Túl sok cukrot esznek az emberek

Csak egy kanálnyival csökkent az amerikaiak cukorfogyasztása 16 év alatt. Ám a túl sok cukor mellett rengeteg fehér kenyeret és zsírt is fogyasztanak - állapította meg egy új tanulmány.

Az amerikai kormány egészséges étkezési indexe szerint az elmúlt 16 évben a százas skálán 56-ról 58-ra javult a mutató. Az amerikaiak azonban még mindig túl sok olyan ételt esznek, amelyek növelik a cukorbetegség, a szívbetegségek, az elhízás és egyéb egészségügyi problémák kockázatát - állapította meg Fang Fang Zhang, a tanulmány társszerzője.

cukor, cukorbevitel, cukorfogyasztás, egészségtelen táplálkozás
Túl sok cukrot, fehér kenyeret és zsírt fogyasztanak az emberek. Fotó: iStock

Táplálkozási problémák

A tanulmány az 1999 és 2016 között végzet állami felmérésekben szereplő csaknem 44 ezer felnőtt adatain alapult. "A látható javulás ellenére jelentős táplálkozási problémák maradtak fenn" - közölték a szerzők. Fontos lenne, hogy az amerikaiak kevesebb rágcsálnivalót, hot dogot, zsíros marhahúst, vajat és más telített zsírt tartalmazó ételt fogyasszanak. Miközben nem ajánlott ezekből a napi kalóriabevitel 10 százalékánál többet enni, a valóságban csaknem 12 százalékot tesznek ki az amerikaiak étrendjében.

Az amerikai táplálkozási ajánlások szerint az egészséges étrendben a zöldségek, gyümölcsök, teljes kiőrlésű gabonák, az alacsony zsírtartalmú tejtermékek és a különböző fehérjeforrások, köztük a tengeri halak, sovány húsok, baromfi, tojás és magok szerepe a legfontosabb.

A vizsgált időszakban a legnagyobb változás a cukorfogyasztás 16 százalékról 14 százalékra való csökkenése volt. A tudósok szerint azonban ez még mindig nagyon magas érték. A hivatalos ajánlás a napi kalóriabevitel tíz százaléka alatti érték lenne a hozzáadott cukormennyiségből. A tapasztalt csökkenés valószínűleg annak köszönhető, hogy az amerikaiak kevesebb cukros üdítőt isznak, ugyanakkor Zhang felhívta a figyelmet arra, hogy gyakran olyan ételekben is van cukor, amelyekről az ember nem is gondolná, például a joghurtokban vagy a paradicsomszószokban.

Több a gyümölcs, de nem elég

A kutatás szerint az amerikaiak kicsit több gyümölcsöt, olajos magot, zabpelyhet és más teljes kiőrlésű gabonafélét esznek, de ezek még mindig kevesebb, mint a napi kalóriabevitelük 5 százalékát tették ki 2016-ban. A sófogyasztás is csökkent valamennyit, és a szénhidrátokban gazdag gyümölcsitalokból is kevesebbet isznak az amerikaiak, ugyanakkor még mindig nagyon sok fehér kenyeret és más finomított gabonából készült ételt esznek.

A tanulmányban vizsgált időszak alatt az Egyesült Államokban megkétszereződött a cukorbetegek száma, a túlsúlyos vagy elhízott felnőttek aránya pedig mára több mint 70 százalék lett. Közben továbbra is a szívbetegség a vezető halálok az országban.

A magyar gyermekek túl sok cukrot esznek

A Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének közleménye szerint a magyar felnőttek kevesebb cukrot fogyasztanak az ajánlott határértéknél, a gyerekek cukorfogyasztása viszont problémás. A WHO-ajánlást megalapozó kutatások szerint a magyar felnőtt populáció cukorfogyasztása - a norvégokéhoz hasonlóan - a napi teljes energiabevitelnek átlagosan a 7-8 százaléka, tehát az ajánlott 10 százalékos limit alatti.

A magyar gyermekek cukorfogyasztása azonban a határérték feletti, a napi kalóriabevitelük 12-25 százalékát teszik ki. A trend általánosnak mondható, a gyerekek világszerte több édességet fogyasztanak a felnőtteknél. A nagyvárosokban is cukrosabb étrendet követnek az emberek, mint vidéken.

ITT MEGOSZTHATOD:

Heti top cikkek

Ekkor kell átállítani az órákat – idén könnyű eltéveszteni
gyógyszerfelírás
Eldőlt, nagy változás jön a gyógyszerfelírásban – Hivatalosan is kihirdették
A 10 legjobb kutyafajta kisgyerekes családoknak – Kistestűtől a nagytestűig
grapefruit
Ez a kedvelt gyümölcs többet árthat, mint használ
szívbarát étrend
Így védd a szívedet egyetlen gyümölccsel – már napi fél is elég belőle
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +14 °C
Minimum: +5 °C

Általában erősen felhős vagy borult lesz az ég. Hazánk keleti, délkeleti felén elszórtan várható eső, zápor, majd késő délutántól már többfelé valószínű csapadék. Továbbra is elsősorban a Dunántúlon erős, többfelé viharos marad az északias szél, a Balaton térségében akár erősen viharos lökések is előfordulhatnak. Estétől kissé veszít erejéből a szél.A legmagasabb nappali hőmérséklet a nyugati, délnyugati harmadban 7 és 13, míg keletebbre, északkeletebbre 14 és 19 fok között várható - az északkeleti határ közelében várhatók a legmagasabb értékek.Késő estére 5 és 11 fok közé hűl le a levegő. Jelenleg hidegfronti hatás érvényesül az országban.

Partnerünk a

Töltsd ki kvízünket!

kvíz
Kvíz: meddig tart egy pánikroham? – Felismernéd a figyelmeztető jeleket? Heves szívdobogás, légszomj, halálfélelem – a pánikbetegség tünetei sokakat megijesztenek, mégis rengeteg tévhit kering róla. Teszteld, mennyire ismered!
kvíz
Kvíz: mi történik az agyban alvás közben? – Teszteld a tudásod! Agyunk irányítja a gondolatainkat, döntéseinket és még azt is, hogyan tanulunk vagy emlékezünk. De vajon mennyit tudunk róla valójában? Teszteld a tudásod ebben az izgalmas kvízben!