Ezeket a vizsgálatokat végeztesd el ősszel

Nyáron minden adott ahhoz, hogy egészségesebb legyél: több időt töltesz szabad levegőn, több szezonális gyümölcs és zöldség érhető el, valamint a nagyobb mennyiségű napfény is segíti az immunrendszer megfelelő működését. Az ősz beköszöntével azonban mindenki hajlamos felhagyni a nyári diétával, és rossz szokásokat felvenni. Érdemes tehát őszre időzítened bizonyos vizsgálatokat, hogy képet kapj szervezeted állapotáról – olvasható a SYNLAB Magyarország közleményében.

Nyáron a napfény hatására jelentően megnő a szervezet D-vitamin-szintje, valamint számos további vitamint és nyomelemet viszel be a szezonális zöldségekkel és gyümölcsökkel. Mindezek mellett ráadásul a kisebb munkahelyi terhelés is jó hatást gyakorol a testre. Ezzel párhuzamosan azonban az esti grillezéseknek, strandételeknek, esetleg a fagyizásoknak köszönhetően akár több kilós súlygyarapodást is megfigyelhetsz magadon ebben az időszakban. Őszre ezért a szénhidrát- és zsíranyagcsere egészségét mutató paraméterek negatív irányba változhatnak. Erre az állapotra érkezik a megnövekedett stressz-szint és az év végi hajtás.

laborasszisztensek nézik a vérmintákat
Nem mindegy, milyen állapotban van a szervezeted az év végi hajtás idején! Fotó: Getty Images

Mit érdemes vizsgáltatni ebben az időszakban?

„Az általános laborvizsgálaton túl érdemes elmenni melanómaszűrésre, fogászati és szájüregi szűrésre, a magas vérnyomás, a szénhidrátanyagcsere-zavar és a lipidanyagcsere-zavar szűrésére, valamint szív- és érrendszeri betegségek rizikóbecslésére. Ezeket a vizsgálatokat bármely évszakban el lehet végezni, csupán az a fontos, hogy meghatározott időközönként történjenek. A laborvizsgálatokat évente, ugyanabban az időszakban javasolt elvégezni” – mondta dr. Bartók Róza, a SYNLAB orvosa. Hozzátette, egy általános állapotfelméréssel a máj- és vesefunkciókról, illetve a pajzsmirigy állapotáról is képet kaphatsz, valamint a rejtett vérszegénységre és a gyulladásokra utaló jelek is kiderülhetnek.

A laborvizsgálatokon kívül egyéb vizsgálatok is javasoltak lehetnek, ilyen például a hasi ultrahang, hölgyek esetén pedig a rendszeres nőgyógyászati vizsgálat és mammográfia. Emellett rendelkezésre áll már olyan DNS-vizsgálat-alapú teszt is, amely a vastagbélrák jelenlétének rizikóbecslésére alkalmazható, egyetlen vérvétel segítségével. Az ötven éven felülieknek legfeljebb tízévente vastagbéltükrözésre is ajánlott elmenni, egyéb rizikófaktor jelenléte esetén pedig gyakrabban” – jegyezte meg a doktornő.

Így tudod megőrizni a nyári egészségi állapotodat

Az őszi hónapok beköszöntével fontos, hogy tudatosan folytasd azokat az egészséges szokásokat, amelyeket nyáron beépítettél a napirendedbe, hogy megőrizd egészségedet, testi-lelki jóllétedet. Ennek egyik kulcsa a rendszeres, napi testmozgás, amelyet hűvösebb idő esetén is végezhetsz szabadtéren, emellett a beltéri edzések számát is növelheted.

A szezonális zöldségekkel és gyümölcsökkel szeptembertől novemberig javíthatsz egészséged állapotát. Törekedj a minél színesebb étrendre, amelynek magas a vitamin- és polifenoltartalma is. Ilyen szezonális étel ősszel például a sütőtök, az édesburgonya, a cékla, a lilakáposzta, a vörös szőlő, az alma és a diófélék is.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +16 °C
Minimum: +6 °C

Az átmeneti felhőzetcsökkenést követően kelet felől ismételten befelhősödik az ég, és általában közepesen vagy erősen felhős idő várható. A Dunántúl északnyugati részein azonban végig naposabb idő valószínű. Napközben kisebb, estefelé már nagyobb eséllyel alakulhat ki záporeső. Az északi, északkeleti szelet főként az északkeleti, keleti tájakon kísérhetik erős, akár viharos lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 14 és 18 fok között valószínű. Késő estére 7 és 12 fok közé hűl le a levegő. Most pár napig nem kell fronthatástól tartani.