Milyen halfajtát válasszunk, ha csökkenteni szeretnénk a higanybevitelt? Erre a kérdésre kereste a választ az élelmiszeripari trendekkel és kockázatfigyeléssel foglalkozó Rizikometer egy közelmúltbeli Facebook-posztjában. Az olasz Il Fatto Alimentare cikkére hivatkozva azt írták, a kockázatok csökkentése és a hal nyújtotta táplálkozási előnyök biztosítása érdekében egyaránt ajánlott betartani néhány szakértői javaslatot.
A halfogyasztás veszélyei
A halak igen gazdagok ugyan fehérjében, kalciumban, szelénben, jódban, omega-3 zsírsavakban, valamint A- és D-vitaminban, a bennük felhalmozódó metilhigany viszont komoly kockázatokkal járhat, amelyek pedig akár felül is múlhatják a halfogyasztás előnyeit. A metilhigany ugyanis az idegrendszerre mérgező higany legveszélyesebb formája. Főként a nagyobb tengeri ragadozóhalakban található meg.
A fogyasztók közül a kisgyermekek és a várandós nők a legveszélyeztetettebbek. Ők ugyanis már heti 0,5-0,7 adag tonhal vagy kardhal fogyasztásával is túlléphetik a metilhigany még elfogadható beviteli mennyiségét.
Ezekre figyelj, ha halat fogyasztasz
Az olasz Nemzeti Élelmiszer-biztonsági Tanács a következő javaslatokat fogalmazta meg, hogy csökkenthesd a halevés kockázatát, miközben a táplálkozási előnyöket is kiélvezed.
- Heti legfeljebb egyadagnyi tonhalat, kardhalat, cápafélét, csukát, tengeri rókát és kék marlint fogyassz!
- Maximum heti kettő tonhalkonzervet egyél!
- Válaszd inkább a kisebb testű, zsírosabb fajokat, például a heringet, a makrélát, a lazacot, a pisztrángot vagy a pontyot!
- Ne mindig ugyanazokat a halfajtákat fogyaszd, inkább váltogasd őket!
- Figyelj a hal származási helyére!
- Lehetőleg növényi takarmányon nevelt, tenyésztett halakat vásárolj! Ezekben kevesebb a metilhigany.
- A csecsemők, a kisgyermekek, a terhesek és szoptató anyák, valamint a gyermekvállalást tervező nők lehetőleg teljesen kerüljék a ragadozó halak fogyasztását!