Ezek jelzik, ha túl sok a gyomorsav

A változatos formában jelentkező gyomorpanaszok okait laikusként nem mindig könnyű megállapítani. Különösen így van ez akkor, ha a gyomoreredetű problémák a szervezet egészen más részeiben okoznak tüneteket.

Elégtelenül működő gyomorszáj

A gyomorsavtúltengés nem minden esetben okoz tipikus tüneteket. A szegycsont mögött-alatt, a gyomor felső részén érezhető tipikus fájdalom ugyanis az esetek egy részénél elmarad, vagy rejtve - például alvás közben - jelenik meg. Ráadásul a fő probléma ilyenkor nem is a sav megnövekedett mennyisége, hanem a gyomorszáj izomgyűrűjének renyhesége, ami miatt a gyomortartalom visszaáramolhat a nyelőcsőbe. A refluxnak, vagy hétköznapi néven gyomorégésnek is nevezett kórkép lehet örökletes, alkati adottság, de bizonyos tényezők is hajlamosíthatnak a kialakulására, illetve felerősödésére.

A reflux leggyakrabban gyomorszáj környéki égő érzést, fájdalmat okoz
Arefluxleggyakrabban gyomorszáj környéki égő érzést, fájdalmat okoz. Fotó: Getty Images

Nem minden tünet tipikus

A reflux legjellegzetesebb tünete a gyomorszáj körül jelentkező égő, éles, szorító vagy akár kisugárzó fájdalom. A savérzékeny nyelőcsőbe visszajutó gyomortartalom marja a nyálkahártyát, amin - ha az állapot folyamatosan fennáll - gyulladások, fekélyek, szűkületek alakulhatnak ki. A gyomorsav feljuthat egészen a torokig, vagy akár a száj és az orrüregig is. Mivel a probléma jellemzően éjszaka a legintenzívebb, előfordulhat, hogy a visszaáramlás okozta köhögés ébreszt fel valakit az álmából, de nem kizárt az sem, hogy kizárólag a felületes alvás, a savas, rossz szájíz, vagy az állandó rekedtség utal csak a rendellenességre.

A reflux könnyen okozhat garat-, gége- vagy ínygyulladást, és akár súlyosan károsíthatja a fogakat is. Szintén tünet lehet a gyakran jelentkező, múlni nem akaró csuklás, az indokolatlan böfögés, puffadás, hányinger, hányás, nehézlégzés és a szédülés is. Mivel a fájdalom a mellkasba és a hátba is kisugározhat, ezért a refluxot időnként nehéz elkülöníteni a szív eredetű panaszoktól, például a szívinfarktustól. Ha a tünetek nem egyértelműek, esetleg véres hányás, fekete vagy véres széklet jelentkezik, mielőbb kérjünk orvosi segítséget.

Életmódbeli változtatások

Mutatjuk, hogyan segíthet az étkezési napló a gyomorégéssel küzdőknek.

A reflux kellemetlen tünetei gyakran életmódbeli változtatásokkal is megelőzhetők, vagy jelentősen csökkenthetők. Törekedni kell például az egészséges testsúly elérésére, mivel a súlytöbblet nyomást gyakorol az emésztőrendszerre, ami fokozza a tüneteket. Fontos a tudatos étkezés: a többször kevesebb elv mellett figyelni kell a táplálék alapos megválogatására és megrágására is. Érdemes kerülni a túl zsíros, fűszeres ételeket, az alkoholt, a koffeint, a citrus- és hagymaféléket, a csokoládét, a paradicsomot, illetve az egyéb savas ételeket. Ezzel szemben a rágógumizás kifejezetten javasolt, hiszen fokozza a nyáltermelést, ami egyfajta öblítőként mossa át a savas nyálkahártyát.

Lefekvés előtt 2-3 órával már ne együnk, illetve napközben is kerüljük az étkezések utáni ledőléseket. A vízszintes testhelyzetben sokkal könnyebben visszaáramolhat a gyomorsav a nyelőcsőbe, ezért praktikus az ágy fejvégi részének megemelése. Figyeljünk arra, hogy a matrac teljes törzs alatti részét megdöntsük, vagy használhatunk speciális refluxpárnát is. Éjszaka és nappal egyaránt kerülendők a deréktájon viselt szűk ruhák is, mivel ezek a nyelőcső irányába vezethetik a gyomorsavat.

Savlekötők és savcsökkentők

Amennyiben a tüneteink erősen vagy rendszeresen jelentkeznek, az életmódváltás mellett érdemes savlekötőket vagy savcsökkentőket is alkalmazni. A recept nélkül kapható savlekötők képesek enyhíteni a már kialakult tüneteket, a savtermelést részben gátló H2 receptor blokkolók, illetve a - receptköteles - protonpumpagátlók pedig megelőzésre is használhatók. A famotidin tartalmú készítmények például azok közé a vény nélkül elérhető, H2 receptor blokkolók közé tartoznak, amelyek segítenek megelőzni, illetve csökkenteni a gyomorégéssel járó tüneteket. Napi egy tabletta is elegendő lehet a gyomorégés enyhítéséhez.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

A Nyugat-Dunántúlon döntően borult lesz az ég, másutt a kezdeti közepesen vagy erősen felhős időt követően délutántól borul be dél felől. Délelőtt csak a Nyugat- és Észak-Dunántúlon, késő délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra