Kinek, mikor, mennyit – mindent a D-vitaminról

Beköszöntött az őszi vírusszezon, mostantól tavaszig a szakértők szerint érdemes D-vitaminnal támogatni az immunrendszert. De kinek ajánlott és mennyi? Ennek járt utána a Pénzcentrum.

Bizonyos időszakokban érdemes fokozni a D-vitamin bevitelét, mert nagyobb szüksége van rá a szervezetünknek. A terhesség és a szoptatás ideje alatt, vagy fokozott stresszel járó időszakokban, de a járványszezonban is érdemes a szervezetünket D-vitaminnal támogatniírja a Pénzcentrum.

D-vitamin, hal, tejtermék
Megtalálható bizonyos élelmiszerekben, de mindössze ezzel szinte lehetetllen fedezni a napi D-vitamin szükségletet. Fotó: Getty Images

Nem elég a megfelelő étrend

Bár egyes élelmiszerekben, például a tejtermékekben, a tengeri halakban és a tojássárgájában megtalálható kis mennyiségben a D-vitamin, a fő forrást saját szervezetünk jelenti. A D-vitamin előállításhoz azonban szükség van UV-B sugárzásra, így az őszi-téli hónapokban, amikor kevesebb a napsugárzás, érdemes étrendkiegészítő formájában bevinni. Az ajánlott bevitel mennyisége egyénfüggő: időseknek, krónikus betegeknek, várandósoknak, de még a túlsúlyosaknak is nagyobb lehet a szükséglete az átlagnál.

Magyarországon az egyik legtöbb embert érintő egészségkockázat a D-vitamin hiány, amely a téli időszak végére szinte minden magyart érint. A szakemberek szerint ezért az októbertől márciusig tartó időszakban mindenkinek ajánlott a D3-vitamin készítmények fogyasztása. Az ajánlásban a felnőttek számára leírt napi 2000 NE-mennyiség élelmiszerből még kiegyensúlyozott táplálkozással sem biztosítható, mivel a szokásos magyarországi étrend alig tartalmaz D-vitamint, az ezzel reálisan bevihető mennyiség pedig mindössze napi 80 NE. Jó hír viszont, hogy a D-vitamint fel lehet íratni a háziorvossal receptre, ezzel pedig sokat lehet spórolni.

Ennyit szedj belőle

A 2022-ben frissített ajánlás szerint az októbertől márciusig tartó időszakban az ajánlott napi mennyiség Nemzetközi Egységben kifejezve:

·        Gyermekeknek 6 éves korig: 400-500 NE, a biztonságosan bevehető mennyiség 1000 NE

·        Gyermekeknek 6 éves kor felett: 1000 NE, a biztonságosan bevehető mennyiség 2000 NE

·        Felnőtteknek: 2000 NE, a biztonságosan bevehető napi mennyiség 4000 NE

·        Terhesség és szoptatás idején a kismamák számára mindenképpen a napi adagolás ajánlott legfeljebb 4000 NE mennyiségben.

A felsorolt ajánlási értékeknél több vagy kevesebb D-vitaminra lehet szükség bizonyos egészségi állapotok, betegségek, illetve gyógyszerszedés következményeként is. Érdemes több tényezőt együtt vizsgálni, és szakemberrel konzultálni a D-vitamin megfelelő mennyiségéről például megfázás, stresszes időszak, vagy túlsúly esetén. 

D-vitamin hiányában a következő tünetek jelenhetnek meg: a csontok ásványianyag-tartalma elégtelenné válik, a csontok deformálódnak, elvesztik merevségüket, de rugalmasságukat is, emiatt könnyen törnek és nehezen gyógyulnak. Fiatal gyermekeknél angolkór léphet fel. Részletek

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

Délnyugatról északkeletre vastag, kiterjedt felhőtömb halad, amiből helyenként kisebb eső, zápor is előfordul a középső és keleti országrészben. Reggeltől egyre jobban szakadozik, napközben pedig a gomolyosodó felhőzet mellett több órára kisüt a nap. Akkor is csak kevés helyen alakulhat ki zápor, északkeleten kis eséllyel zivatar. Az ország nyugati felén megélénkül, a Dunántúl északnyugati részein meg is erősödik a déli szél. A hőmérséklet délután 19 és 23, késő este 9, 15 fok között valószínű. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra