Mi a jobb: gyorsan vagy lassan fogyjunk le?

Akár gyors fogyást tervezünk, akár lassabbat, a fogyás mértéke nem garantálja, hogy az elveszített kilók visszajönnek-e - derül ki mindez ausztrál kutatók újonnan publikált tanulmányából.

"A világon mindenhol azt javasolják, fogyjunk lassabban, ugyanis ha gyorsan fogyunk, akkor ugyanolyan gyorsan vissza is szedhetjük elveszettnek hitt kilóinkat" - állítja Katrina Purcell, a University of Melbourne dietetikusa, a tanulmány egyik szerzője. A szakértők kutatása viszont rámutat, mindez egyáltalán nem tűnik igaznak, ezt pedig kutatással is igazolták.

A kísérletben 200 túlsúlyos felnőtt vett részt, akiket véletlenszerűen osztottak be vagy egy 36 hetes folyamatos súlycsökkentő programra (ebben napi 500 kalóriánál kevesebbet kellett fogyasztaniuk) vagy egy gyors 12 hetes súlyfogyasztásra (amelyben 450-800 kalória volt a napi fogyasztható mennyiség).

Praktikus kalkulátorunkkal megtudhatja, hogy a különböző országokban milyen méretű ruhákat érdemes választania. Összességében a "gyorsfogyók" 81 százaléka és a lassú fogyók 50 százaléka haladta meg az előírt 12,5 százalékos testsúlycsökkenést. Ezen fogyás után a résztvevőket "fenntartó" étrendre fogták három évig. Mindkét csoportban a résztvevők a három év végére korábban elvesztett súlyuk 71 százalékát szedték vissza, függetlenül attól, hogy milyen gyorsan fogytak le.

A gyors fogyás után gyors hízás következhet?

A tanulmány kitér arra, hogy a lassú és folyamatos fogyás nem az egyetlen nyertes megoldás, az pedig, hogy a gyors fogyás után gyors visszahízás következhet, csak városi legenda". Az orvosoknak abba is bele kell gondolniuk, hogy a különféle pácienseknek különféle fogyási módszerek lehetnek az ideálisak. Ha siettetjük a fogyást, hosszú távra akadályozhatjuk meg a folyamat sikerességét.

Christopher Ochner, a new york-i Icahn School of Medicine pszichiátere szerint a tanulmány jól lett felépítve, de tart attól, hogy a pszichológiai háttér nincs eléggé kidomborítva benne. Szerinte "a folyamatos fogyás melletti érvek nem azon alapulnak, hogy a fogyás mértéke befolyásolja a visszahízás mértékét, hanem azon, hogy a fogyás mértéke azt befolyásolja, amikor a tipikus "diéta utáni éhség" megjelenik, az emberek ugyanis ekkor rúgják fel a diétát és kezdenek el úgy és azt enni, mint a fogyás előtt" - mondja Ochner.

Szerinte nem a diéta típusa számít, hanem az, hogy a fogyókúrázó képes-e meghozni azokat a hosszú távú életmódbeli változtatásokat, amelyek testsúlyát maradandóan képesek változtatni.

A részletek a The Lancet Diabetes Endocrinology szaklapban olvashatók.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +14 °C
Minimum: +2 °C

Napos idő várható gomolyfelhő-képződéssel és északnyugat felől növekvő fátyolfelhőzettel, amely az Észak-Dunántúlon már vastagszik is. Helyenként alakulhat ki zápor, északnyugaton egy-egy zivatar is lehet. A nyugatias szelet élénk széllökések kísérhetik. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra