Túlevés: tippek, hogy a kellemetlen tünetek gyorsan múljanak

Az ünnepi lakomák alkalmával általában (mindig) elcsábulunk a sok finom falatnak, aminek aztán könnyedén túlevés, teltségérzet és gyomorrontás a vége. Mit tehetünk, hogy minél előbb elmúljanak a kellemetlen tünetek? Hoztunk pár tippet!

A rengeteg süteménnyel, a finomabbnál finomabb falatokkal annyi étel kerül hirtelen az emésztőrendszerünkbe, hogy a vér a test más részeiből (például az agyból) is oda áramlik, hogy a gyomrunk és beleink képesek legyenek megbirkózni az extra terheléssel. A tele pocak után pedig édes a pihenés, igaz? Azonban nemcsak a kajakóma (étkezés utáni aluszékonyság) érhet el minket, hanem számos más panaszt is megtapasztalhatunk, ha túlettük magunkat.

KARÁCSONYKOR SZINTE MINDENKI TÚLESZI MAGÁT. FOTÓ: GETTY IMAGES
KARÁCSONYKOR SZINTE MINDENKI TÚLESZI MAGÁT. FOTÓ: GETTY IMAGES

Jelentkezhet:

- hasmenés,
- székrekedés,
- puffadás,
- gyomorégés,
- hányinger,
- teltségérzet,
- fáradtság, letargia,
- nyugtalanság,
- fejfájás,
- alvászavar,
- a túlevés miatt fellépő bűntudat,
- vagy depresszió is.

Mit tehetünk a túlevés ellen?

Ha túlettük magunkat, a szégyenérzet vagy önhibáztatás nem segít abban, hogy jobban legyünk. Könnyedén túlehetjük magunkat, és szerencsére van néhány trükk, amit megtehetünk, hogy segítsük a szervezetünknek megemészteni az ételt, és csökkentsük a teltségérzetet.

Mozogjunk!

Az ünnepek alatt általában a kanapén tespedünk, teli gyomorral, sőt, a kedvenc filmek, sorozatok nézése közben még a nassolnivalónak is marad egy kis hely. Itt hibázunk a legnagyobbat, ugyanis, ha étkezés után kicsit felállunk, sétálunk, és nem a kanapén nyúlunk el jó hosszan, akkor a mozgás megkönnyítheti az emésztést, enyhíti a teltségérzetet és a puffadást is.

Figyeljünk a napi folyadékbevitelre!

Ne feledkezzünk meg a megfelelő napi folyadékpótlásról. A sokféle étel-ital mellett az ünnepek alatt általában elmarad a vízfogyasztás, ami viszont elengedhetetlen a jó emésztéshez. Szénsavas üdítők, alkoholos italok helyett igyunk inkább citrommal vagy mentával ízesített szénsavmentes vizet, ha emésztési panaszaink vannak.

Tuti tipp: A gyógyteák, mint a borsmenta, a kamilla és a gyömbér, segíthetik az emésztést és csökkentik a gázképződést, puffadást.

Vessük be a gyömbért vagy a klasszikus szódabikarbónát!

A gyömbér a puffadáson, gyomorégésen, és a hányingeren is segít. Puffadásra, teltségérzetre a legismertebb, legtöbbet bevetett házi praktika a szódabikarbóna, ami nagyon gyorsan hat, a felesleges gázoktól is segít megszabadulni.

Étkezzünk okosan, intsünk búcsút a puffadásnak!

Bár ezt nem olyan egyszerű betartani, főleg az ünnepi menüt látva, de együnk inkább többször, keveset, így a gyomornak is kisebb mennyiségű táplálékkal kell megküzdenie.

Tipp: Ha sehogy sem boldogulunk, akkor válasszunk gyógyszertárakban kapható készítményeket, amelyek az emésztőenzimek pótlásával segítik a tápanyag felszívódását és hasznosítását, csökkentik a rossz közérzetet, a teltségérzést, segítségükkel a gyomortartalom gyorsabban ürülhet, mérséklődhet a gázképződés, a székletürítés pedig szabályosabbá válhat.

Hogy kerüljük el a túlevést?

  • Együnk sok zöldséget, rostban gazdag ételeket. Rostbevitel hatására sokkal hamarabb beindulnak a felszívódási folyamatok, ezért például érdemes az ünnepi menüt úgy alakítani, hogy friss, zöldséges köretek kerüljenek az asztalra.
  • Lassan együnk.A meg nem rágott falatok az emésztőrendszerben, a belekben okozhat fertőzést.
  • Együnk tudatosan: lehetőleg ne szénhidrátban és zsírban gazdag ételeket együnk vagy nem tudunk nekik ellenállni, akkor együnk hozzá sok zöldséget.
  • Ne kerüljön túl sokféle étel az asztalra! Minél szélesebb a választék, annál többet kóstolunk.
  • Helyettesítsünk minden második üdítőt egy pohár vízzel!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +25 °C
Minimum: +9 °C

Napos, száraz idő várható kevés gomolyfelhővel és fátyolfelhőkkel. A déli, délkeleti szelet élénk, főként az Északnyugat-Dunántúlon olykor erős lökések kísérik. Késő estére 13 és 18 fok közé hűl le a levegő. Ma már 28 fok is lehet, ingerültséget okozhat a hirtelen jött meleg.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra