„A szülés egy természetes folyamat, ugyanakkor, ha megnézzük a mai életformánkat, az közel sincs a természetességhez. Magyarul: a testünket nem úgy használjuk, ahogyan szüksége lenne rá. Emiatt szükséges pluszdolgokat bevinni a napi rutinunkba” – mondta el a Budai Perinatális Központ szakértője, Tutsek Annamária perinatális szaktanácsadó a HáziPatika.com podcastjében, a Rendelőben.
Hangsúlyozta, érdemes természetes mozgásokkal, tudatosan készülni a várandósságra és a szülésre, hogy ne legyen probléma.
A nők ellensége a magassarkú cipő?
A szakértő elmagyarázta például, hogy a magassarkú cipő miatt a sarok egy úgynevezett rövidült szöveti állapotba kerül. Ez azt jelenti, hogy a legtöbb magassarkú cipőt hordó nőnek a kelleténél rövidebb az Achilles-ínja.
A kötőszöveti rendszer egy összefüggő rendszer, tetőtől talpig a kötőszövet belső gumihálószerűen szervezi, hogy hol vannak a szerveink, hogyan mozog a medencénk. Ha ebben egy hosszú távú rövidülés van – mert napokig-hetekig-évekig hordunk egy bizonyos lábbelit –, akkor ez kihat arra, hogy amit egyébként tudna a testünk, azt most nem biztos, hogy tudja, hacsak be nem mozgatjuk” – mutatott rá.
Nem természetes, hogy a várandósság alatt fájdalmaink vannak!
A szaktanácsadó arra is kitért, hogy általánosnak, már-már teljesen normálisnak gondolják a nők azt, hogy a várandóssághoz hasi húzódás, reflux, derékfájás, lábvizesedés is társul. „Olyan gyakoriak ezek a tünetek jelenleg, hogy szinte azt hinné az ember, hogy ez így természetes, holott nem. Ez egy jelzés erre, hogy kéne ezzel foglalkozni. Lehet ezzel foglalkozni, vannak rá kiváló módszerek” – hívta fel a figyelmet Tutsek Annamária.
Mint mondta, sok kismama küzd hónapokig olyan testi fájdalmakkal, húzódásokkal, amelyek nagyon könnyen megelőzhetőek lettek volna – például azzal, ha már az elején megtanulják, hogy ne egy lábon állva vegyék fel a zoknijukat és a cipőjüket, hanem üljenek le. Lefekvésnél és felkelésnél pedig ne a hasizmukat használják, hanem forduljanak az oldalukra, és a karizmaikkal tartsák meg, illetve tolják fel magukat. A hasizom szétnyílásához ugyanis hozzá tud járulni az, ha a kismama sokat húzódzkodik a várandóssága során.
A várandósság – a hormonális változások okán is – tényleg egy »más állapot«, ez egy nagyon jó szó. Átkapcsol egy kapcsoló a női testben, és egyszerűen máshogy működnek azok a dolgok, amelyekhez az anya előtte hozzászokott, hogy ő azt milyen tempóban, milyen dinamikával szokta csinálni.”
Testfókuszú gyakorlatokkal a könnyebb szülésért
Az úgynevezett testfókuszú gyakorlatok több dologban is tudnak segíteni. Például abban, hogy
- a kismama befelé figyelve ráérezzen a teste működésére;
- egyszerre erősíti és rugalmasítja azokat a szöveteket, amelyek támogatják a méhet;
- a nő ne fájdalommal élje meg a várandósságát;
- a kisbaba optimálisabban illeszkedjen;
- könnyebbé váljon a vajúdás és a szülés;
- elkerülhető legyen a császármetszés.
További részletekért és hasznos tanácsokért hallgasd meg a teljes beszélgetést!