Ez történik, ha túlesszük magunkat

A kényszeres evés, illetve a túlevés egy kifejezetten gyakori egészségügyi probléma, aminek hosszú távon komoly következményei lehetnek - nemcsak fizikálisan, hanem mentálisan is.

Az elfogyasztott ételnek alapvetően az lenne a feladata, hogy energiát biztosítson a szervezetnek a működéshez, amit pedig a szervezet nem használ fel, az kiürül - tulajdonképpen ezt a folyamatot hívják emésztésnek. Ha túlesszünk magunkat, akkor az emésztésünk túlpörög.

evés, túlevés, étel, élelmiszer, étkezési szokások
Ingerlékenység, hasmenés és erős izzadás lehet a vége, ha túk sokat eszünk. Fotó: 123rf

Nem véletlenül mondják, hogy lassan érdemes enni és alaposan megrágni a falatokat. Ez ugyanis az egyik legbiztosabb és legegyszerűbb módszer a túlevés elkerülésére. Ha ezt mégsem sikerül elkerülni, és valamilyen emésztési probléma vagy hasmenés lép fel, akkor nagyon fontos a megfelelő mennyiségű víz fogyasztás, mivel ilyenkor sok folyadékot veszít a szervezet. Szakértők szerint ilyenkor nagyon jó ötlet például a kókuszvíz.

Ez történik a szervezetünkben

Ha többet eszünk, mint szoktunk (vagy kellene), az az anyagcserénkre is hatással van. Megemelkedik a pulzus, és nem ritka az erős izzadás sem. Ezek a tünetek egészen addig fennálnak, amíg az anyagcserénk vissza nem áll a normális szintre. Egy hideg zuhannyal azonban jó eséllyel enyhíthető a kellemetlen érzés.

Ne lepődjünk meg, ha túlevés után nem tudjuk begombolni a nadrágunkat. Az extra mennyiségű ételtől ugyanis kitágul a gyomor. Az összes étel megemésztése után azonban visszaáll a normál méretére.

A falatok lenyelésével együtt levegőt is nyelünk. Minél többet eszünk, annál több levegő kerül a gyomrunkba, de a szénsavas üdítők is ronthatnak a helyzeten. A szervezet emésztési folyamatai során gázok képződnek, ami a benyelt levegővel együtt kellemetlen, feszítő érzést, puffadást, valamint gyakori böfögést és szellentést okozhat. A gázok távozását elősegítheti egy kis tempósabb séta, de a legjobb módszer ennél a problémánál is a megelőzés: a lassú evés és a falatok alapos megrágása.

Álmatlanságot is okozhat

A közhiedelem szerint a túlevéstől elálmosodunk, ami bizonyos esetekben igaz is lehet, ám jóval gyakrabban okoz álmatlanságot és nyughatatlanságot a túl sok étel elfogyasztása. Felboríthatja a cirkadián ritmusunkat is, hiszen megzavarhatja az alvást szabályozó hormonok termelődését.

Ráadásul a szénhidrátban gazdag ételek - tészta, sütemény, édesség - után annyira ingadozni fog a vércukrunk, hogy jó eséllyel a szokottnál korábban ébredünk majd fel, farkaséhesen. Késő este nagy adagokat enni tehát nem igazán jó ötlet, de ha mégis megtettük, akkor lefekvés előtt a lehető legjobban sötétítsünk be. Kapcsoljuk le a légkondit is éjszakára, mivel a vércukoresés miatt annyira fázni kezdhetünk, hogy felébredünk rá.

Túlevés után nem ritka a kábultság sem, ami szintén a túlterhelt emésztőrendszernek, illetve a csúcsra járatott anyagcserének köszönhető. Idegesség, ingerlékenység és koncentrálási nehézség is jelentkezhet. Ilyenkor a szervezetünknek extra energiára van szüksége az emésztési folyamatokhoz. A felszabaduló inzulin hatására csökkenő vércukorszint miatt pedig rövid időn belül újra éhesnek érezhetjük magunkat - még akkor is, ha jóval többet ettünk a kelleténél.

Ilyenkor álljunk ellen a kísértésnek: ne szénhidrátban és zsírban gazdag ételeket együnk, hanem zöldséget, leveles zöldeket vagy sovány fehérjét, túrót, esetleg tojást. Ellenkező esetben egyfajta ördögi körbe sodorjuk a szervezetünket, aminek hosszútávon szinte biztos, hogy elhízás és cukorbetegség lesz a következménye.

Forrás: brightside.me

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +17 °C
Minimum: +2 °C

A még felhősebb tájakon is gomolyosodik a felhőzet, így ott is, mint másutt napos, gomolyfelhős idő várható. Legfeljebb néhol fordulhat elő kisebb záporeső. A déli szél az ország nyugati felén megélénkül, melyhez Sopronnál olykor erős széllökések is társulhatnak. A délutáni 15, 20 fokról késő estére 5 és 12 fok közé hűl le a levegő. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra