Savanyú káposzta: alig van nála jobb házi orvos

A savanyú káposzta az egyik legfontosabb élelmiszerünk télen. Rengeteg C-vitamint tartalmaz, mely segít immunrendszerünk védelmében. Használjunk minél gyakrabban és változatosan!

A savanyú káposztát ehetjük reggelire vagy uzsonnára szendvicsünk mellé, de kiváló társ lehet sült zöldségek, húsok, halak mellé is, vagy csak önmagában. Sokféle ízletes étel készíthető belőle, de ha szeretnénk C-vitamintartalmát is megőrizni, elsősorban nyersen fogyasszuk vagy rövid ideig párolva, főzve (ekkor még nem veszíti el teljes vitamintartalmát). Tartalmaz még B1-vitamint , karotint, illetve kalciumot, káliumot, foszfort, magnéziumot és nátriumot. Gazdag rostokban és kevés kalóriát tartalmaz.

A belek seprűje

De nemcsak gazdag vitamin- és ásványi anyag-tartalma miatt fontos rendszeresen enni belőle. Magas rosttartalmának köszönhetően ugyanis megtisztítja a belek falát. Az élelmi rostokat, mely nem más, mint a növényi sejtek sejtfala, azaz cellulóz, szervezetünk nem tudja megtisztítani, ezért kefeként végigsöpörnek a belekben, és minden salakanyagot eltávolítanak onnan. Ennek köszönhetően emésztésünk és székletünk is rendben lesz. Az epebetegek viszont csak óvatosan bánjanak vele.

Jó tudni A káposzta leve
A savanyú káposzta leve is értékes alapanyag. Naponta 1 dl-t elfogyasztva belőle, tehermentesül a máj, tisztul a bélrendszer, és épül az immunrendszer. C-vitamintartalma szintén magas.

Jobb, mint a joghurt

Bélrendszerünk működésére hasonlóan jótékony hatással van a savanyú káposztában található tejsav is, mely a káposzta érlelése során keletkezik. A tejsavbaktériumok száma a savanyú káposztában jóval magasabb, mint a joghurtban, így ha bélflóránk helyreállítására van szükség - például egy antibiotikumkúra vagy fertőzés miatt -, bátran fogyasszunk belőle.

Kedvelt a diétában is

Alacsony kalóriatartalma és emésztőrendszerünkre gyakorolt pozitív tulajdonságai miatt a diétázók körében is kedvelt alapanyag. Segít szervezetünkből eltávolítani a lerakódott salakanyagokat, segíti az emésztést , így már pár nap után is könnyebbnek érezhetjük magunkat.

A belőle készíthető ételek

A téli időszakban, amikor kevés friss zöldség kapható a piacokon, használjuk minél változatosabban a savanyú káposztát. Igyekezzünk nyersen vagy minél kíméletesebb módon megfőzni, hogy a benne lévő hasznos tápanyagok ne vesszenek el.

Joghurtos savanyú káposzta-saláta

Elkészítési idő: 10 perc

Hozzávalók 4 személyre:

3 dl natúr joghurt vagy szójajoghurt

1 kiskanál sós, darált paprika (édesnemes vagy csípős)

1-1 evőkanálnyi aprított zöldpetrezselyem és/vagy metélőhagyma

60 dkg (nem túl sós) savanyú káposzta, kissé összevágva

A joghurtba a darált paprikát és a zöldpetrezselymet, illetve a metélőhagymát belekeverjük. A savanyú káposztát az ízesített joghurttal meglocsoljuk, összeforgatjuk, és tálaljuk.

Savanyú leves

Elkészítési idő: 40 perc

Hozzávalók 4 személyre:

25 dkg savanyú káposzta

fél vöröshagyma meghámozva, egészben

5 dkg szárított vargánya

só, őrölt fekete bors

1 babérlevél

1 gerezd fokhagyma

15 dkg kemény mangalicakolbász, kisebb darabokra vágva

A savanyú káposztát kétszer átmossuk, kicsit összevagdossuk. Az összes alapanyagot vízzel felöntve egy fazékba tesszük, és puhára főzzük.

Libacombok gombás savanyú káposztában

Elkészítési idő: 60-70 perc

Hozzávalók 4 személyre:

4 libacomb félbevágva

1 dl szűz olívaolaj

20 dkg vöröshagyma finomra vágva

3 gerezd fokhagyma zúzva

15 dkg lecsó

0,5 evőkanál édesnemes pirospaprika

30 dkg gomba cikkekre vágva

50 dkg savanyú káposzta

2 evőkanál rozsliszt

2 dl tejföl vagy szójajoghurt

0,5 csokor majoránna finomra vágva

1 csokor kapor finomra vágva

só, őrölt bors

A libacombokat perzselés után szárazra töröljük, sóval, majoránnával bedörzsöljük, felhevített olajon körbesütjük. Vöröshagymával, fokhagymával átpirítjuk, hozzátesszük a lecsót, meghintjük kevés pirospaprikával, vízzel vagy másodlevessel felöntjük, hogy ellepje, és fedő alatt majdnem készre pároljuk. Ezután rátesszük az átmosott savanyúkáposztát és a gombát - ha szükséges, további főzőlével pótoljuk a veszteséget -, és amikor mindez puhára párolódott, a tejfölből, a rozslisztből, a kaporból és kevés hideg vízből készült habarással besűrítjük. Felforraljuk, és pirított rozskenyér- szeletkékkel kínáljuk.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

A Nyugat-Dunántúlon döntően borult lesz az ég, másutt a kezdeti közepesen vagy erősen felhős időt követően délutántól borul be dél felől. Délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra