A kávézás nemcsak felfrissít, hanem számos jótékony egészségügyi hatása van, ha mértékkel fogyasztjuk. Többek között összefüggésbe hozható a jó izom-, szív- és érrendszeri, mentális és immunfunkciók hosszú távú megőrzésével. Egyes betegségek előfordulását is csökkenti idősebb korban, mint például a cukorbetegség, a demencia, a depresszió, a csontritkulás, a kardiovaszkuláris és a légzőszervi betegségek, vagy a stroke.
Előfordulhat viszont, hogy valami miatt nem tudjuk meginni a reggeli kávénkat, és csak órákkal később térünk vissza hozzá. 30 perc után a lefőtt kávé íze elkezd "romlani", de nem lesz semmi bajunk tőle akkor sem, ha egy nappal később isszuk meg, mondta Supriya Lal dietetikus a Livestrong.comnak.
Ugyanakkor nincs arra tudományos bizonyíték, hogy pontosan mikor romlik meg a feketekávé, ezért a legjobb, ha megszagoljuk és megkóstoljuk, mielőtt az egészet meginnánk. Egyes beszámolók szerint 24 óránk van meginni, mások szerint szobahőmérsékleten tartva csak négy óránk, de a hűtőben akár több napig is eláll.
A tejeskávéval már óvatosabbnak kell lennünk
Más a helyzet ugyanakkor, ha tejet vagy más tejterméket raktunk bele. Ebben az esetben mindenképpen tegyük hűtőbe a kávénkat, és fogyasztás előtt melegítsük meg, ezzel elkerülhetjük az esetleges élelmiszer eredetű megbetegedések kockázatát. A Mayo Clinic azt írja, hogy a szobahőmérsékleten hagyott tejet vagy tejeskávét 2 órán belül el kell fogyasztani. Lal azt javasolja, hogy az általunk lefőzött kávét lezárva tegyük el a hűtőbe, és 72 órán belül igyuk meg, hogy megőrizze frissességét és minőségét.