A korán diagnosztizált rák gyógyítható!

Magyarországon 66 ezer rákos megbetegedést diagnosztizálnak, és 33 ezren halnak meg a daganatos betegségek miatt évente. A sikeres gyógyítás egyik kulcsa, hogy a kóros elváltozásokat minél korábban felismerjék. Gyakran a beteg élete múlik azon, hogy mikor diagnosztizálják nála a rákot!

PET/CT

A PET/CT az egyik olyan, széles körben használt eljárás, amellyel időben felfedezhetők a rosszindulatú daganatok, és mivel a vizsgálatok során a teljes testről készül kép, az esetleges áttéteket is azonnal ki lehet mutatni. Sőt, a készülék azokat az elváltozásokat is "megtalálja", amelyeket más módszerrel nem lehetne észrevenni. A PET/CT két módszert, a komputer-tomográfiát és a pozitronemissziós tomográfiát egyesíti, így az egyik legpontosabb diagnosztikai eljárás. Már a néhány milliméteres elváltozásokat is fel lehet ismerni a segítségével, és pontosabban "be lehet határolni" azt a területet is, ahol a kezelésre szükség van. Sőt, mivel pontosabb eredményt biztosít, akár módosíthatja is a kezelés menetét, vagy teljesen elkerülhetővé tehet műtéteket - derül ki a Pozitron-Diagnosztika Központ sajtóközleményéből, amelyben az alábbi személyes történet is olvasható.

"1946-ban születtem, és mindkét szülőmet a rák miatt veszítettem el. Betegségem 2006-ban kezdődött, szinte egyik napról a másikra. A sors úgy hozta, hogy éppen akkoriban olvastam valahol a PET/CT-vizsgálatról. Bár semmilyen panaszom nem volt, úgy döntöttem, hogy saját megnyugtatásomra jelentkezem a vizsgálatra. Hamar túlvoltam az amúgy fájdalommentes vizsgálaton. A lelet megdöbbentet: az állt benne, hogy kóros elváltozás van a vastagbelemben. Az orvos elmagyarázta, hogy mindenképpen szükséges egy kolonoszkópia (vastagbéltükrözés), amivel vagy mintát tudnak venni az elváltozásból vagy el is tudják azt távolítani. A szövettan szerint a kivett polipban egy 6 mm-es átmérőjű rákos terület volt. Mivel úgy tűnt, hogy a daganatot teljes egészében sikerült eltávolítani, a sebész azt mondta, hogy nincs szükségem utókezelésre, mindössze 3 havonta elég a vérvétel és abból a tumormarker-szint figyelemmel kísérése, illetve ellenőrző kolonoszkópiák.

CT

A kontrollvizsgálatokra 3 havonta rendesen jártam, és soha semmilyen eltérés nem volt kimutatható" - meséli egy már gyógyult beteg, aki éppen a PET/CT-nek köszönheti, hogy teljesen tünetmentes. "2008 februárjában aztán az esedékes laborvizsgálat nem várt eredményt hozott. A CEA (tumormarker) szintem a normál érték többszörösére emelkedett. Azonnal újabb tükrözés következett, aminek az eredménye negatív lett. Bár ez kicsit megnyugtatott, annál ijesztőbb volt, hogy a három hónapos kontroll vérvétel szerint a tumormarker értéke az előző duplájára nőtt! Ekkor már az orvosom javaslatára történt meg az egész test PET/CT vizsgálat, ami a vastagbél melletti zsírszövetben egy 3 cm-es kóros eltérést igazolt. Szerencsére máshol a szervezetemben nem látszott rákra utaló elváltozás. Azonnal kemoterápiás kezelést kaptam, majd megoperáltak. Orvosom felvilágosított, hogy a daganat a vastagbélen kívülről kezdett fejlődni, egy áttétes nyirokcsomóból. Ezt nem lehetett tükrözéssel kimutatni, a PET/CT felvételen viszont látható volt. A műtét után gyorsan felépültem, mára teljesen meg is gyógyultam."

A diagnosztikai eljárásról további információkat a pet.hu internetes oldalon találhat.

ITT MEGOSZTHATOD:

Heti top cikkek

Befőzés: betiltották ezt a régóta használt tartósítószert – Mutatjuk, mit használhatsz helyette
D-vitamin
Meglepő, melyik vitamin az emésztés rejtett támasza – Hiánya hamar panaszokat okoz
hőségriasztás
Hivatalos: meghosszabbítják a hőségriasztást – Mikor lesz vége a kánikulának?
pajzsmirigy-alulműködés
Korai tünetek, hogy kevés hormont termel a pajzsmirigy – Erre figyelj nőként
magnézium szedése
Nem hasznosul jól a magnézium, ha így veszed be – Ezt az 5 hibát ne kövesd el
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +35 °C
Minimum: +18 °C

A fátyol- és gomolyfelhők mellett általában sok napsütés várható. Kevés helyen - főként a nyugati, déli és északkeleti országrészben - zápor, esetleg zivatar is kialakulhat. Egyre nagyobb területen északnyugatira, északira fordul a szél, és megélénkül, néhol megerősödik, majd késő délutántól, estétől az északkeleti tájakon számíthatunk egyre több helyen erős, esetleg viharos lökésekre. A legmagasabb nappali hőmérséklet döntően 33 és 38 fok között várható. Gyenge hidegfront érkezik kedden, így a lehűlésre érzékenyek kellemetlenségeket tapasztalhatnak.

Partnerünk a

Töltsd ki kvízünket!

kvíz
A horzsolásra hintőport kell szórni. Igaz vagy hamis? – Teszteld a sebkezelési tudásod! Bár egy kisebb sebet látszólag egyszerű ellátni, de könnyű hibázni is. Töltsd ki sebkezelési kvízünket, és derítsd ki, mennyire vagy tisztában az alapvető elsősegélynyújtási szabályokkal!
kvíz
„Lehet hogy demiszexuális vagyok?” – Ezzel a 8 kérdéssel kiderítheted A vonzalom nem mindenkinél működik ugyanúgy. Egyeseknél csak azután jelenik meg, hogy valódi érzelmi kötelék alakult ki bennük – ők a demiszexuálisak. Vajon te is közéjük tartozol? Most kiderítheted.