Mely zsírok egészségesek, és melyek kevésbé?

A zsírokat általában olyan egészségtelen dolgoknak képzeljük el, amelyeknek leginkább az elhízást köszönhetjük. Az igazság azonban az, hogy számos, kifejezetten fontos funkciót látnak el szervezetünkben, ahol az egyik legfontosabb energiaszolgáltatók.

Egy gramm zsír kilenc kilokalóriát tartalmaz, amely több mint kétszer annyi energiát jelent a szénhidrátnál és a fehérjénél. A napi kalóriabevitel harminc százalékáról a zsír gondoskodik, amit a szervezet nem éget el azonnal, inkább elraktározza rosszabb időkre, vagy a sejtfalak építésére.

Ideális diéta Kevesebb zsír vagy kevesebb szénhidrát? Ha választanunk kellene, hogy kenyér vagy vaj legyen a diétánkban, melyiket választanánk? Az Annals of Internal Medicine szaklapban publikált tanulmány szerint a zsiradék a helyes válasz. Kattintson a folytatásért! A zsírok létfontosságú esszenciális zsírsavakat szállítanak, amelyek nélkülözhetetlenek különböző anyagcsere-folyamatokhoz. Ezen kívül szállítanak A-, D-, E-, és K-vitaminokat, amelyeket a szervezet zsír nélkül nem is tudna felhasználni. De jó hőszigetelő, és védi a szerveket a külső befolyásoktól is.

Mely zsírok egészségesek, és melyek kevésbé? A kémiai felépítésüktől függően különböző zsírsavakat különböztetünk meg. A telített zsírsavak elsősorban állati eredetű ételekkel jutnak be a szervezetbe. Bár közel sem olyan károsak, mit amilyen rossz a hírnevük, érdemes kisebb mennyiségben fogyasztanunk őket.

De például az egyszerű telítetlen zsírsavakat is mértékkel kell fogyasztanunk, mint amilyeneket az olívaolaj, az avokádó, a repceolaj vagy a dió tartalmaz, és amelyek pozitív hatással vannak a vérünk mutatóira. A lényeg itt is az egyensúly - írja a német gesundheit.de .

Azonban különösen fontosak a többszörösen telítetlen zsírsavak , mint az omega-3 és omega-6, amelyekre megfelelő arányban nagy szüksége van a szervezetünknek. Az utóbbiból sokat tartalmaz a napraforgó- és a kukoricaolaj, a hidegen sajtolt repceolaj pedig mindkettőből, úgyhogy javasolt a használatuk, mert számos más hasznos összetevő is megtalálható bennük.

A létfontosságú Omega-3 ott van a lenmag-, a dió- és a szójaolajokban, de a makréla, a lazac és a hering is különösen értékes, hosszú láncú zsírsavakat tartalmaz. Törekedjünk étkezésünk során arra, hogy mindkét fajta - telített és telítetlen - zsírsavat bevigyük a szervezetbe, például a húsételekhez együnk salátát, amit öntsünk le repceolajjal.

Azonban körültekintően kell eljárni a hidrogénezett növényi zsírokkal, amelyek úgynevezett transz-zsírokat termelnek. Ezek kifejezetten rossz hatással vannak a szív- és érrendszerre, növelik a vérben a káros LDL-koleszterin-, miközben csökkentik a (védő) HDL-koleszterin szintet, tönkreteszik az ereket, szívinfarktust, és érelzáródást okoznak.

Telítetlen zsírsavakat is mértékkel kell fogyasztanunk, mint amilyeneket az olívaolaj, az avokádó

Telítetlen zsírsavakat is mértékkel kell fogyasztanunk, mint amilyeneket az olívaolaj, az avokádó

Margarin vagy vaj?

A margarin - ellentétben a vajjal - sok többszörösen telítetlen zsírsavat tartalmaz, de a legújabb kutatások szerint a vaj sem káros. Kalóriabevitelt tekintve nincs különbség köztük, csak a dobozán feltüntetett, zsírszegény margarin tartalmaz kevesebb kalóriát a vajnál. A káros anyagok bejutását csak úgy tudjuk elkerülni, ha körültekintően választunk ki egy terméket a boltban.

A zsír akkor most hizlal vagy sem? Bár a zsír sok kalóriát tartalmaz, igazából nincs kimutatható összefüggés a zsírbevitel és a testsúly között. A lényeg az egyensúly: aki több kalóriát visz be a szervezetébe, mint amennyit eléget, az hízni fog. A kalóriaégetést pedig testmozgással lehet fokozni: aki reggelenként sportol, este nyugodtabban elengedheti magát. Ellenkező esetben együnk kevesebbet a magas zsírtartalmú ételekből.

Aki próbál tartózkodni a zsíros ételektől, gyakran szénhidráttal pótolja annak hiányát, azonban az olyan termékek, mint a fehér kenyér vagy a tészta, megemelik a vércukorszintet, így az inzulinét is, ami elősegíti a zsírépítést. Sok fogyókúrázó alacsony energiaértékű élelmiszerekből állítja össze étrendjüket, de nem árt alaposan megvizsgálni, mit eszünk.

Hogyan lehet megszabadulni a zsírtól?

Szép lenne, ha a szauna mondjuk, sokat számítana, de nem: még mindig a testmozgás a legjobb zsírégető, az állóképességi (aerob) sportok pedig ezek között is a leghatékonyabbak: futás, úszás, kerékpározás. A zsírleszívással is próbálkozhatunk, de ez ellentmondásos, mert fennáll a veszélye annak, hogy a zsír máshol raktározódik el a jövőben.

Egy jó edzésterv persze segíti a zsírégetést, de a has-, láb- és fenékgyakorlatoknak nincs hatása arra, hol bontódik le a zsír a szervezetben. A zsír nem harcol semelyik testrésszel, az egészséges étrenddel viszont segíthetünk az egészséges lebontásban.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +12 °C
Minimum: -2 °C

Az éjszaka képződött alacsonyszintű rétegfelhőzet és köd napközben nagyrészt megszűnik, javulnak a látási viszonyok, és túlnyomóan derült, napos idő várható. Ugyanakkor a nyugati, délnyugati tájakon tartósabban megmaradhat a párás, ködös idő. A ködös tájakon szitálás előfordulhat. A légmozgás döntően gyenge vagy mérsékelt marad, csak Sopron térségében élénkülhet meg olykor a délkeleti szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet többnyire 10 és 15 fok között alakul, de a tartósabban párás, ködös részeken ennél pár fokkal hidegebb is lehet Késő este -2, +8 fok valószínű. Esténként az ország több részén is megemelkedhet a levegő szennyező anyag-koncentrációja.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra