Savanyú káposzta és kovászos uborka: a legegészségesebb ételek?

Egyre-másra jelennek meg a tanulmányok a fermentált ételek előnyeiről, kedvező egészségügyi hatásaikról. Ezek hátterében ugyanaz áll: a fermentált ételek ugyanis tele vannak hasznos baktériumokkal.

A baktériumokkal erjesztett, vagyis fermentált ételekben az erjesztés során megindul a bomlás, amelynek következtében olyan jótékony baktériumok jönnek létre, amelyek segítik az emésztőrendszer működését, valamint megóvnak a kórokozóktól. Ráadásul a fermentált ételeket könnyebb megemészteni is, hiszen a baktériumok felbontják a bennük lévő szénhidrátokat. A fermentált ételek természetes probiotikumként működnek, így hozzájárulnak a szervezetünk megfelelő működéséhez.

"Az immunrendszerünk működéséért felelős sejtek nagy része a beleinkben található" - mondja Alison Clark, a British Dietetic Association szakértője. "A fermentált ételek ezeket a sejteket, illetve a bélflórában élő segítő baktériumokat stimulálják. Ha tehát valaki gyakran betegeskedik, könnyen megfázik, rendetlenkedik a gyomra vagy akár hatással van rá a téli szürkeség, mindenképpen érdemes több fermentált ételt fogyasztania."

Több kutatás is bizonyította a fermentált ételek hasznát - a legutóbbi tanulmányból az derült ki, hogy a joghurtrajongók körében alacsonyabb a diabéteszesek száma. De a probiotikumoknak, illetve az erjesztett ételeknek jó hatása van a változókori hőhullámokra, a gyomorfekélyre, az agyműködésre és a hangulatra, sőt még a testsúlyunkra is.

A savanyú káposzta tele van hasznos baktériumokkal (Fotó: Europress)

A szakemberek szerint a legjobb, ha minél több erjesztett ételt fogyasztunk: érlelt sajtokat, savanyúságokat , joghurtot és kefirt. Az egyik nagy előnynek ráadásul azt tartják, hogy a jótékony baktériumokat nem lehet "túladagolni". Azonban arra érdemes figyelni, hogy a fermentált élelmiszerekben található baktériumok jóval komplexebbek, mint hisszük, ezért lehet, hogy az érzékenyebb gyomrúaknál az ellenőrzött probiotikum-tabletták jobban beválnak.

A frontérzékenyek nálunk gyógyulnak!

Fejfájás? Vérnyomás? Fáradtság? Sok stressz?
Frontérzékeny lehet!
Fejfájás? Ingadozó vérnyomás? Rosszullétek? Szédülés? Álmatlanság? Fáradékonyság? Feszültség? Sok stressz?
Személyre szóló, gyógyszer nélküli gyógymódok az Európai Unió és a Magyar Állam támogatásával! Fejfájás? Vérnyomás? Rosszullét? Fáradtság? Idegesség? Sok stressz?
Headache illustration
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13, +19 °C
Minimum: +5, +10 °C

A napsütéses időszakok mellett többször erősen felhős időre készülhetünk, szórványosan várható eső, zápor, néhol zivatar is. Élénk, erős északnyugati szél mellett 13, 19 fokos maximumhőmérsékletekre számíthatunk. Szombaton kettősfronti hatást tapasztalhatnak az érzékenyek. Gyakoriak lehetnek a keringési és vérnyomáspanaszok, emellett görcsös és migrénes fejfájás is jelentkezhet, többszöri rosszullét léphet fel. A fülledt időszakokban jellemző lehet a légszomj és a nehézlégzés. A kinti programok során változékonyságra kell készülni. További fontos részletek a meteogyógyász® mai videójában! A légszennyezettség alacsony, alig változik. A légnyomás gyengén emelkedik.

Egészséget befolyásoló hatások: