„A csikló a szülésben is fontos szerepet játszik” – Rendelő Podcast Tutsek Annamária perinatális szaktanácsadóval

Ha a nők nem tudják, pontosan hogyan működik és mi mindenre képes a testük, az a szülésélményt is jelentősen befolyásolhatja – és nem éppen a pozitív irányba. A női test anatómiájáról Tutsek Annamária perinatális szaktanácsadóval beszélgettünk.

Jó, ha ismerjük a testünk anatómiáját, mert ha megértjük, hogyan működik például a női medencében az ízületek és a lágy szövetek összjátéka, akkor jobban bízunk a testünkben, és úgy a szülésnek is nagyobb önbizalommal, kevesebb félelemmel futhatunk neki – mondta el a Budai Perinatális Központ (BPK) szakértője, Tutsek Annamária perinatális szaktanácsadó a HáziPatika.com podcastjében, a Rendelőben. Az adásban sok érdekességről szó esett a női test működését illetően.

A csikló nagyobb, de fontosabb is, mint gondoljuk

Amit kívülről látunk, az csupán a csikló „feje”, amely a teljes szerv csak egy nagyon kis részét teszi ki. A csikló ráadásul nemcsak a szexualitásban játszik fontos szerepet, hanem a szülésben is – mutatott rá a szakember.

Tutsek Annamária
A női test anatómiájáról Tutsek Annamária perinatális szaktanácsadóval beszélgettünk. Fotó: HáziPatika.com
A csiklónak van négy szára a testen belül. A két külső szár a csontoknál található, a két belső pedig körbeöleli a húgyvezetéket és a hüvelyt. Amikor szexuális ingerültségben van egy nő, akkor ezek a belső szárak feltelnek vérrel, mert ugyanolyan barlangos test, mint amilyen a hímvesszőben van, és 10-13 centiméteresre, a normál méretük háromszorosára duzzadnak. Ugyanez megtörténik szülés közben is, hiszen mind az orgazmusnak, mind a szülésnek az egyik vezető hormonja az oxitocin. És ha a nő a saját, tehát a teste által termelt oxitocinjával vajúdhat, akkor ez a vértelítettség ugyanúgy megtörténik, meg is duzzad a nők vulvája ilyenkor. A két belső szár tehát így védeni tudja a baba halántékát, amikor a kicsi feje átgördül a csontok között” – magyarázta.

A testtudatosság és a gátvédelem kéz a kézben járnak

Tutsek Annamária szerint, ha jobban tisztába kerülnénk testünk működésével, akkor a gátmetszés is nagyobb arányban elkerülhető lenne, egy erős és rugalmas gáton ugyanis könnyebben átcsusszanhat a kisbaba. Ez azért is fontos, mert Magyarországon drámaian magas a rutinszerű gátmetszés aránya: egy felmérés szerint az először szülő nők körében 65-93 százalékos arányról van szó.

„Rutinszerűen alkalmazzák ezt a beavatkozást, holott vészhelyzetekre való, amikor a magzat állapota indokolja. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) maximum 10 százalékot mond indokoltnak. Sok praxisban egyébként ez 1 százalék alatti, tehát 100-ból egy, nem 100-ból 65 vagy 93” – emelte ki a perinatális szaktanácsadó.

Nagy lemaradásnak érzi továbbá, hogy itthon az orvosi alapképzés során még mindig csak a háton fekvő helyzetben, felhúzott térdekkel történő szülést oktatják, holott ebben a pózban valószínűleg nem igazán érzi jól és kényelmesen magát az éppen vajúdó nő. Ráadásul úgy véli, hogy a legjobb gátvédelem az, ha szabadon választott testhelyzetben szülhet egy nő.

A szexben sem természetes, hogy kívülről diktáljuk valakinek a pozícióját. A szülés is egy szexuális jelenség, mert ugyanazokkal az intimitásokkal és ugyanazokkal a nemi szervekkel van kapcsolatban, és ott is nagyon számít, hogy ösztönösen hogyan mozoghat a nő, mert ő érzi, az ő testével történik, hogy ez a baba hogyan halad át. Nagyon sokszor az, hogy váltogathat testhelyzetet – négykézlábra fordulhat, oldalára fordulhat, guggolhat, állhat –, nagyon sokat segít abban, hogy a baba haladni tudjon” – magyarázta a BPK szakértője.

További részletekért és hasznos tanácsokért hallgasd meg a teljes beszélgetést!

ITT MEGOSZTHATOD:

Heti top cikkek

Befőzés: betiltották ezt a régóta használt tartósítószert – Mutatjuk, mit használhatsz helyette
A legjobb omega-3-források, ha nem szereted a halat – Íme a teljes lista
Alzheimer-kór korai tünetei
Ez az Alzheimer-kór egyik első jele – Már jóval a feledékenység előtt jelentkezhet
Így kellene szedni a D-vitamint: egy fontos társáról sokan megfeledkeznek
A spanyolok trükkje segít lehűteni a lakást: olcsó, mégis hatásos – Íme a módszer lépésről lépésre
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +32 °C
Minimum: +18 °C

Túlnyomóan felhőtlen vagy derült lesz az ég, csapadék kizárt. A Dunántúlon az északias szél az esti órákban legyengül, míg a Dunától keletre a keleties irányba forduló szelet az éjféli órákig még több helyen élénk lökések kísérhetik, majd hajnalra ott is mérséklődik a légmozgás.Késő este 17 és 28 fok közötti értékekre számíthatunk.A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában 14 és 20 fok között alakul, de elsősorban a Homokhátságon és az északi völgyekben ennél akár több fokkal hűvösebb is lehet. Szombaton már nem kell fronthatásra számítani, és egyelőre a hőmérséklet is alacsonyabban alakul, mint az elmúlt időszakban.

Partnerünk a

Töltsd ki kvízünket!

kvíz
„Lehet hogy demiszexuális vagyok?” – Ezzel a 8 kérdéssel kiderítheted A vonzalom nem mindenkinél működik ugyanúgy. Egyeseknél csak azután jelenik meg, hogy valódi érzelmi kötelék alakult ki bennük – ők a demiszexuálisak. Vajon te is közéjük tartozol? Most kiderítheted.
depresszió
Ez az online teszt elárulja a depresszió kockázatát – Pár perc kitölteni A klinikai depresszió egy betegség, amely szakszerű kezelést igényel. Alábbi tesztünk segít a kockázatfelmérésben.