Gyakori puffadás: nem kell együtt élni a rettegett tünettel

Amikor a haspuffadás már szinte állandó vendégünkké válik, jelentősen ronthatja életminőségünket. A tartós diszkomfortérzés, valamint a feszítő, olykor fájdalmas felfúvódás ugyanis előbb-utóbb oda vezet, hogy már nem leljük örömünket a finom ételekben – még a különlegesebb, ünnepi fogásokban sem. Pedig nem kell beletörődni a kellemetlenségekbe.

Az emésztés természetes része a gázképződés, illetve a szelek távozása. Olykor azonban előfordulhat túlzott gáztermelődés, ami a has jelentős mértékű felpuffadásával és feszülésével, esetenként akár fájdalommal is jár.

babfőzelék, ebédelés, fiatal férfi
A többi között egyes élelmiszerek is kiválthatnak haspuffadást. Fotó: Getty Images

Mi okozhat puffadást?

A jelenség hátterében számos dolog állhat, úgymint:

  • nehéz, zsíros, sóban és szénhidrátokban gazdag, puffasztó hatású ételek fogyasztása;
  • rostszegény étrend;
  • kevés folyadék bevitele;
  • szénsavas italok ivása;
  • túl sok levegő nyelése evés vagy ivás közben;
  • túl gyors étkezés, alig megrágott falatok;
  • emésztőrendszert érintő betegségek, például élelmiszer-intolerancia, irritábilis bél szindróma (IBS), székrekedés, reflux, hasnyálmirigy-elégtelenség, vagy valamilyen felszívódási zavar;
  • stressz;
  • menstruáció;
  • várandósság;
  • gyógyszermellékhatás;
  • emésztőenzimek hiánya.

De bármi is váltja ki a puffadást, egy biztos: ha a panaszt gyakran tapasztaljuk, az komoly kellemetlenségeket teremthet, és akár az életminőségünket is ronthatja. Fontos tehát, hogy tudjuk: nem kell együtt élnünk a panasszal, csupán azt kell megtanulnunk, hogyan lehet megelőzni, illetve kezelni azt.

Könnyen megelőzhetők a panaszok

Rengeteg ponton változtathatunk étkezési szokásainkon annak érdekében, hogy ne – vagy legalábbis kisebb eséllyel – alakuljon ki puffadás. Jó kezdés például, ha mérsékeljük a magas só-, zsír- és szénhidráttartalmú ételek, illetve a szénsavas italok fagyasztását. Együk mértékkel a kifejezetten puffasztó ételeket, például a babot, a borsót, a kukoricát, a hagymát, a brokkolit, a kelbimbót, a karalábét és a karfiolt is. Részesítsük előnyben a rostdús és a probiotikumokban gazdag fogásokat. Igyunk eleget, az alkoholfogyasztást viszont minimalizáljuk.

Törekedjünk egy alapvetően egészséges és aktív életmód követésére. Mindig nyugodt körülmények között együnk, lehetőleg ülve. Figyeljünk oda, hogy ne gyorsan, szinte egészben habzsoljuk be az ételeket: hagyjunk kellő időt az evésre, és minden falatot alaposan rágjunk meg. Ne együnk egyszerre túl sokat, figyeljünk testünk jelzéseire. Vacsorára pedig inkább könnyen emészthető ételeket válasszunk.

Amikor már kínoz a puffadás

Időnként viszont előfordulhat, hogy hiába tettünk meg minden tőlünk telhetőt a megelőzésért, mégis utolér minket a kellemetlen, olykor fájdalmas hasfeszüléssel is járó puffadás. Ha a panaszt székrekedés okozza, érdemes megnövelni rost- és folyadék bevitelünket. De jót tehet az is, ha elvégzünk néhány olyan tornagyakorlatot, amellyel megdolgoztathatjuk a hasizmainkat. Ennek hatására ugyanis fokozódik a bélműködés, így könnyebben távozik a bélgáz és a széklet.

Egyes esetekben vény nélkül kapható gyógyszereket is bevethetünk tüneteink megszüntetése – vagy legalább mérséklése – érdekében. Az emésztőenzimeket tartalmazó készítmények például hatékonyan segítenek a táplálék mielőbbi megemésztésében, ezáltal pedig enyhítik a puffadást és a teltségérzetet.

De akármelyik praktika is válik be, ha gyakran kínoz minket a puffadás, akkor érdemes kivizsgáltatni magunkat. Ugyanis – ahogy már a cikk elején is említettük – több emésztőrendszeri betegség is okozhat vissza-visszatérő felfúvódást, valamint hasfájást és -feszülést. Ha pedig nagyon erős, görcsös fájdalommal járó puffadással küzdünk, ami nagyon hirtelen tör ránk; vagy esetleg panaszainkhoz véres széklet, hőemelkedés vagy láz is társul, akkor semmiképpen se halogassuk tovább az orvoshoz fordulást. De gyakori hasmenéssel vagy székrekedéssel, a széklet jellemzőinek (szín, állag, szag) tartós megváltozásával, étvágytalansággal, esetleg fogyással társuló puffadás esetén sem árt felkeresni egy szakembert.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +10 °C

Borult idő várható esővel. Helyenként megélénkül az északias szél. Késő este 10 és 14 fok közötti értéket mérhetünk. Jelenleg egy ciklon okoz változékony időjárást, az érzékenyeknél pedig kellemetlen tüneteket is kiválthat.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra