő intézményekben találhatóak.

a gépek egy része nem az állami, hanem a magánvállalkozásokban működő intézményekben találhatók
A gépek egy része nem az állami, hanem a magánvállalkozásokban működő intézményekben található

Jóllehet, ma már majdnem valamennyi aktív ellátást nyújtó gyógyintézményben van CT, akadnak aggasztó kivételek, amire a lap már 2015 elején felhívta a figyelmet. Ilyen az Országos Kardiológiai Intézet, a balatonfüredi szívkórház, a Bethesda Gyermekkórház vagy a használhatatlan matuzsálemnek nyilvánított CT-jétől éppen a napokban megfosztott Ajka.

A géppark bővítésének azonban nemcsak az anyagi források szűkössége, hanem a szakemberhiány is határt szab. Egyaránt nehéz radiográfus technikust és közalkalmazott radiológus orvost találni, hiányukban pedig jellemzően orvosi magánvállalkozásokat kell megfizetni a feladat ellátására.

Még mindig ijesztő mértékű az orvoselvándorlás Minimális mértékben ugyan, de az utóbbi években csökkent az orvoselvándorlás hazánkban. A tavalyi évben viszont még mindig 615 orvos kérte ki a külföldi munkavállaláshoz szükséges hatósági bizonyítványt. Nincs arra vonatkozó statisztika, hogy hányan jönnek vissza Magyarországra azok közül, akik egyszer már úgy döntöttek, hogy külföldre mennek dolgozni. Egyesek a családjuk miatt térnek vissza, míg másokat épp a család tartana kint, illetve a magasabb nyugdíj is vonzó lehet a pályája végén álló szakembernek. További részletekért kattintson !

ITT MEGOSZTHATOD:

Heti top cikkek

Súlyos károkat okoz a belekben, mégis sokan fogyasztják rendszeresen
prediabétesz
Súlyos károkat okoz a vércukorszintben, mégis sokan fogyasztják naponta
koleszterin
6 koleszterincsökkentő étel: ezek legyenek mindig a kamrában – A szívroham megelőzésében is segítenek
Kétféle hantavírus is jelen van Magyarországon – ezt érdemes tudni a fertőzésről
D-vitamin
D-vitamin: májusban is kell még szedni? – Mutatjuk, mi lenne a legjobb az orvosok szerint
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +25 °C
Minimum: +11 °C

A sok napsütés mellett gomolyfelhők is képződnek, majd délutántól délnyugat felől magasszintű felhőzet húzódik hazánk fölé. Csak néhol alakulhat ki zápor, esetleg zivatar. A déliesre forduló szél időnként megélénkül, zivatarok környezetében erős széllökések is előfordulhatnak.A csúcshőmérséklet 22 és 28 fok között várható.Késő estére 12 és 19 fok közé hűl le a levegő. Fronthatásra a hétvégén még nem kell számítani, a jövő héttől azonban változékonyabbra fordulhat majd az időjárás.

Partnerünk a

Töltsd ki kvízünket!

kvíz
„Menstruáció alatt nem lehet teherbe esni.” Igaz vagy hamis? – Teszteld magad kvízünkben! Bár a szexualitás az életünk egyik természetes része, a termékenységgel és a fogamzásgátlással kapcsolatban számos tévhit él a köztudatban. Nézzük, te mennyire vagy képben ezekkel!
kvíz
Kvíz: felismered a stressz testi jeleit? – Bőrtünetek is árulkodhatnak a túlhajszoltságról Alvászavar, kimerültség, ingerlékenység – sokszor észre sem vesszük, hogy mindezek hátterében a stressz áll. Vajon mennyit tudsz arról, hogyan hat a szervezetünkre a mindennapi feszültség? Teszteld magad kvízünkkel!