Újabb szomorú adatok a magyar egészségügyről

Az EU-ban Magyarországon haltak meg a legtöbben megelőzhető betegségekben, de a kezelhető betegségekben elhunytak arányát tekintve sem állunk jól - derült ki az Eurostat friss összesítéséből.

Háziorvosaink számára sem lehetünk büszkék Az 5. legrosszabb helyen van Magyarország azon az összesített listán, amelyet az Eurostat készített arról, hogy 2018-ban 100 ezer lakosra hány háziorvos jutott az Európai Unió (EU) országaiban. Csak összehasonlításképpen: itthon ez a szám 73, míg az aranyérmes Portugáliában 269. Részletek itt .

Az uniós statisztikai ügynökség - amelynek adatait az Index elemezte ki egy átfogó cikkben - a 75 évnél fiatalabb korosztályban két kategóriában vizsgálta azokat a haláleseteket, amelyeket korainak, idő előttinek lehet tekinteni, azaz elkerülhetőek lennének: az egyik a megelőzhető, a másik a kezelhető halálozás. Előbbi azt jelenti, hogy a haláleset megfelelő orvosi ellátással, gyógyszerrel, gyógykezeléssel megelőzhető lett volna, utóbbi alatt pedig azt értik, ami megfelelő orvosi és nem orvosi egészségügyi eljárásokkal lenne elkerülhető.

Magyarország se a megelőzhető, se a kezelhető betegségek miatti halálozás tekintetében nem áll jól.
Magyarország se a megelőzhető, se a kezelhető betegségek miatti halálozás tekintetében nem áll jól. Fotó: Getty Images

Romániában a legrosszabb, Svájcban a legjobb az arány

Az Eurostat 100 ezer lakosra számítva adta meg a 2017-es halálozási számokat. A kezelhető betegségeket tekintve - ide tartoznak például a szívizom elégtelen vérellátásával járó és infarktushoz, szívelégtelenséghez vezető iszkémiás szívbetegségek, a vastagbélrák vagy a tüdőgyulladás - a legrosszabb helyen Románia áll, amit Lettország, Bulgária, Litvánia és végül az ötödik helyen Magyarország követ. Sajnos az EU-s átlaghoz képest itthon közel kétszer rosszabb a halálozási arány a kezelhető betegségeket nézve. Az adatokból az is kiderült, hogy a legjobb Svájcban a helyzet, a dobogó második és harmadik fokán pedig Izlandot és Liechtensteint találjuk.

Kétszer annyian halnak meg itthon, mint az EU-s átlag

A megelőzhető halálesetek kategóriájában Magyarországon a legrosszabb az arány: több mint kétszer annyi ember életét követelik nálunk ezek a kórok, mint az EU-átlag. Az adatgyűjtés a következő betegségeket sorolja abba a körbe, amelyek megfelelő megelőző- és szűrőprogramokkal, életmódváltással elkerülhetők lennének: tüdőrák, iszkémiás szívbetegség, alkoholproblémákkal összefüggő mérgezések/túladagolások, érrendszeri megbetegedések és krónikus tüdőbetegség (COPD).

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +10 °C
Minimum: +4 °C

A Tiszántúl mellett a Dunántúlon is szakadozik a felhőzet. Egyre inkább az északi tájakra korlátozódik a tartós eső, de délebbre is kialakulhatnak záporok, a Tiszántúlon zivatar is előfordulhat. A Dunántúlon az északnyugati, a délkeleti tájakon a délnyugati szelet néhol erős széllökések kísérik. Késő estére 4 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra