Díjat nyertek a magyar kardiológusok

Az Athénban megrendezett, első európai pacemaker versenyen két magyar orvos előadását találta a legjobbnak a nemzetközi zsűri.

Két fiatal magyar kardiológus előadását ítélték a legjobbnak az európai pacemaker versenyen. Dr. Tarjányi Zoltán az összességében a legjobb esetismertetésért járó, Dr. Papp Roland pedig a legérdekesebb esetért járó díjat hozta el a Vitatron/Medtronic által szervezett World PacingSeries szimpóziumán. Dr. Gellér László professzor, a Városmajori Szív-és Érgyógyászati Klinika elektrofiziológiai részlegének vezetője, a Magyar Kardiológusok Társaságának elnökségi tagja az itthoni és a kinti zsűriben is részt vett, és szerinte ez az eredmény hűen tükrözi, hogy hazánkban a kardiológiai ellátás tényleg a világ élvonalában van.

"A fiam szíve másban dobog tovább" 2007 óta Magyarországon 34 fiatal életet mentettek meg gyermekszív-transzplantációval. Fontos lelki kérdéssel is foglalkozni kell ilyenkor: tudhatja-e a donor családja, hogy ki kapja meg elhunyt gyermeke szívét? Kattintson !

A világ élvonalában a magyar kardiológusok

A két győztes rezidensként dolgozik a városmajori klinikán, és mindketten nagyon szerencsésnek érzik magukat, hogy nemzetközi szaktekintélyekkel dolgozhatnak együtt, akik még teret is engednek nekik, hogy a gyakorlatban is részesei legyenek a munkának - olvasható a Magyar Kardiológusok Társaságának közleményében.

"Mindketten a pacemaker irányába mentünk el, én öt éve dolgozom már Merkely és Gellér professzorral. Évente kétezer műtétet végzünk a klinikán, amelyek jelentős részében mi is ott lehetünk. Én most egy születési rendellenesség miatti szívhiba nagyon bonyolult rekonstrukcióját mutattam be. Ez egy nagyon nehéz és ritka műtét volt, komoly szakmai kihívás, ennek megfelelő prezentálásához nagyon sokat készültünk az előadásra. Tudtuk, hogy erős anyag lett, és bíztunk benne, hogy legalább az első háromban végzünk majd. Mi tényleg kivételes helyen és a lehető legjobb szakmai felügyelet mellett dolgozhatunk" - mondta dr. Papp Roland.

A magyar kardiológusok munkája világszerte is elismert
A magyar kardiológusok munkája világszerte is elismert

Dr. Tarjányi Zoltán egy szívtranszplantáció következtében kialakult komplikáció esetét mutatta be, ezzel hozta el az egyik fődíjat. "Lényegében két betegcsoport kombinációját kellett egyben megoldanunk. A szívátültetést követő szívritmuszavar, illetve az azt segítő pacemaker problémáját kellett orvosolni, először rendezni a beteg helyzetét, majd három hónap múlva új szívritmusszabályozót beültetni. A beteg ma is nagyon jól van. Ez egy nagyon komplex, több szakterületet és orvosi teamet is érintő feladat, szakmailag nagyon nagy kihívás és hatalmas dolog, hogy mi ott lehetünk olyan professzorok mellett, akik ezt meg tudják oldani" - nyilatkozta a verseny után a fiatal kardiológus.

A rendezvény az első ilyen jellegű kardiológiai megmérettetés volt Európában. "A kezdeményezés Kínában indult, az ottani pacemaker szakemberektől, majd itt Európában, a legutóbbi bécsi EHRA kongresszuson (European HeartRhythmAssociation - Európai Szívritmus Társaság) vetettük föl, hogy legyen egy ilyen jellegű nemzetközi megmérettetés itt Európában is" - mondta Dr. Gellér László professzor, a Városmajori Szív-és Érgyógyászati Klinika elektrofiziológiai részlegének vezetője. A szakember szerint Magyarország a kardiológia minden területén, így az egymillió főre jutó pacemaker beültetések számában is Európa élvonalába került, az ilyen versenyeknek köszönhetően pedig a pályájuk elején álló doktorok is bizonyíthatják tehetségüket.

ITT MEGOSZTHATOD:

Heti top cikkek

szellentés
Miért szellentünk? 7 gyakori ok a fokozott gázképződés mögött
normál vércukorszint
Meddig egészséges a vércukorszint? – Így értelmezheted a laborleleted
magas vérnyomás
Egyszerű módszer a magas vérnyomásra – Nem kerül pénzbe, mégis kevesen gyakorolják
folyadékfogyasztás
Naponta ennyi vizet szabad meginni – Ezek a tünetek figyelmeztethetnek a túlhidratálásra
beltéri levegő
Így betegít meg télen a saját lakásod – 5 jel, hogy az otthonod a ludas
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +4 °C
Minimum: -1 °C

A Dunántúlon javulnak a látási viszonyok, emellett elsősorban az ország déli felén nagyobb területen is szakadozottabbá válhat a felhőzet, amely délutántól ismét vastagodni kezd. Másutt jobbára erősen felhős vagy borult marad az ég. Az eső megszűnik északkeleten, ezt követően átmeneti szünet várható, majd késő délután délnyugat felől ismét egyre többfelé elered. Az esti órákban az északnyugati, nyugati határvidéken gyenge ónos eső sem kizárt. A Dél-Alföldön időnként megélénkül a délkeleti, keleti szél, másutt jobbára gyenge vagy mérsékelt marad a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 0, +6 fok között alakul, de a naposabb tájakon néhány fokkal melegebb is lehet.Késő este -3, +5 fok valószínű. Szombaton gyenge vagy mérsékelt melegfronti hatásra készülhetünk, amely megterhelő lehet az arra érzékenyeknek.

Partnerünk a

Töltsd ki kvízünket!

digitális detox
Digitális detox: csak a fiataloknak fontos. Igaz vagy hamis? – Teszteld a tudásod! Az okostelefonok, tabletek, laptopok, tévék az életünk részei, azonban mind fizikai, mind mentális egészségünket megterhelhetik, ha nem tudatosan használjuk őket. Kvízünkben tesztelheted a tudásodat a témáról, illetve a digitális detoxról.
D-vitamin
Melyik ételünkben van sok D-vitamin? – Teszteld a tudásod! A D-vitamin az egyik legfontosabb zsírban oldódó vitamin, amelynek hiánya komoly egészségügyi következményekkel járhat. Kvízünk segítségével kiderítheted, mennyire pontos a tudásod ezzel az értékes vitaminnal kapcsolatban.