Kávékörkép, avagy mindent a feketéről
Tévhit, hogy a kávé egészségtelen! A legújabb kutatások szerint javítja a memóriát, és segít megelőzni bizonyos betegségeket. De mi a különbség a kávéfajták között, és melyik a neked való? A gyümölcsös, a földes, a fanyar vagy a savanykás?
Tudta-e?
A gyakorlott kávékóstolók rituálé keretében tesztelik a különböző aromájú feketéket (cukor nélkül). Az orr több ezer illatárnyalatot képes érzékelni, így a fanatikus szürcsölgetők már a kávégőzből megállapítják, milyen jegyeket hordoz.Gyomorégés ellen: két szem keksz
A kávé savas, így ha érzékeny a gyomrod, felboríthatja a bélflórát. Enyhíthető a savas hatás, ha tejjel vagy tejszínnel iszod, vagy ha rendszeresen eszel probiotikus joghurtot. Érdemes a reggeli utánra ütemezni a kávézást, ugyanis nagyon megterhelő a gyomornak, ha felkelés után rögtön a kávéfőző felé veszed az irányt - főként, ha a cigaretta is a reggeli rituálé része! Segíthet, ha a kávé előtt elropogtatsz néhány szem kekszet, ami semlegesíti a savat.Arabica vagy robusta?

Tudta-e? Az arabica az arabokról kapta a nevét, mert a XV. században ők vitték be a kávét Kelet-Afrikából Arábiába. A világ összes kávétermésének 60 százalékát az arabica teszi ki.
A pörkölés és az íz
A kávé pörkölése meghatározza annak folyási sebességét, savasságát és ízét is. Olasz pörkölés esetén a kávébab mélybarna, az ital felszínén pedig kiválhat az olaj. Határozott, édes, enyhén füstös ízű, a robusta és az arabica keverékét is gyakran pörkölik így. Neked való, ha a lágyabb ízt kedveled.A kávébabszemek sötétbarnák, határozottan füstös, markáns ízű kávé lesz belőlük az ún. francia pörkölés esetén. Akkor válaszd, ha szíved a klasszikus rövid, néhány kortynyi feketéért dobog. "Bécsi" eljárással főként arabicát pörkölnek. A kávébab középbarna színű lesz, mivel az íze enyhén kesernyés, általában magas zsírtartalmú tejjel vagy tejszínnel isszák.
A kávé jellemzése
- Illat: A kávé lehet füstös vagy inkább virágos, bor-, föld-, gyümölcs-, csípős, édes vagy tiszta illatú.
- Savasság: A dél-amerikai kávék jellemzően savasabbak, ám fontos, hogy a savasság nem egyenlő a keserű ízzel!
- Testesség: A kávé sűrűsége szerint lehet könnyű, közepes vagy inkább telt. A főzés is befolyásolhatja teltségét: a presszógéppel főzött kávé testesebbnek tűnhet.
- Aroma: Az illat, a savasság és a testesség együttes hatása, a kávé zamata.
Tudta-e? Az otthon használható kávéfőzők maximum 15 baros, ritkán 19 baros szivattyúval rendelkeznek, utóbbi inkább a vendéglátó egységekben is használt kávéfőzőkre jellemző. A magas nyomás előhozza a kávé aromáját, és gondoskodik a tetején lévő krémes rétegről.
Mit mivel?
A kávé illatanyagai, mint például a kakaó, a karamell vagy a fűszerek, felerősíthetik bizonyos ételek ízét. Ezért a kávészakértők más-más fajtákat ajánlanak a különböző fogásokhoz.A könnyű, savas kávék a gyümölcsös, citromos desszertekhez, tejcsokoládéhoz passzolnak, míg a közepesen testes, kevésbé savas kávékat olajos magvak, pudingok, karamell és félédes csokoládék mellé javasolják. A sötétre pörkölt kávékat sajttorták, tejes desszertek vagy étcsokoládék mellé érdemes fogyasztani.
Környezet- és dolgozóbarát is lehet a kávé!

És hogy honnan származik a kávé, amit reggelente kortyolunk? A Nők Lapja Egészség februári számában erről is olvashatsz, illetve kávékülönlegességek receptjeit is megtalálod a 44-48. oldalon. Keresd az újságárusoknál, vagy fizess elő a www.mc.hu oldalon!
Forrás: Nők Lapja Egészség, 2011. február