Az elhízás újabb okait tártak fel

A szokásos életmódhibák mellett számos olyan, kevésbé ismert tényező létezik, amely egyeseknél kisebb-nagyobb, esetleg extrém mértékű elhízáshoz vezethet. Az egyik közülük az elhízásgén!

Anyagcsereváltozás

A Barcelonai Egyetem kutatócsoportja publikált egy tanulmányt a World Journal of Gastroenterology című folyóiratban, amelyből kiderült, hogy az italokban található folyékony fruktóz - a cukor egyik típusa - módosíthatja az energia-anyagcserét, és ez zsírmájat vagy metabolikus szindrómát okozhat. A metabolikus szindróma miatt cukorbetegség, szív- és érrendszeri betegség, illetve magasvérnyomás-betegség is kialakulhat. Aki pedig el van hízva, az hajlamosabb a metabolikus szindróma megjelenésére.

Van egy fehérje, amely blokkolja a szervezet zsírégető képességét.
Van egy fehérje, amely blokkolja a szervezet zsírégető képességét. Fotó: Getty Images

A kísérlet

Miután patkányokat 10 százalékos cukoroldattal tápláltak 14 napon keresztül, a kutatók kimutatták, hogy az anyagcseréjük elkezdett megváltozni. A szakemberek biztosak abban, hogy kapcsolat van a nagy mennyiségű fruktóz fogyasztása, az elhízás és a metabolikus szindróma között. Ha pedig az elhízást a fruktózfogyasztás okozza, akkor a kettes típusú cukorbetegség megjelenési esélyét is nagyban növelheti.

Fogyás új módszerrel A szakaszos böjt azoknak is hatékony lehet, akiknek más táplálkozási módszer nem válik be a súlycsökkentésre.

A kutatók 2018-ban közölték egy fiatal patkányokon végzett kísérlet eredményeit. Ők is megfigyelték az anyagcsere változását, az oxidatív stressz és a gyulladás kialakulását a fruktózszirup fogyasztása után. A szakemberek kijelentették: "a megnövelt fruktózbevitel fontos előidézője lehet a fiatalok anyagcserezavarának". Felhívták a figyelmet arra, hogy a fiataloknak meg kell változtatniuk az étkezési szokásaikat, hogy megelőzzék ezeket a problémákat.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Miben lehet fruktózszirup?

A következő ételekben lehet magas fruktóztartalmú kukoricaszirup:

  • üdítők, energiaitalok, sportitalok,
  • édességek, jégkrémek,
  • kávétejszín,
  • szószok, fűszerkeverékek, salátadresszingek, ketchup, barbecue-szósz,
  • édesített élelmiszerek, a többi között a gyümölcslevek, a joghurtok és a konzervek,
  • kenyér és más pékáruk,
  • reggeliszeletek, gabonaszeletek, müzliszeletek, energiaszeletek.

A gyógyszerek és a hízás

Vannak olyan gyógyszerek is, amelyek hizlalnak. A The Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism című folyóiratban még 2015-ben közöltek egy cikket , amelyből kiderült, hogy bizonyos gyógyszerek hónapokon át történő szedése testsúlygyarapodással járhat.

Ilyen készítmények lehetnek a következők:

  • atipikus antipszichotikumok,
  • görcsoldók és hangulatszabályozók,
  • vércukorszint-szabályozók,
  • a rheumatoid arthritisz kezelésére alkalmazott glükokortikoidok,
  • néhány antidepresszáns.

Emellett viszont vannak olyan gyógyszerek is, amelyek fogyasztó hatásúak. Ha új gyógyszert kezdünk szedni és gondunk van a testsúlyunkkal, akkor kérdezzük meg az orvosunkat, hogy az új szer hatással lehet-e a testsúlyunkra.

Az elhízás öngerjesztő folyamat?

Minél hosszabb ideig elhízott valaki, annál nehezebb megszabadulni a fölösleges kilóktól. A Nature Communications című folyóiratban közöltek egy egereken végzett kísérletről szóló tanulmányt 2015-ben, amelynek eredményei alapján azt a következtetést vonták le a kutatók, hogy minél több felesleges zsírt hordozunk magunkon, annál kevésbé fog a szervezetünk zsírt égetni, és ennek az sLR11 nevű fehérje vagy gén az oka. Úgy tűnik, hogy minél nagyobb mértékű a zsírfelesleg, annál több sLR11-et termel a szervezet. Ez a fehérje pedig blokkolja a szervezet zsírégető képességét, és emiatt nehezebben lehet megszabadulni a súlyfeleslegtől.

Az elhízásgén

Bizonyos esetekben egy hibás gén is felelős lehet az elhízásért. Ezt a gént nevezik zsírtömeg- és elhízásgénnek (FTO). Egy 2013-ban publikált tanulmányban mutatnak rá arra, hogy ez a gén hatással van a következő folyamatokra:

  • elhízás,
  • az elhízáshoz vezető életmód,
  • túlzott mértékű táplálékbevitel,
  • a magas kalóriatartalmú élelmiszerek előnyben részesítése,
  • a teltség és a jóllakottság érzésére való képesség csökkenése.

A ghrelin nevű hormon kulcsszerepet játszik az evési szokásokban. A gherlin a többi között hatással van a növekedési hormonra és arra is, hogy a szervezet miként raktározza el a zsírt. Az FTO gén aktivitása befolyásolhatja, hogy valakinek mekkora esélye van az elhízásra, mert az FTO hatással van a gherlin mennyiségére.

2017-ben közöltek a Plos One című folyóiratban egy 250, evészavaros ember vizsgálata alapján elkészített tanulmányt , amelyben a kutatók azt is kimutatták, hogy az FTO olyan rendellenességek kialakulásával hozható kapcsolatba, mint például a zabálás és az érzelmi indíttatású evés.

Aki tehát nem tud látványos eredményt elérni az olyan klasszikus módszerekkel, mint az elfogyasztott kalóriák mennyiségének csökkentése, illetve a mozgás, az egyeztessen obezitológus szakorvossal. Elképzelhető, hogy sikertelenségét a cikkben korábban említett okok indokolják.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +5 °C
Minimum: -1 °C

A Dunántúl északnyugati és nyugati felében sok napsütésre számíthatunk, máshol azonban csak rövidebb időre süthet ki a nap, határozottabban majd naplementét követően csökkenhet a felhőzet. Számottevő csapadék nem várható, de helyenként szitálás, gyenge eső előfordulhat, a magasabban fekvő helyeken havas eső, hószállingózás sem zárható ki. A nyugati megyékben lengedezhet az északi szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 2 és 7 fok között valószínű. Késő estére -3 és +3 fok közé hűl le a levegő, a derült tájakon lesz a hidegebb. Időjárásunkat jelenleg anticiklon alakítja, ennek tudható be a viszonylagos eseménytelensége. Mindazonáltal az arra érzékenyek körében már ma is hidegfronti jellegű hatások érvényesülhetnek, ami fejfájást, migrént eredményezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra