Kérhetem saját dobozba az elviteles ételt?

Ha egy étterem az otthonról vitt dobozunkba pakolja az elvitelre kért ételünket, az némi élelmiszer-biztonsági kockázatot is rejt magában. Ezért sok helyen vissza is utasítják ezt a kérést – mégpedig hatósági tiltásra hivatkozva. De vajon tényleg van ilyen szabály? Mutatjuk.

Ismét egy sokakat érintő kérdéssel fordultak a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatalhoz (Nébih). Ezúttal arra volt kíváncsi az egyik levélíró, hogy vajon miért nem engedi a hatóság, hogy a kifőzdében saját dobozba kérjük az ételt. A szakértők válaszát az alábbiakban részletezzük, a fő „poént” azonban hadd lőjük le már az elején: engedi a hatóság, szóval legközelebb ne hagyd, hogy ezzel a kifogással rázzanak le.

nő műanyagdobozból eszi az ebédjét
Van lehetőség arra, hogy a vásárlók a saját dobozukban vigyék haza az elvitelre kért ételt. Fotó: Getty Images

A hatóság tiltja? Ez csak kifogás

„A ZeroWaste, vagyis a hulladékmentesség fogalma igencsak elterjedt az elmúlt években. Nagyon fontos témáról beszélünk, hiszen némi odafigyeléssel rengeteg felesleges műanyagtól menthetjük meg Földünket. Ilyen környezetkímélő megoldás például, ha elvitelre szánt ebédünket a saját újrahasznosítható dobozunkban kérjük az egyszer használatos műanyag doboz helyett” – kezdte válaszát a Nébih. Az étterem azonban nem tudja garantálni, hogy otthon mindenki alaposan elmosogatja ételtartó dobozait – és a felelősséget sem akarják vállalni az ebből adódó ételmérgezéses esetek miatt –, ezért a vendéglátók általában nem szeretnek eleget tenni ennek a kérésnek.

Ez persze érthető, és még a Nébih is egyetért azzal hogy az „ismeretlen higiéniai státuszú tároló edények átvétele aránytalanul nagy kockázatot jelent”, mivel egy esetlegesen mikrobákkal fertőzött doboz kézbevétele után a kiszolgáló akár az összes további vendéget megfertőzheti. Ennek ellenére csupán tévhit – vagy néha inkább kifogás –, hogy a hatóság tiltja ezt a megoldást.

Csupán be kell tartani néhány szabályt

A Nébih tájékoztatója szerint a megfelelő higiéniai és élelmiszerlánc-biztonsági előírások betartásával van lehetőség arra, hogy a vásárlók a saját dobozukban vigyék haza az elvitelre kért ételt. Ez azonban egy kicsit nagyobb odafigyelést követel a fogyasztótól és a vendéglátótól egyaránt. Az alábbi szabályokat javasolt betartani:

  • A saját, otthon elmosogatott edényt mindig a vásárlónak kell kinyitnia nyitja ki.
  • A kinyitott dobozt egy, külön erre a célra kihelyezett tálcára kell tenni.
  • Az ételt adagoló személyzet sem kézzel, sem a szedőeszközzel nem érintheti meg a vendég által hozott dobozt.

Ha a fentieket betartják, akkor a rendszer biztonságosan működtethető – az viszont már a vendéglátó saját döntése, hogy biztosítja-e ezt a lehetőséget. A Nébih ugyanakkor emlékeztetett arra is, hogy az imént ismertetett gyakorlat mellett az is engedélyezett, hogy a tányérra kitálalt ételt a vendég – egy asztalhoz leülve – áttegye a saját dobozába, majd hazavigye.

Az uzsonnásdobozok nagyszerű eszközök arra, hogy hulladékmentesen tudjunk elemózsiát csomagolni az iskolába vagy a munkába. Nem mindegy azonban, hogy milyet választunk.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +19 °C
Minimum: +11 °C

Nagyrészt erősen felhős vagy borult lesz az ég, viszont az északkeleti területeken többórás napsütés várható. Továbbra is főként hazánk délnyugati felében számíthatunk ismétlődő jellegű esőre, záporesőre, zivatarra. Északkeleten, keleten a legkisebb a csapadék esélye, máshol lokálisan, illetve a tartósabban csapadékos délnyugati részeken akár nagyobb területen hullhat kiadós mennyiség. A csapadékhajlam a nap második felében fokozatosan csökken. Általában a keleties, a Nyugat-Dunántúlon az északi szelet kísérhetik élénk, néhol erős lökések, de zivatarok környezetében is lehet szélerősödés. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 27 fok között alakul, a csapadékosabb délnyugaton mérhetjük az alacsonyabb, északkeleten a magasabb értékeket. Az időjárás-változás hátterében egy mediterrán ciklon közeledése áll, ami miatt gyenge kettősfronti hatás érvényesül.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra