5 dolog, amit agyunk alvás közben tesz
Mi történik, amikor nem vagyunk magunknál?Életünk egyharmadát alvással töltjük: mindezt úgy, hogy hiába szükséges ez ahhoz, hogy egészségesek és fittek legyünk, még mindig nem tudjuk pontosan, mi történik akkor, amikor nem vagyunk öntudatunknál.
Az agy álmunkban döntéseket hoz
Ezt tudta?
A népesség közel tíz százalékát érintheti a krónikus álmatlanság: vagyis ha az alvási nehézségek, a gyakori ébredések legalább egy hónapig tartanak. Azonban még mindig meglehetősen keveset tudunk a betegségről. A részletekért kattintson!

Az elme megszilárdítja az emlékeket
Miközben alszunk, agyunk megszilárdítja a szerzett emlékeket és információkat, majd asszociációkat hoz létre ezek és a korábbi emlékek között: mind a REM-fázisban, mind pedig azon kívül. Ha eleget alszunk, "le tudjuk betonozni" a fontos információkat, amelyeket később vissza kell idéznünk és kisebb esélye lesz annak, hogy elfelejtünk valamit belőle.Alvászavar: tünet vagy betegség?
Az alvászavar rengeteg embert érint, tízből hat ember nem pihen eleget, vagy alvásminősége nem a megfelelő. Betegségek tünete is lehet, illetve maga az alvászavar is számos egészségi probléma rizikófaktora. A kiváltó okokat mindkét esetben fontos feltérképezni és kezelni.
Kreatív asszociációkat hoz létre
A University of California 2007-ben végzett kutatása azt tárta fel, hogy az alvás meglepően jó kreativitásserkentő lehet. Öntudatlan pihenőállapotunk ugyanis olyan agyi kapcsolatokat hoz létre, amelyet ébren nem tudtunk volna létesíteni - ezek vezetnek az ébrenléti úgynevezett "aha!" pillanatokhoz.Kitisztítja a mérgeket
Az agy alvás közben takarít is: és nem is akárhogyan. A University of Rochester 2013-as kutatásainak egy csoportja egerek agyi működésére fókuszált: a vizsgálatok arra mutattak rá, hogy alvás közben az egerek agya a neurodegenerációval kapcsolatos mérgező molekulákat kiveti a szervezetből. Az agyi sejtek közti tér megnő alvás közben, aminek révén az agy ki tudja dobni azokat a mérgező molekulákat, amelyek az ébrenlét közben felhalmozódtak.Dr. Nedergaard, a kutatás vezetője szerint azért is muszáj aludnunk, mert ennek hiányában az agyunknak nincsen ideje takarítani, ez pedig olyan neurodegeneratív betegségekhez vezethet, mint a Parkinson-kór vagy az Alzheimer-kór.
Segít a fizikai munkavégzésben
James B. Maas, a Cornell alváskutatója is megerősítette: ha sportolunk vagy bármilyen fizikai cselekvést végzünk és jobbak akarunk lenni benne, akkor nem elég edzenünk vagy gyakorolnunk, többet is kell aludnunk utána!