Ha ég a gyomrunk, ezeket együk

Jó pár olyan zöldség, gyümölcs, gabonaféle és hús van, amit azok is bátran fogyaszthatnak, akik gyakran küzdenek gyomorégéssel. Mutatjuk, melyek ezek.

A gyomorégés kellemetlen, de meglehetősen gyakori probléma, becslések szerint az egészséges felnőttek egyharmada minden hónapban legalább egyszer megtapasztalja. A kiváltó okok változatosak lehetnek, a genetikai tényezőktől kezdve az egyes betegségeken át az életmódbeli tényezőkig – ilyen például a helytelen táplálkozás, a túlsúly, a dohányzás vagy a stressz. A kellemetlen tünetek: a gyomorszáj környékén, illetve a szegycsont mögött és alatt jelentkező égő, maró érzés, a fájdalom, a szájban érzett savanykás vagy keserű íz akkor jelentkezik, ha a gyomorszáj izomgyűrűje nem zár jól, és a gyomorsav akadálytalanul áramlik vissza a nyelőcső alsó részébe, irritálva annak érzékeny nyálkahártyáját.

gyomorégés, gyomorsav
A rizs ideális köret lehet azok számára, akik rendszeresen gyomorégéssel küzdenek. Fotó: Getty Images

Nem mindegy, hogy mit és mennyit eszünk

A legtöbb esetben azonban a gyomorégésért a magas savtartalmú ételek vagy italok felelősek. Erre hajlamosít, illetve a már kialakult tüneteket felerősítheti például a csokoládé, a paradicsom, az egyes citrusfélék, a koffeintartalmú italok, a szénsavas üdítők, valamint a fűszeres, a zsíros fogások rendszeres vagy nagy mértékű fogyasztása. Jó hír viszont, hogy egyes ételekkel megelőzhető a tünetek kialakulása. Ezeket szedte össze témával foglalkozó írásában a WebMD. 

A gyomorégés megelőzése érdekében érdemes úgy alakítani étrendünket, hogy az elsősorban (vagy nagyobb mennyiségben) alacsony savtartalmú ételeket tartalmazzon – tanácsolta Bani Roland gasztroenterológus, a Johns Hopkins Egyetem adjunktusa.

A teljes kiőrlésű gabonából készült kenyér jó választás lehet, ahogy köretként a rizs és a kuszkusz is. Előbbiből érdemes a barna változatot előnyben részesíteni, mert élelmi rostokban gazdagabb. Szintén egészséges, rostokban gazdag és gyomorkímélő a zabpehely, ami egy tartós és laktató reggeli alapja is lehet. Húsok közül elsősorban a sovány húsok, mint a baromfi vagy a pulyka optimális, de a sovány marhahús és a steak is jó választás lehet, ha kis mennyiségben fogyasztjuk. Ahogy az egyes halfélék is kiváló alternatívát jelenthetnek.

Zöldségek közül Roland szerint a burgonya, a brokkoli, a zöldbab, a zeller, a karfiol és a spárga a legmegfelelőbb, mert ezek savtartalma alacsony. Gyümölcsök közül ebből a szempontóból bátran fogyaszthatjuk a dinnyeféléket és a banánt. De az ételek ízesítésére használt zeller és petrezselyem is hasonló hatású.

Ránézésre nem lehet megmondani, hogy egy étel mennyire savas. Érdemes tudni, hogy minél alacsonyabb egy-egy élelmiszer pH-értéke, annál savasabb. És azt is, hogy azok az élelmiszerek, amelyek egyeseknek beválnak, másoknál nem feltétlenül enyhítik a kellemetlen tüneteket, mert azok egyénenként eltérő okok állhatnak.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +14 °C
Minimum: +3 °C

Napos idő várható gomolyfelhő-képződéssel és északnyugat felől növekvő fátyolfelhőzettel, amely délutántól az Észak-Dunántúlon már vastagszik is. Helyenként alakulhat ki zápor, északnyugaton esetleg zivatar is lehet. A nyugatias szelet az északi megyékben kísérhetik élénk, erős, záporok, zivatarok környékén esetleg viharos lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 16 fok között alakul. Továbbra is változékony marad az időjárás.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra